دهگانه برترین وسایل نقلیه آفرود جهان

همیشه حمل و نقل در محیطای صعب العبور از اصلی ترین نگرانیای آدم بوده. بعد از اختراع خودرو و موتورسیکلت، مصرف کنندگان به خاطر افزایش کارآییِ این جور وسایل نقلیه به اعمال تغییرات روی اونا پرداختن تا توانایی وسایل نقلیه موتوری رو واسه عبور از مسیرهای سخت، زیاد کنن.

این جور تغییرات گاه واسه تفریح در طبیعت، در وقتی واسه عملیاتای نجات و یا ارسال غذا و دارو به مناطق دور افتاده صورت میگیره.

در سال میلادی ای که گذشت با خبرهای باحال و عجیب بسیاری در مورد وسایل نقلیه با توانایی آفرود روبرو شدیم که در این مقاله به صورت کوتاه به بهترین و باحال ترین اونا می پردازیم.

شِرپ ATV، غول بی شاخ و دم روسا

شرپ خودرویی ساخته دست روس هاست که کمترین شباهت رو خودروهای معمولی و بیشتری شباهت رو به خودروهای بازیای ویدیویی داره.

این خودرو همه کاره می تونه از هر مانعی عبور کنه و سرنشینان رو به مقصد برسونه، حتی ویدیویی از این خودرو در فضای مجازی پخش شده که دو دستگاه شرپ در حال عبور از رودخانه ای عمیق به صورت شناور هستن. نکته خیلی مهم در مورد شرپ بزرگ اینه که هر دو محور عقب و جلو فرمون پذیر هستن.

1

به گفته سازنده، شرپ دارای پیشرانه ۱٫۵ لیتری دیزله که توان تولید ۴۴ اسب بخار رو داره. می تونیم بگیم که این خودرو ۱۳۰۰ کیلوگرم وزن داره و قیمت اون از ۶۵ هزار دلار واسه نمونه استاندارد شروع می شه.

Works Electric B14 Adventure، ماجراجویی با اسکوتر

B14 می تونه به عنوان تجربه ای خاص از ماجراجویی شناخته شه چون کمتر کسی رو می شناسیم که با اسکوتر به آفرود بپردازه. ولی سازنده این اسکوتر خاص با تقویت بدنه اون و به کار گیری چزخای پهن و بزرگ تر تونسته از اون وسیله ای باحال بسازه. البته این اسکوتر بیشتر مثل اسکوتریه که به باشگاه پرورش اندام رفته.

2

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین B14 دارای یه موتور الکتریکی ۴۴۰۰ واتیه که می تونه در ۳٫۹ ثانیه به سرعت ۴۸ کیلومتر در ثانیه برسه. بیشترین حد سرعت B14 شصت کیلومتر در ساعت تعیین شده که واسه این اسکوتر که توانایی آفرود داره بسیار مناسب و کارآمده.

جنگجویان زمستونی نیسان

3

جنگجویان زمستونی نیسان که شامل نیسان پتفایندر Pathfinder، نیسان مورانو Murano و نیسان روگی Rogue می شه در واقع بیشتر جنبه تبلیغات واسه نیسان دارن. این سه خودرو بجای چرخ، از زنجیر استفاده میکردن که توانایی آفرود اونا رو به مراتب زیاد کرده.

نیکولا زیرو Zero، سریع ترین در مسیرهای سخت

شنیدن قدرت ۵۲۰ اسب بخار در جمع موتورهای چهارچرخ (UTV) بسیار هیجان انگیزه. شرکت نیکولا تازگیا محصول جدید خود رو معرفی کرده که توان تولید ۵۲۰ اسب بخار داره.

این UTV جذاب که زیرو Zero اسمشه از موتور الکتریکی واسه تولید نیرو استفاده می کنه. جالبه بدونین که موتور الکتریکی این خودرو از صفحات خورشیدی جریان الکتریکی رو دریافت می کنه. در واقع صفحه های خورشیدی، باطریا رو شارژ کرده و باطریا هم باعث به کار افتادن موتور الکتریکی می شن.

4

به گفته سازنده دو نمونه باطری واسه این UTV قابل سفارشه که نمونه ضعیف تر توانایی پیمایش ۱۶۱ کیلومتر رو داره و نمونه قوی تر می تونه ۳۲۲ کیلومتر رو بپیماید. زیرو در شتاب گیری عکس العملی مانند ابرخودروها داره و می تونه در عرض ۳ ثانیه به سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت برسه.

البته تنها یه نمونه از این خودرو ساخته شده که نمونه پیش تولید یا پروتوتایپ حساب می شه، اما نیکولا اعلام کرده که در صورت تولید، قیمت این محصول در حدود ۳۷ هزار دلار تموم می شه.

SkyRunner MK 3.2، آفرود با کمک چتر

5

این خودرو پرنده که از قطعات باگی و موتور هواپیمای سبک ساخته شده توانایی عبور از هر مانع طبیعی رو داره. سرعت این خودرو روی زمین به ۱۱۳ کیلومتر در ساعت و در آسمون به ۸۴ کیلومتر در ساعت می رسه. این خودروی دوکاره می تونه با باک پُر، ۳۸۶ کیلومتر فاصله رو بپیماید.

