قیر طبیعی

قیر طبیعی

قیر طبیعی:

قیر طبیعی در میان موادی قرار دارد که در سال‌های اخیر توجه متخصصین بسیاری را در صنایع مختلف به خود جلب کرده است. بکارگیری قیر طبیعی از دیرباز رایج بوده و اغلب به عنوان عایق برای جلوگیری از ورود آب به دیوار مورد استفاده قرار می‌گرفت. همچنین این ماده در ساختن آبراهه و آب‌بندهای کوچک نیز به کار می‌رفت.

کشورهای ونزوئلا، روسیه و کانادا دارای بیشترین ذخایر قیر طبیعی در جهان هستند و پس از آن‌ ها برخی از کشورهای خاورمیانه مانند ایران، پتانسیل بالایی در تامین قیر دارند. بعضی از استان‌های ایران مانند کرمانشاه، ایلام، خوزستان و لرستان دارای معادنی غنی بوده و نقش چشمگیری در صادرات قیر طبیعی ایران دارند. شایان ذکر است که قیمت قیر طبیعی در ایران چندان بالا نبوده و بخش‌های مختلف می‌توانند به خوبی از آن بهره ببرند.

قیر طبیعی چیست؟

همانطور که قبلا ذکر شد، قیر طبیعی در بسیاری از صنایع مختلف مانند راه‌سازی، حمل و نقل و سدسازی اهمیت زیادی دارد. اما ممکن است که این سوال پیش بیاید که قیر طبیعی چیست؟

قیر طبیعی در نتیجه نفوذ نفت خام از مخازن نفتی به لایه‌های بالایی زمین به وجود می‌آید. نفت خام ساکن در مخازن نفتی به صورت پیوسته تحت تاثیر فشارهای ایستابی قرار داشته و این فشارها باعث می‌گردند که مواد همواره به دنبال دریچه‌ای جهت خروج باشند؛ لذا از درزها و شکاف‌های واقع در سنگ مخزن به سطح زمین نفوذ می‌کند.

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *