روش‌های تبلیغ در وب

برای تبلیغ در محیط وب می‌توان از روشهای گوناگونی استفاده کرد. عمده ترین روش‌ها در این زمینه عبارت‌اند از: بنرها، پاپ آپ­ها، پست الکترونیک، موتورهای جستجو.

1 بنرها

اکثر شرکت‌ها برای تبلیغ در اینترنت از بنرها استفاده می‌کنند. بنرها بیشترین کاربرد تبلیغاتی را در اینترنت دارند. بنر شی مستطیل شکل کوچکی در صفحات وب است که تصویر گرافیکی ثابت یا متحرکی را نشان می‌دهد. بنر به صفحه وب آگهی دهنده مرتبط است. بدین معنا که زمانی که کاربر روی این بنرها کلیک می‌کند، به سایت اصلی شرکت آگهی دهنده متصل می‌شود. آگهی دهندگان بیشتر تمایل دارند که بنرهای آن‌ها از اندازه طولی بیشتری جهت جذب مشتری برخوردار باشد.

پاپ آپ­ها

یکی از آزار دهنده ترین پدیده‌ها در جستجوی اینترنتی، ظاهر شدن پاپ آپ‌های تبلیغاتی است که در حین جستجو در زمینه‌های مشابه روی صفحه کاربر ظاهر می‌شود. تبلیغات پاپ آپ معمولاً به‌صورت باز شدن خودکار صفحات وب صورت گرفته و معمولاً با خارج شدن کاربر از یک وب‌سایت و یا زمانی که به سایر اقدامات در وب می‌پردازد، همراه است. پاپ آپ‌ها معمولاً در جلوی صفحه فعالی که کاربر روی آن قرار دارد، ظاهر می‌شوند.

 

تبلیغات از طریق پست الکترونیک

یکی از شیوه‌های متداول تبلیغاتی در اینترنت، ارسال اطلاعات در مورد یک شرکت یا محصول از طریق ایمیل به افراد و شرکتهایی است که نام آن‌ها در لیست مکاتبات قرار دارد. ایمیل روز به روز از محبوبیت بیشتری میان کاربران اینترنتی برخوردار می‌شود، پس می‌توان از آن به‌عنوان کانالی امن در تبلیغات استفاده کرد. ایمیل‌های تبلیغاتی می‌توانند شامل فایل‌های صوتی و تصویری باشند که محصولی را تبلیغ می‌کنند و روی صفحه ایمیل لینک‌هایی گذاشته می‌شود که کاربران بتوانند برای انجام خرید روی آن‌ها کلیک کنند.

تبلیغات از طریق موتور جستجو

بسیاری از موتور‌های جستجو به‌صورت رایگان به شرکت‌ها امکان ثبت آدرس‌های الکترونیکی وب‌سایت خود را می‌دهند تا بدین‌وسیله کاربران بتوانند وب‌سایت آنان را از طریق موتور جستجو

پیدا کنند. اسپایدرهای اینترنتی با رفتن به این سایت­ها، محتوای آن‌ها را خوانده و از نوع فعالیت شرکت‌های گوناگون اطلاعات لازم را کسب می‌کنند. بدین‌وسیله، این سایت‌ها وارد حوزه جستجوی کاربران در آینده می‌شوند. (رود ساز و دیگران 1391).