بررسی تأثیرات ساختار رقابتی محصولات بر محافظه کاری مشروط – پایانامه ارشد

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   مطالعه تأثیرات ساختار رقابتی محصولات بر محافظه کاری مشروط

تکه ای از متن پایان نامه :

سهم از بازار فروش شرکتهای حاضر در یک صنعت می­باشد. در صورتی که نسبت تمرکز در صنعتی بیشتر باشد (تعداد شرکتها فعال در صنعت کمتر و یا حجم عمده­ی فروش دست صنعت دست یک یاچند شرکت خاص باشد) در این صورت عدد به دست آمده برای شاخص هرفیندال-هریشمن، بزرگتر خواهد بود و برعکس. در حالت کلی بر این می باشد که صنایعی با نسبت تمرکز کمتر، رقابتی تر از سایر صنایع باشند.

تحقیقات اخیر در علم اقتصاد بیانگر این می باشد که رقابت بازارهای تولیدی حالت چند بعدی داشته و به تنهایی توسط نسبت تمرکز قابل اظهار نیست. رایتس [۱](۲۰۰۳) و کارونا (۲۰۰۷)[۲]. رایتس در سال ۲۰۰۳ اظهار می­کند که قابلیت جانشینی کالاها، اندازه بازار و هزینه­های ورودی ابعاد دیگری از رقابت بازار محصولات هستند. درصورت بالا بودن قابلیت جانشینی تولیدات، اندازه بزرگتر بازار هزینه­های ورودی کمتر (شدت سرمایه گذاری در دارایی­های) رقابت در بازرا محصولات شدیدتر خواهد بود.

تهدیدات ناشی از ورود رقبا به صنایع در صورت بالا بودن قابلیت جانشینی، اندازه بازار بزرگتر و هزینه­های ورودی کمتر حادتر خواهد بود. قابلیت جانشینی کالاها به طور طبیعی رقابت در بازار را بیشتر می­کند زیرا، تولید کننده با علم به اینکه حساسیت فروش به قیمت­ها بسیار بیشتر می باشد وارد رقابت می­گردد. اندازه بزرگ بازار هم در نتیجه تقاضای بیشتر حاصل می­گردد و همچنان که در بخشهای پیشین اشاره گردید تقاضای بیشتر باعث جذب رقبای بالقوه خواهد بود. در صورت بالا بودن حجم سرمایه­گذاری (خواه دارایی­های مشهود یا نامشهود) تهدیدات ناشی از ورود رقبای بالقوه کمتر خواهد بود زیرا در این صورت هزینه فرصت سرمایه­گذاری بیشتر می باشد و  کاهش انتظارات از عملکرد آتی واحد تجاری خواهد بود. فلسام(۲۰۰۹)در تحقیقی در این زمینه بیان نمود که محافظه کاری نامشروط باعث کاهش خالص ارزش دارایی­های گزارش شده می­باشد، در صورتی که محافظه کاری مشروط منجر به کاهش انتظارات از عملکرد آتی می­گردد. زیرا محافظه کاری مشروط با زودتر شناسایی کردن اخبار بد و نامساعد نسبت به اخبار خوب و مساعد، تصویری نامناسب از وضعیت واحد تجاری ارائه می­کند. پایین بودن انتظارات از عملکرد آتی، ارزش کمتر[۱] Raith 2003

[۲] Karuna 2007

 مطالعه تأثیرات ساختار رقابتی محصولات بر محافظه کاری مشروط

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تأثیرات ساختار رقابتی محصولات بر محافظه کاری مشروط در گزارشگری مالی