دوربین های مداربسته آنالوگ

دوربین های مداربسته آنالوگ

همانطور که در مقاله قبلی انواع دوربین های مداربسته را از لحاظ ظاهری معرفی کردیم در این مقاله به معرفی انواع دوربین مداربسته از لحاظ تکنولوژ می پردازیم. چنانچه مقاله قبلی را نخوانده اید توصیه می کنیم حتما مقاله “انواع دوربین مداربسته از لحاظ ظاهری” را مطالعه بفرمایید.

دوربین های مداربسته آنالوگ

انواع دوربین مداربسته از نظر تکنولوژی :

دوربین های مداربسته آنالوگ :

دوربین های آنالوگ دارای ۵ دسته بندی هستند.

دوربین های مداربسته آنالوگ با رزولوشن تصاویر باز (TVL) :
این مدل اولین دوربین های مداربسته تولید شده در دنیا است که از ابتدایی ترین تکنولوژی در ساخت آن استفاده شده است. سیگنال تصویر در دوربین های آنالوگ TVL که سیگنال تصویر با بهره گرفتن از کابل های کواکسیال انتقال داده می شود و یک سیگنال تصویر با ولتاژ مناسب بر روی بستر کابل کواکسیال انتقال داده می شود و یک سیگنال تصویر با ولتاژ مناسب بر روی بستر کابل کواکسیال به صورت آنالوگ انتقال می یابد و این نوع دوربین در وافع ضعیف ترین رزولوشن و یا کیفیت تصویر را در دسته بندی بالا دارد و در بالاترین کیفیت می توان با رزولوشن های  ۷۰۰TVL در بازار مشاهده کرد که معادل ۰٫۵ مگاپیکسل است. منظور از TVL همان  TV LINE خطوط افقی تشکیل دهنده تصویر است.

دوربین های مدار بسته AHD :
دوربین های مدابسته AHD نسل جدید دوربین های مداربسته آنالوگ است که مخفف (Analoge High Definition) به مهنی دوربین آنالوگ با رزولوشن بالا است. این تکنولوژی در واقع پوشش دهنده بزرگترین ضعف دوربین های مداربسته آنالوگ کیفیت یا رزولوشن پایین است. اساس کار دوربین های AHD دقیقا شبیه تکنولوژی قدیمی دوربین های آنالوگ است با این تفاوت که در دوربین  کد گذاری شده تا با رزولوشن بالاتر قابل انتقال باشد و در مقصد تصاویر که همان DVR است مجددا کدها خوانده شده و و به تصویر آنالوگ تبدیل سپس در DVR قابل نمایش است. این تکنولوژی توانسته است با قیمت بسیار مناسب کیفیت های FULL HD را برای کاربران عرضه نماید و یک رقیب بسیار مهم در مقابل دوربین های تحت شبکه است.

کمپانی NEXT CHIP را می توان ابداع کننده، تکنولوژی AHD دانست که با الهام گیری از تکنولوژی انحصاری داهوا به نام CVI توانسته به اختراع  تکنولوژی AHD دست یابد. این کمپانی در ابتدا با رزولوشن های ۱MP وارد بازار شد که در راستای این رقابت رزولوشن های ۲MP , 3MP ,4MP وبه تازگی ۵MP عرضه شده است. یکی دیگر از مزایای سیستم AHD توانایی انتقال تصاویر از طریق کابل کواکسیال به متراژ  ۴۰۰ تا ۵۰۰ متر است.

دوربین های مداربسته HD – CVI :
دوربین های مداربسته آنالوگ با تکنولوژی HD CVI که مخخف عبارت (High Definition Composite Video Interface) است که در واقع در دسته بندی این مقاله عنوان شماره ۱ است به جهت اینکه ابداع کننده آنالوگ با کیفیت بالا شرکت داهوا با تکنولوژی CVI بوده است ولی به جهت استفاده بیشتر از تکنولوژی AHD بحث را از AHD شروع کردیم.

این تکنولوژی از نظر سیگنال رمز گذاری و دریافت تا حدود بسیار بالای مشابه رقیب خود یعنی AHD است. با این تفاوت که نوع کد گذاری به صورت انحصاری در اختیار شرکت داهوا می باشد و امکان استفاده دیگر دوربین ها یا دستگاه ها با تکنولوژی های AHD – TVL – SDL  در این سیستم ها وجود ندارد هرچند که به تازگی داهوا دستگاه های رکوردر خود را به صورت طراحی کرده است که بتواند سازگاری با تمام سیستم های موجود در بازار داشته باشد.

داهوا در این سیستم ها به تازگی قابلیت انتقال تصویر صدا و دیتا را به صورت همزمان بر روی کابل کواکسیال فراهم نموده است.

در حال حاضر داهوا توانسته دوربین مداربسته با رزولوشن ۴ مگا پیکسل و شاید در آینده نزدیک با رزولوشن ۴K یا ۸ مگاپیکسل را ارائه دهد.

دوربین های با تکنولوژی HD – TVI :
دوربین مداربسته آنالوگ با تکنولوژی HD TVI که مخفف (High Definition Transport Video Interface) از نظر نوع و سبک تکنولوژی تا حدود زیادی مشابه سری های AHD و CVI است ودر واقع می توان گفت شرکت هایی جهت تمایز در فروش محصولات این شکل از سیگنال را انتخاب کرده اند از شرکت های پیشتاز در این تکنولوژی می توان از کمپانی هایک ویژن چین و کمپانی TVT  نام برد. این سیستم ها با کدگذاری بر روی سیگنال تصویر و مجددا دِکد کردن آن ها در دستگاه دی وی آر (DVR) تصاویر با رزولوشن بالا را در مسافت های بالا ارسال می نماید.
شرکت هایک ویژن به تازگی توانسته است دوربین های با کیفیت ۵ مگاپیکسل با تکنولوژی HD-TVI را ارائه نماید این شرکت که انتقال ولتاژ مصرفی دوربین ازطریق کواکسیال را در دوربین های جدید خود ارائه می دهد یعنی می توان تصاویر، ولتاژ و برق مصرفی دوربین را بوسیله کابل کواکسیال انتقال داد که اصطلاحا به آن POC گفته می شود که مخفف عبارت (Power Over Coax) است.

دوربین مداربسته HD – SDI :

دوربین مداربسته آنالوگ HD SDI مخفف عبارت  (High Definition Serial Digital Interface) است. این تکنولوژی را می توان اولین و قدیمی ترین سیستم انتقال تصاویر در سال های ۱۹۹۸ دانست. در واقع این تکنولوژی به دلیل هزینه بالا در تولید و کمبود شرکت های تولید کننده نتوانست جایگاه خود را در سیستم های امنیتی حفظ کند و به تدریج از این صنعت کنار گذاشته شد.
یکی دیگر از ضعف های این تکنولوژی عدم انتقال تصاویر در مسافت های بالا است (حدکثر متراژ انتقال تصویر تا ۱۰۰ متر ). از نظر تکنولوژی انتقال تصویر و سیگنال این سیستم به سیستم های IP مشابه است تا سیستم های AHD , CVI , TVL . ولی به جهت مشابهت در نوع بستر انتقال تصاویر آن را در دسته بندی سیستم های آنالوگ قرار می دهند.

مفهوم و تاریخچه دوربین مداربسته 

انواع دوربین مداربسته از نظر ظاهر 

استانداردهای دوربین مداربسته IP66

دوربین های مداربسته تحت شبکه IP

Share