باید و نبایدهای احترام به همسر؛ زندگی تون رو به خاطر این به اونو کنین 

0 Comments

 

۱. خونواده به معنی ی یک تیم

خودتون و همسرتون رو به شکل یک تیم تصور کنین

اگه می خواید به همسرتون احترام بذارین، قبل از هر چیزی باید یاد بگیرین خودتون و همسرتون رو به شکل یک تیم ببینین. باید در تصمیمات مشترک تون درست مثل یک تیم واقعی فکر کنین و حتی در تصمیماتی که به شکل انفرادی انجام می کنین، همیشه باید همسرتون رو هم در نظر داشته باشین. به جای اینکه خواستهای تون رو در اختلافِ با خواستهای همسرتون بذارین، باید سعی کنین به طرف اهداف مشترکی حرکت کنین که به نفع هر دو نفرتان باشن.

واسه اینکه به یک تیم قوی تبدیل شید، لازم نیس که دو نفرتان دقیقا مثل هم فکر کنین، اما نکته ی کلیدی اینه که باید بتونین حتی در زمانی که اختلاف نظر دارین، نسبت به همدیگه مهربانانه و قابل احترام برخورد کنین. وقتی تصمیمی می گیرین که پای هر دو نفرتان در بینه، تا حد امکان موقع صحبت کردن منم منم نکنین و عوضش، جملات تون رو با کلمه «ما» شروع کنین. خلاصه اینکه اگه خودتون و همسرتون رو در یک جبهه ی واحد ببینین، اون وقت می تونین احترامی رو که شایسته ی همسرتانه، رو راست نثارش کنین.

اگه با همسرتون اختلاف نظر دارین، دلایل تون رو قابل احترام به بحث بذارین

بعیده بتونین با همسرتون در همه مسائل اتفاق نظر داشته باشین که اِشکالی هم نداره. اما وقتی به اختلاف نظر برمی خورید، باید سعی کنین موضع تون رو قابل احترام به همسرتون توضیح بدین. اگه به همسرتون بگید: «این کاری که می خوای بکنی واقعا احمقانه ست.» یا «اصلا باورم نمی شه که می خوای دست به همچین کار احمقانه ای بزنی.»، شاید همسرتون از شدت عصبانیت حالت دفاعی به خودش خواهد گرفت، طوری که دیگر نمی تونین گفت و گوی سازنده ای داشته باشین. عوضش به همسرتون بگید: «می فهمم که چرا داری به این قضیه این شکلی نگاه می کنی.» یا «فکر نمی کنم کاری که می خوای بکنی، تصمیم خیلی مناسبی باشه، کمه کم الآن.» و هم زمان به لحن و طرز صحبت کردن تون هم دقت کنین. یادتون باشه اگه خشن برخورد کنین، همسرتون تشویق می شه افکارش رو مخفی کنه و خیلی آسون تن به صلح نده.

با فرقایی که با همدیگه دارین کنار بیایید و به این فرقا احترام بذارین

هرچه بیشتر از شروع زندگی مشترک تون بگذره، متوجه می شید که در بعضی زمینه ها اصلاً هیچ شباهتی به همسرتون ندارین. ممکنه همسرتون وسواسی و خجالتی باشه، در حالی که خودتون شلخته و اجتماعی هستین. شاید بتونین خودتون رو کمی تغییر بدین و با ویژگیای همسرتون سازگارتر شید، اما مطمئن باشین که هیچوقت نمی تونین ً تغییر کنین. پس یاد بگیرین فرقای همدیگه رو قبول کنین و به این فرقا احترام بذارین تا خدشه ای به روابط تون وارد نشه. مثلاً اگه خودتون شلخته هستین و همسرتون وسواسیه، سعی کنین تا جایی که از دست تون برمیاد در منظم نگه داشتن منزل کوشا باشین. حتی اگه مطمئن هستین که نمی تونین در حد استاندارد همسرتون با نظم و ترتیب باشین، کمه کم ریخت وپاش اضافی هم نکنین.