Neematic FR/1، دوچرخه کوهستان الکتریکی

در این چند سال گذشته دوچرخه های الکتریکی در حال پیشرفت خیره کننده ای هستن و باید منتظر آینده نورانی این جور دوچرخه ها باشیم.

در سال ۲۰۱۶ تماشاگر حضور قوی دوچرخه کوهستان الکتریکی نیماتیک بودیم که به کمک موتور الکتریکی ۲۰ کیلوواتی و وزن سبک بدنه می تونه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسه.

نیماتیک وسیله ای عالی واسه ماجراجویی در طبیعت به نظر می رسه و با ترکیب نیروی الکتریکی و قدرت بدنی راکِب حسی ناب از طبیعت گردی رو منتقل می کنه.

6

نیماتیک قادر به پیمایش ۵۰ تا ۱۰۰ کیلومتر است که بستگی به نوع استفاده و شارژ باطری داره. عرضه جهانی نیماتیک سال جدید میلادی شروع می شه.

لندروور دفندر هریتژ با سقف ایکاروس

سال ۲۰۱۶ میلادی واسه دوستداران دفندر سال غم انگیزی بود، چون شرکت بعد از ۶۸ سال به تولید دفندر پایان داد. به صورت حتم در لیست ما جای یه لندروور خالی بود، پس عزممونو جزم کردیم نمونه ای خاص که هریتژ اسمشه رو در این لیست بذاریم.

چون وقتی که صحبت از آفرود به میان میاد، این نام بزرگ بریتانیایی جزئی جدانشدنی میشه.

7

شرکت ایکاروس که به تجهیز خودروهای آفرود مشغوله در اواخر سال جاری تصمیم به مجهز کردن خاص ترین نمونه دفندر به لوازم آفرود گرفت. ایکاروس دفندر رو به سقف باز شو مجهز کرد که میشه به عنوان محل خواب ازش استفاده کرد که یکی از مهمترین امکانات واسه سفرهای برون شهری و طبیعت گردیه.

 

یاماها T7 کانسپت، ژاپنی جون سخت

موتورهای آفرود اندازه متوسط یا یعنی تریل، همیشه علاقمندان به خود رو داشتن. حتی در کشورای جور واجور تورهای طبیعت گردی به وسیله این موتورها انجام می شه. این موتورسیکلتا بدلیل قابلیتای فنی بالا مورد توجه طبیعت گردان و آفرودرهای حرفه ای قرار می گیرن.

8

T7 از شاسی سبک و پیشرانه ۷۰۰ سی سی سود می بره. پیشرانه ۰٫۷ لیتری این موتورسیکلت، قادر به تولید ۷۵ اسب بخار نیروه. T7 از طراحی موتورسیکلتای رالی داکار استفاده میکرد که همراه با چراغای جلوی LED چهره ای جذاب به خود گرفته.

به گفته یاماها در اواسط امسال این موتورسیکلت به تولید انبوه می رسه.

Uji SafariSeat، تلاشی آدم دوستانه واسه کمک به معلولین

شرکت Uji که در لندن واقع شده، این ویلچر مخصوص رو واسه مسیرهای ناهموار طراحی کرده تا کمی از مشکلات معلولین کم کنه.

از قابلیتای این وسیله میشه به قیمت بسیار ارزون قطعات و تعمیر راحت اون اشاره کرد. حتی این وسیله بدون نیاز به وسیله خیلی راحت قابل مونتاژه.

9

سیستم تعلیق اون چرخا رو به زمین فشار می ده تا از واژگونی و بروز حادثه جلوگیری شه و صندلی اونم به شکلی طراحی شده که گردش خون واسه راکب به بهترین شکل صورت میگیره.

در واقع این وسیله نقلیه تلاشی آدم دوستانه واسه کمک به معلولینه تا با کمترین هزینه بتونن وسیله ای راحت و موثر واسه خود داشته باشن.

 

هنسی VelociRaptor 6*6، رقیبی واسه بیابان نوردها

شرکت هنسی که به تیونینگ تخصصی خودرو مشغوله تو یه حرکت تازه فورد F 150 راپتور مدل ۲۰۱۷ رو مورد بهینه سازی قرار داده. راپتور در نمونه استاندارد قدرتی بالغ بر ۴۵۰ اسب بخار داره و پیک آپی قوی حساب می شه.

10

اما هنسی با برنامه به طور کامل متفاوت به سراغ راپتور اومده و با اضافه کردن محور سوم و ۱۵۰ اسب بخار قدرت طرفداران فورد F 150 رو غافلگیر کرده. تغییرات دیگری که روی راپتور اعمال شده شامل سپرهای جدید، لاستیکا و رینگای بزرگتر و چراغای LED روی سپرها می شه.

این هیولای آمریکایی قیمتی بالغ بر ۳۰۰ هزار دلار داره و می تونه با سریع ترین خودروهای اسپرت و سوپراسپرت رقابت کنه. البته این رقابت هم از نظر قدرت و شتابه و هم از نظر قیمت، چون با ۳۰۰ هزار دلار میشه خودروهای اسپرت فوق العاده ای سوار شد.