رییس سازمان فناوری اطلاعات کشور از سرنوشت آیفون در ایران می‌گوید

محدودیتایی که اپل واسه اپلیکیشنا به وجود آورده دستمایه رسانه ها شده و این وسط «امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات درزمان یادداشتی که در فایننشال تریبون نوشته، به نتیجه های این موضوع اشاره کرد. به گفته ناظمی عوامل زیادی در اعمال این محدودیتای تازه موثر بودن و تلفنای هوشمند اپل هم به واسطه اونا واسه کاربران ایرونی تقریبا بلااستفاده شدن و همین موضوع می تونه باعث افت بسیار شدید درخواست ایرانیا واسه گوشیای تولید شرکت کالیفرنیایی شه.

ناظمی عقیده داره که در محدودسازیای گذشته واسه اپای iOS سه عامل موثر بودن :

  • تحریمای آمریکا علیه ایران
  • تغییر در سیاستای اپل در مورد گواهینامه های پیشرفت دهندگان سازمانی
  • انتشار گزارشی تازه در مورد استارتاپای ایرونی که تحریمای آمریکا رو با به کار گیری گواهینامه های پیشرفت دهندگان دور زده ان و باعث عکس العمل آمریکا شدن.

اون در این یادداشت اضافه می کنه به دنبال اعمال دوباره تحریمای آمریکا علیه تهران، اپل اپلیکیشنای موبایلی که شرکتای ایرونی ساخته بودن رو از سرویس اپ استور خود حذف کرد در حالی که، براساس بیانیه موسوم به General License D-1 که به وسیله دپارتمان اطلاعات مالی دفتر کنترل داراییای خارجی وزارت خزانه داری آمریکا صادر شده، سرویسایی هم هستن که شرکتای آمریکایی از ارائه اونا به شرکتا و افراد ایرونی منع نشده ان:

«براساس این مجوز، انتشار اجناس نرم افزاری پیشرفته به وسیله ایرانیا از طرف اپل مجازه. با این حال اما این شرکت ترجیح داده واسه اینکه خطر روبرو شدن با جریمه های احتمالی به این خاطر رو به کمترین حد ممکن اندازه ممکن برسونه، محدودیت تازه ای رو علیه پیشرفت دهندگان ایرونی وضع کنه.

پیشرفت دهندگان ایرونی هم در جواب به این محدودیتا و واسه دور زدن تحریما شروع به به کار گیری گواهینامه های بین المللی پیشرفت دهندگان اپل کردن تا اپای iOS خود رو از راه وبسایتای خودشون منتشر کنن.»

باید اشاره کنیم که ین گواهینامه ها در اصل واسه شرکتا طراحی شدن تا امکان انتشار اپای براساس iOS رو بدون نیاز به مراجعه به اپ استور واسه کارکنان خود جفت و جور کنن، با این وجود اونطور که ناظمی میگه با به کار گیری همین تکنولوژی، شرکتای ایرونی اقدام به راه اندازی چندین اپ مارکت کردن تا نیازای کاربران اجناس اپل رو از این روش برآورده کنن : «در نظر داشته باشین که تحریمای آمریکا شرکتای فناوری ایرونی رو مجبور کرده که از این ترفند واسه انتشار محصولاتشون استفاده کنن.»

تغییر سیاستا

ناظمی در ادامه این یادداشت در بخش تغییر سیاستا، به رفتار اپل در چند ماه گذشته اشاره می کنه و میگه که این شرکت واسه حفظ حریم خصوصی کاربران و جلوگیری از نقض مالکیت الهی اپلیکیشنا، اپا رو قبل از انتشارشون در اپ استور بررسی می کنه:

«با این حال اما پخش کنندگان غیرقانونی نرم افزار با به کار گیری گواهینامه های سازمانی پیشرفت دهندگان اپای کِرک شده رو روی آیفون نصب می کنن. چند ماه پیش اپل اعلام کرد که سیاستای خود در مورد اپلیکیشنای دارای گواهینامه های پیشرفت دهنده سازمانی رو مورد بررسی قرار میده. در واقع لازم بود که اپل واسه حفاظت از اطلاعات کاربران و داراییای الهی کاربران سوء به کار گیری این گواهینامه ها رو متوقف کنه، اما این تغییر در سیاستهای اپل به قیمت محدود شدن هرچه بیشتری کاربران ایرونی iOS تموم شد.»

ناظمی هم اینکه یاد بیاری کرده که تا روز سه شنبه هفته گذشته اپلیکیشنای موبایلی که به وسیله شرکت ایرونی پیشرفت پیدا کرده بودن و قبلا اجازه قرار گرفتن در اپ استور رو نداشتن توانایی انتشار در وبسایتا و اپ مارکتای ایرونی رو پیدا نکردن.

موضوعی پیچیده

رییس سازمان فناوری اطلاعات کشورمون عقیده داره که آدم امروز در دنیایی سراسر پیچیدگی زندگی می کنه؛ جایی که مملوه از مسائلی پیچیده و هیچ جواب ساده ای واسه اونا وجود نداره. اون تغییر در سیاستای اپل رو اقدامی درست هم جهت با حفاظت از دیتای کاربران حساب می کنه و در عین حال تاکید داره که این اقدام تاثیری منفی روی جریان آزاد اطلاعات و سرویسای آنلاین در ایران داشته:

«علاوه بر اینا در حالی که نمیشه گفت تحریمای آمریکا باعث اعمال محدودیت روی اپای ایرونی iOS شده، این تحریما در کنار فاکتورهایی دیگه اینجور شرایطی رو به وجود آورده. ترکیبی از همه عوامل گفته شده در بالا باعث به وجود اومدن شرایطی شده که به واسطه اون کلیه اسمارت فونای اپل تقریبا کاربردهایشان رو در ایران از دست دادن. کاربران ایرونی تلفنای هوشمند به طور دائمی از سرویسای آنلاین زیادی واسه انجام اموری مثل پرداخت، تحویل مرسوله، استریم موسیقی و ویدیو و کرایه تاکسی استفاده می کنن که همه شون هم به وسیله استارتاپای داخلی ارائه می شن.»

ناظمی در بخشای پایانی یادداشت خود خاطرنشان می کنه که محدودسازی اپای iOS که این استارتاپا طراحی کردن میتونه خیلی از ایرانیا رو راضی به کنار گذاشتن آیفون هاشون کنه: «طبق برآورده های انجام شده حدودا ۵.۲ میلیون کاربر آیفون در ایران هست و اپل سهمی ۱۲ درصدی رو از بازار موبایل ایران داره. بازار تلفن هوشمند ایران هم ارزشی برابر با ۴۳۷ میلیون دلار داره.»

اپل سهمی ۱۲ درصدی رو از بازار موبایل ایران داره

امیر ناظمی راهکارهای پیش روی اپل رو به دو قسمت تقسیم می کنه و اونا رو این جوری تشریح می کنه: «میتونه به قانون General License D-1 تکیه کنه و مجوز انتشار اپای ایرونی روی اپ استور رو بده یا بازم بر مواضع فعلی خود استوار بمونه. اگه اپل روش هدف دار دوم رو در پیش بگیره اون وقت خیلی از ایرانیا مجبور می شن در تصمیمات خود واسه خرید آیفون بازنگری کنن.»