از محبتای همسرتون تشکر کنین

از همراهی و حمایت همسرتون تشکر کنین و بذارین بدونه که سپاسگزارش هستین. به جای اینکه همیشه نِق بزنین و همیشه از مشکلاتی که در زندگی مشترک تون دارین شاکی باشین، نیمه ی پر لیوان رو هم ببینین. مثلاً اگه همیشه همسرتون با خوش رویی به استقبال تون میاد، غذایی رو که دوست دارین واسه تون می پزد و در هر شرایطی پای صحبتای تون می شینه، باید سعی کنین به روشی نشانش بدین که متوجه همراهی و حمایتش هستین. مستقیما تشکر کنین یا اینکه یک یادداشت مهربانانه بنویسین. اینکه نسبت به رفتارهای محبت آمیز همسرتون بی توجه باشین، نشونه بی احترامیه و موجب می شه که همسرتون فکر کنه محبت هاش رو اصلا نمی ببینن.

به خودتون احترام بذارین

کسی که به خودش احترام نمی ذاره، با همسرش هم نمیتونه قابل احترام برخورد کنه. احترامِ به خود رمز پیروزی در روابط زن و شوهری و کلا زندگیه. به بدن خود احترام بذارین و از رفتارهای پرخطری که واسه تون بی احترامی به همراه میارن دوری کنین. مثلاً دخانیات مصرف نکنین و با بقیه گلاویز نشید. دوست صمیمی خودتون باشین، چون که یک دوست صمیمی خوب درک می کنه که چه رفتاری دوستش رو رنجیده خاطر می کنن و احترامش رو از بین می برن. خلاصه اینکه سعی کنین بهترین ورژن خودتون باشین. وگرنه نه تنها نمی تونین به همسرتون احترام بذارین، بلکه خیلی آسون طعمه افرادی می شید که واسه تون هیچ احترامی قائل نیستن.

وقتی به اختلاف نظر برمی خورید، به جای دعوا، صلح کنین

واسه اینکه احترام همسرتون رو حفظ کنین، باید یاد بگیرین در زمانی که به اختلاف نظر برمی خورید به صلح برسین. اگه قصد دارین در مورد قضیه ای یک تصمیم مشترک بگیرین، اول باید صحبتای همدیگه رو به دقت و از موضع همدیگه باخبر شید. فقط در این صورته که می تونین حولوحوش مثبت و منفی قضیه رو به شکلی قابل احترام به بحث بذارین و در آخر به نتیجه ای برسین که خوب هر دو نفرتان باشه.

به جای اینکه حرف تون رو به قیمت جریحه دار کردن احساسات همسرتون به کُرسی بنشانید، سعی کنین به صلح برسین تا طرف مقابل تون رو هم خشنود کرده باشین. وقتی تصمیم مهمی می گیرین و واقعا نمی تونین به بخشی از خواستهای تون بی توجه باشین، از همسرتون قابل احترام خواسته کنین کمی کوتاه بیاد و خواستهایی رو که دارین ندیده نگیرد. اما اگه درباره موضوعات نه خیلی مهم تصمیم می گیرین، مثلا اینکه واسه شام به کدوم رستوران برید، بهتره با هم قرار بذارین که نوبتی انتخاب کنین.

هم خودتون و هم همسرتون تمرین کنین که جوابگوی اشتباهات تون باشین

هم خودتون و هم همسرتون باید یاد بگیرین که مسئولیت رفتارهای تون رو قبول کنین و جوابگوی اشتباهات تون باشین. اینکه در صورت به خطا رفتن فقط عذرخواهی کنین کافی نیس، بلکه باید آگاه باشین که کدوم رفتارهای تون موجب ناراحتی همسرتون می شن و در مقابل، همسرتون هم باید بدونه که از کدوم رفتارهای ریز و درشتش رنجیده خاطر می شید. مثلا اگه یک شب دو ساعت دیرتر از همیشه به منزل اومدید و با اینکه می دونستین همسرتون واسه شام منتظرتانه، یک زنگ هم نزده بودین، باید انتظارش رو داشته باشین که همسرتون این رفتارتان رو توهین آمیز تلقی کنه. در این جور موارد چاره ای ندارین جز اینکه جوابگوی رفتار توهین آمیزتون باشین.

تا زمانی که هر دو نفرتان نسبت به نتیجه های رفتارهایی که در پیش می گیرین آگاه باشین و درک کنین که چه رفتارهایی از طرف همسرتون توهین آمیز تلقی می شن، می تونین یک رابطه سالم و پایدار داشته باشین. یعنی، اگه بتونین صلح آمیز درباره اشتباهات تون صحبت کنین، یعنی رابطه تون در راه درستی قرار داره.

