پایانامه کارشناسی ارشد با عنوان : بررسی تاثیر هوش عاطفی بر عملکرد شغلی کارکنان اداره کل بیمه سلامت استان تهران92

0 Comments

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تاثیر هوش عاطفی بر عملکرد شغلی کارکنان اداره کل بیمه سلامت استان تهران

تکه ای از متن پایان نامه :

ذهن خردگرا همان فهم می باشد که ما به آن آگاهیم اما در کنار آن نظام دیگری برای دانستن هست که نظامی تکانشی یا ذهن هیجانی می باشد.

فردی که از نظر بهره هوشی در سطح بالایی بوده و فاقد هوشیاری هیجانی می باشد ، تقریباً کاریکاتوری از یک آدم خردمند می باشد که در قلمرو ذهن ، چیره دست اما در دنیای شخصی خود ضعیف می باشد.

افرادی که از هوش هیجانی قوی برخوردارند ، از نظر اجتماعی متعادل ، شاد و سرزنده بوده و هیچ گرایشی به ترس یا نگرانی ندارند ، احساسات خود را بطور مستقیم اظهار و از تفکر مثبتی نسبت به خود برخوردارند (خائف الهی ، دوستار ، 1382)

بر اساس مطالعات گلمن(1995) در بهترین شرایط ، همبستگی بین هوش عمومی و بعضی ابعاد هوش هیجانی اندک می باشد.وقتی افراد دارای هوش عمومی بالا در زندگی موفقیت چندانی کسب   نمی کنند ، افراد دارای هوش متوسط بطور شگفت انگیزی پیشرفت می کنند که احتمالاً می توان این امر را به هوش هیجانی بالای آنها نسبت داد(گلمن ، 1995)

بار-آن [1](2000) در پی یافتن پاسخی برای این سوال که چرا بعضی افراد نسبت به بعضی دیگر در ابعاد مختلف زندگی موفق ترند ؟ به تحقیقات بسیاری دست زده می باشد .

پاسخ به این سوال ، مستلزم مرور کامل عواملی می باشد که تصور می گردد ، موفقیت کامل را رقم     می زنند و سلامت هیجانی را موجب می شوند.

بار- آن دریافت که تنها کلید موفقیت و تنها عامل پیش بینی کننده موفقیت این افراد ، هوش عمومی نیست بلکه هوش هیجانی نیز در این امر دخیل می باشد.

همبستگی بین هوش هیجانی و هوش عمومی ، بر حسب ابزار مورد بهره گیری از درجات متفاوتی برخوردار می باشد.بین هوش هیجانی و ابعاد مختلف هوش عمومی با در نظر داشتن این که کدام بعد از هوش عمومی مورد توجه قرار گیرد ، درجات متفاوتی از همبستگی هست.

نظریه پردازان هوش هیجانی معتقدند ، هوش شناختی به ما می گوید چه کاری را می توانیم انجام دهیم در حالی که هوش هیجانی به ما می گوید چه کاری را بایستی انجام دهیم.

بالا ببرد(خائف الهی ، دوستار ، 1382)وزینگر[2] (2000) هوش هیجانی را هوش بکارگیری هیجان در جهت هدایت رفتار ، افکار ، ارتباط موثر با دیگران ، بهره گیری از زمان و چگونگی انجام دادن کار برای ارتقا نتایج تعریف کرده می باشد.

[1]-Bar-On

[2]-Vesinger

 مطالعه تاثیر هوش عاطفی بر عملکرد شغلی کارکنان اداره کل بیمه سلامت استان تهران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه ارشد:مطالعه تاثیر هوش عاطفی بر عملکرد شغلی کارکنان اداره کل بیمه سلامت استان تهران