ابعاد آمیخته بازاریابی محصول

ابعاد آمیخته بازاریابی محصول

 • به بیشترین حد رسوندن سود فعلی: واسه اینکه شرکتی بتونه سود الان خود رو به بیشترین حد برسونه باید درخواست و هزینه های مربوط به قیمت های جور واجور رو برآورد کنه و اون وقت قیمتی رو انتخاب کنه که بیشترین سود جاری، جریان نقدی یا بازده سرمایه رو واسه شرکت به ارمغان آورد. البته در صورت تاکید زیادتر از اندازه بر سود جاری و نبود توجه به اثرات به وجود اومده توسط بقیه متغییرهای آمیزه بازاریابی، واکنشای احتمالی رقبا و محدودیتای قانونی، در بلندمدت کارکرد شرکت رو به خطر خوهد انداخت.
 • به بیشترین حد رسوندن سهم بازار: بعضی شرکتا این هدف رو در پیش می گیرند، چون می گن که دست یابی به حجم فروش بیشتر باعث می شه بهای تموم شده هر واحد کم شده و درنتیجه در بلندمدت به سود بیشتری دست پیدا کنن. یعنی اینجور شرکتایی واسه نفوذ در بازار ، قیمتای خود رو در سطح پائین تعیین می کنن. این روش هدف دار می تونه در شرایط زیر مناسب باشه: بازار بیشتر از اندازه نسبت به قیمت حساسیت نشون می دهد، در نتیجه قیمت پائین موجب رشد بازار می شه. با کسب تجربه، هزینه های تولید و پخش کاهش پیدا می کنن. قیمت پائین موجب از صحنه خارج شدن رقبا می شه. .(کاتلر و آرمسترانگ،۱۳۸۹).
 • تجربه

  ۴٫گرفتن عصاره بازار: بعضی از شرکتا بهتر می دونن قیمت ها رو در سطح بالا تعیین کنن و بدین وسیله عصاره بازار رو بگیرن. شرکتا در شرایط زیر می تونن به این هدف برسن: وجود تعداد زیادی خریدار و بالا بودن اندازه درخواست در بازار، بهای تموم شده هر واحد محصول که در حجم کم تولید شه، ولی بدون اندازه زیاد نباشه که شرکت ناگزیر شه از بعضی از امتیازات به وجود اومده توسط تحمیل کردن اجناس با قیمت بالا بر بازار، درخواست رو از دست بدن. تعیین قیمت اولیه در سطح بالا باعث جلب توجه شرکتای حریف به بازار نشه. تعیین قیمت در سطح بالا این تصور رو تو ذهن خریداران بسازه که شرکت و اجناس اون نسبت به رقبا در سطحی بالاتر قرار داره.(کیم وهیون،۲۰۱۰)

  ۵٫پیشرو شدن از نظر کیفیت: شرکتایی که هدف اونا عرضه اجناس باکیفیت بالا هستش و می خواهند از این نظر در بازار پیشرو شن، کالاهایی برتر و با قیمت های بالاتر به بازار عرضه می کنن. اونا کالاهایی باکیفیت بسیار بالا به بازار عرضه می کنن که این اجناس دارای ویژگی های خاصی هستن که می تونن منافع و امتیازات بیشتری به خریداران ارائه کنن. اینجور شرکتایی می تونن قیمتها رو در سطحی بالاتر تعیین کنن.(کاتلر و آرمسترانگ،۱۳۸۹).

  در تعریفی کامل تر ،قیمت اندازه فایده ایه که مصرف کنندگان واسه امتیازات حاصل از داشتن یا به کار گیری کالا یا خدمت، پرداخت می کنن. زیر مجموعه های اون عبارتند از ، فهرست قیمتها، تخفیف ، مساعدتهای خاص ، دوره پرداخت ، شرایط اعتباری.( کاتلر،۱۹۹۱).

  اینجا میشه دور و بر استراتژیهای قیمت گذاری محصول صحبت کرد. عمر رقابت بر سر قیمت، به اندازه عمر بشره و نقش این آمیخته بازاریابی رو نمیشه اصلا رد کرد.بعضی از نمونه های اراده کردن دور و بر آمیخته « قیمت» در بازاریابی بدین شرحه: روش هدف دار قیمت گذاری، پیشنهاد قیمت خرده فروشی، قیمت کلی فروشی، انعطاف پذیری قیمت.

  اراده کردن

   

   

  Share