۲. راهکارهایی واسه احترام به همسر

وقتی اشتباهی انجام دهنده می شید عذرخواهی کنین

وقتی اشتباهی انجام دهنده می شید عذرخواهی کنین تا احترام همسرتون حفظ شه. به جای اینکه اشتباه تون رو رد یا لاپوشانی کنین، به همسرتون نشون بدین که از صمیم دل متأسف هستین. تأسف تون رو نه فقط در حرف بلکه در عمل هم ثابت کنین و همه سعی تون رو به کار بگیرین تا خطای انجام دهنده شده رو دوباره تکرار نکنین. مثلا اینکه فقط بگید: «متأسفم که باعث شدم احساساتت جریحه دار بشه.» یا «ببخشین که باعث شدم اعصابت حسابی به هم بریزه.» کافی نیس. باید مسئولیت خطایی رو که انجام دهنده شدین قبول کنین و نشون بدین که حقیقتا متوجه اشتباه تون شدین. به چشمای همسرتون نگاه کنین و بگید که چقدر واسه اتفاق پیش اومده پشیمون هستین و چقدر دل تون می خواد دلخوریای گذشته رو جبران کنین.

یاد بگیرین خودتون رو به جای همسرتون تصور کنین

وقتی سعی دارین به یک تصمیم مشترک برسین یا حتی وقتی کارتون به جر و بحث کشیده می شه، سعی کنین خودتون رو به جای طرف مقابل بذارین. مثلا اگه پدر همسرتون در بیمارستان بستریه، قبل اینکه سرِ شستن ظرفا دعوا بگیرین، با خودتون فکر کنین که همسرتون الان چه غصه ی بزرگی در دلش داره. قبل از شروع هر گفتگو یا دعوا ای کمی به خودتون فرصت بدین تا قضیه رو از موضع همسرتون ببینین. اینکه بتونین خودتون رو چند لحظه ای به جای همسرتون تصور کنین، رفتار توجه گرایانه ایه که به همسرتون نشون می ده براش احترام خیلی زیادی قائل هستین.

شنونده ی خوبی باشین

در روزگاری زندگی می کنیم که خیلی از مردم اینقدر سرشون به دنیای فناوری گرمه که اصلا وقت گوش دادن به درددلای همدیگه رو ندارن. واسه اینکه به همسرتون احترام بذارین، باید وقتی واسه تون صحبت می کنه به دقت پای صحبت هاش بشینین. گوشی موبایل تون رو کنار بذارین و رابطه چشمی برقرار کنین. سعی کنین حواس تون به محیط دور پرت نشه. موقع گوش دادن نباید وسط حرف همسرتون بپرید یا تا زمانی که مشورت نخواسته نصیحتش کنین، فقط کافیه همش گوش باشین.

واسه اینکه نشون بدین شنونده ی خوبی هستین، بعد از اینکه صحبتای همسرتون تموم شد، بعضی صحبت هاش رو به شکل کلمات خودتون تکرار کنین تا طرف مقابل فهمیده باشه پیامش رو درک کردین. مثلا بگید: «می فهمم چقدر ناراحتی که رئیست قَدرِت رو نمی دونه.»، اما یادتون باشه پشت سر هم از کلمات یا جملات تأکیدی مثل «آره، می دونم چی می گی.» استفاده نکنین.

به خط قرمزهای همسرتون احترام بذارین

خط قرمزهای همدیگه رو بشناسید و سعی کنین از این خط قرمزها عبور نکنین. شاید همسرتون دوست نداشته باشه به عکسای قدیمی داخل صندوقچه اش سَرَک بکشین یا درباره گذشته اش با بقیه صحبت کنین. هیچوقت همسرتون رو به دلیل اضافه وزنش در زمان کودکی دست نیندازید یا تلفن همراهش رو بی اجازه زیر و رو نکنین. شاید همسرتون دوست نداشته باشه بعضی وسایل مورد علاقه اش رو با کسی شریک شه، پس درکش کنین. شاید همسرتون مایل نباشه درباره همسر سابقش حتی یک کلمه صحبت کنه و این رفتارش واسه تون غیرقابل پذیرش باشه. در مثل این موارد، می تونین از همسرتون بپرسید که چرا دوست نداره در این مورد صحبت کنه، اما رعایت ادب فراموش تون نشه. پس اگه نمی تونین با بعضی خط قرمزهای همسرتون کنار بیایید، چاره ای نیس جز اینکه قابل احترام درباره این مسئله گفتگو کنین.

به همسرتون کمک کنین تا اهدافش رو تحقق ببخشد

واسه اینکه به همسرتون احترام بذارین باید بهترینا رو براش بخواهید و کمک کنین تا با پرورش تواناییایی که داره، رؤیاهایش رو به واقعیت تبدیل کنه. مثلا به همسرتون قوت قلب بدین تا نوشتن کتابی رو که پنج سال پیش شروع کرده بود به آخرسر برسونه. هیچوقت به همسرتون تلقین نکنین که نمیتونه به آرزوهایش برسه. عوضش، همیشه همسرتون رو تشویق کنین که به درجات بالاتر صعود کنه. اما اگه احساس می کنین که تحقق بعضی اهداف همسرتون ممکن نیس و دلایل مشخصی هم دارین، باید دیدگاه تون رو صمیمی و صلح آمیز به بحث بذارین. حتی اگه بعضی اهداف همسرتون رو در اختلافِ با خواستهای خودتون می ببینن، باید به جای اینکه جلوی تحقق اهدافش رو بگیرین، درباره اختلاف نظرتون گفت وگو کنین.

با همسرتون همدردی کنین

در یک رابطه موفق باید بتونین با همسرتون همدردی کنین. اگه همسرتون واقعا واسه تون مهمه، باید بتونین عشق تون رو بگید و در مواقع سختی قادر به گذشت باشین. باید قبول کنین که همسرتون هم گرفتاریای خاص خودش رو داره. حتی اگه همسرتون دست به کاری زده که از اول با انجامش موافق نبوده اید، بازم حق ندارین احساساتش رو در فراز و نشیبای راهی که پیش گرفته ندیده بگیرین. سعی کنین هر وقت همسرتون به همراهی و حمایت تون نیاز داره، از عشق و محبت تون دریغ نکنین. شاید همیشه نتونین در احساسات همسرتون شریک شید، اما مطمئن شید که هر وقت به همدردی تون نیاز داره، حتما در کنارش باشین.

تحت هیچ شرایطی به همسرتون دروغ نگید

واسه اینکه اصل احترام به همسر رو رعایت کنین، باید به همه موارد فوق راستگویی رو هم اضافه کنین. هیچوقت درباره اینکه چرا از سر کار دیر به منزل برگشتید دروغ نگید. حواس تون باشه رفتاری نکنین که باعث بی اعتمادی همسرتون شه. شاید مایل نباشید درباره بعضی مسائل خصوصی تون صحبت کنین، اما این بی میلی دلیل نمی شه که صافْ صافْ به چشمای همسرتون نگاه کنین و دروغ ببافید. اگه همسرتون بی اعتماد شه، به سختی می تونین اعتمادش رو دوباره جلب کنین. حتی بعضی وقتا دروغای مصلحت آمیز هم ممکنه موجب ناراحتی طرف مقابل شن. در هر صورت اگه به دروغ گفتن به همسرتون عادت کردین، آگاه باشین که این رفتارتان چیزی جز بی احترامی نیس.

بعضی وقتا بذارین همسرتون با خودش خلوت کنه

اگه همسرتون عنوان کرد که نیاز داره کمی با خودش تنها باشه، خلوتش رو به هم نزنید. هر کسی بعضی وقتا نیاز داره واسه سر و سامان دادن به افکار یا حتی کارهای عقب مونده اش چند یه مدت با خودش خلوت کنه. فکر نکنین همسرتون از دست تون خسته شده یا حوصله تون رو نداره. اگه از این تصمیم به دلهره افتادین، می تونین نگرانی تون رو با همسرتون در بین بذارین تا خیال تون از این واسه آسون شه. یادتون باشه وقتی در این مورد با همسرتون صحبت می کنین، حالت دفاعی به خودتون نگیرید. مثلا می تونین با لحنی آروم به همسرتون بگید: «عزیزم، چند وقته خیلی با هم نبودیم، الآنم اگه بخوای با خودت تنها باشی، خیلی دلم برات تنگ می شه.» و اینطوری به همسرتون نشون بدین که براش احترام قائل هستین.

۳. نبایدهای زندگی مشترک

همسرتون رو در جمع خجالت زده نکنین

هیچوقت همسرتون رو در جمع، چه در مقابل اعضای خونواده و چه در مقابل ناشناسا، مورد سرزنش قرار ندین. اگه مشکلی با همسرتون دارین، باید در خلوت خودتون مطرحش کنین، نه در جمع بقیه. اگه همسرتون رو در جمع خجالت زده و سرافکنده کنین، نه تنها خیلی از دست تون می رنجد، بلکه دور و بریا تون هم در معذورات قرار می گیرن. اگه در جمع به همسرتون پرخاش کردین، حتما عذرخواهی کنین و پشیمانی تون رو نشون بدین. به جای اینکه همسرتون رو در جمع با اسامی مسخره صدا بزنین و باعث خجالتش شید، از اون تعریف کنین، طوری که در مقابل بقیه احساس بهتری نسبت به خودش داشته باشه.

پشت سر همسرتون پیش بقیه بدگویی نکنین

نباید مسائل خصوصی زندگی تون رو پیش خونواده یا دوستان تون معلوم کنین و درباره رفتارهای آزاردهنده ی همسرتون بدگویی کنین. شاید بعضی وقتا مجبور شید درباره مشکلات خانوادگی تون از بقیه مشورت بگیرین، اما یادتون باشه که اگه همیشه از همسرتون پیش خونواده و دوستان بدگویی کنین، راه به جایی نخواهید برد. اینکه در غیاب همسرتون پشت سرش بدگویی کنین، نشونه بی احترامیه. اگه روزی بفهمین که همسرتون همیشه در دورهمیایی که حضور نداشتید، غیبت تون رو می کرده، چه حالی پیدا می کنین؟ پس کلاه تون رو قاضی کنین و از این رفتار بد دست وردارین.

نگذارید احساسات منفی تون تلمبار شن

هیچوقت اجازه ندین احساسات تون اونقدر روی هم تلمبار شن که دیگر چاره ای جز داد و فریاد نداشته باشین. اگه چیزی آزارتان می ده، از همسرتون بخواهید که چند لحظه ای بنشیند تا جدی درباره این قضیه صحبت کنین. اون قدر طولش ندین تا خودِ همسرتون دلیل ناراحتی تون رو حدس بزنه یا زمانی سر صحبت رو باز کنه که موقعش نیس. همین که حاضر نیستین درباره چیزی که آزارتان می ده با همسرتون صحبت کنین، خودش یک نوع بی احترامیه که موجب می شه پنهونی نسبت به همسرتون خشمگین باشین.

احساسات همسرتون رو با تعریف و تشکرای بی جا از همجنس هاش جریحه دار نکنین

فرقی نمی کنه، هم زن و هم شوهر، نباید طوری رفتار کنن که همسرشان فکر کنه رابطه زناشویی شون رو جدی نگرفته ان و به اصول زندگی مشترک پایبند نیستن. اگه همیشه پیش همسرتون با آب و تاب زیاد از جذابیتای فلان آقا یا خانوم حرف بزنین، مطمئنا همسرتون رو رنجیده خاطر می کنین. بعضی افراد نسبت به این جور تعریف و تشکرا حساس ترن، اما به عنوان یک قانون کلی هیچوقت نباید درباره هم جنسای همسرتون طوری صحبت کنین که احساس کنه مورد توهین و بی احترامی قرار گرفته. در جمع خصوصی دوستان تون هم نباید از این حرفا بزنین، چون که این رفتار چیزی جز بی احترامی به همسرتون نیس. حتی اگه همسرتون در جمع تون حضور نداشته باشه، بازم اجازه اینجور رفتاری رو ندارین.

نسبت به محبتای همسرتون بی توجه نباشید

محبتای همسرتون رو گرچه کوچیک فراموش نکنین و نشون بدین که واسه محبت هاش سپاسگزارش هستین. با این رفتار به همسرتون ثابت می کنین که رابطه تون اثر مثبتی روی زندگی تون داشته. بشینین با خودتون فکر کنین آخرین باری که عشق تون رو به همسرتون گفتید، کِی بود؟ اگه یادتون نیامد می تونین مطمئن باشین که یک جای کار می لنگد، چون که حتما مدتای خیلی زیادیه محبتای همسرتون دیگر به چشم تون نمی آیند. اما حتی اگه سرتون خیلی شلوغ بود، بازم سعی کنین هر روز و هر لحظه عشق تون رو به همسرتون بگید و نشون بدین که براش اهمیت قائل هستین.

برگرفته از: wikihow

 4000تومن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *