منبع مقاله درمورد استان مازندران

درصداز کل جمعیت استان را افراد زیر ۱۵ سال یعنی گروه غیر فعال تشکیل میدهند.

هرم سنی استان:

جاذبه های طبیعی
١.دریای خزر:سواحل زیبای دریای خزرهمه ساله میزبان عده زیادی از مردم کشور ماست. دریای خزردر بین تمامی عوامل طبیعی استان که باعث جذب گردشگر میشوند بیشترین انگیزه را برای سفر به این دیارایجاد میکند . سواحل زیبای این دریا دارای چشم اندازها و مناظر بسیار بدیع ٬دلنشین و دیدنیست.
٢.دریاچه های استان:دریا چه های کوچک وبزرگ استان مازندران با قابلیت ها و جاذبه‌های گردشگری فراوان همواره از دیرباز مکان هایی برای جذب مسافران بودند .در اطراف این دریاچه ها فضاهای مناسب برای اسکان وجود دارد که به صورت گردشگاههای مناسب مسافران میتوانند به ماهیگیری و قایقرانی مشغول شوند.
٣.چشمه ها ومراکز آب درمانی:
مازندران دارای سدها چشمه ی زلال دردامنه ی کوههاو دره ها وجنگل هاست که هر یک به نوبه ی خود از پدیده های جاذب گردشگری به شمارمی روند . برخی از این چشمه ها چنان پر آب هستند که نام رود را به خود گرفته اند و از آب آنها برای کشاورزی استفاده میکنند و برخی دیگر دارای خواص درمانی می‌باشند.

چشمه های معروف:
استراباکو٬آب اسک٬آمولو در آمل٬جواهرده و کتالم در رامسر.
۴. آبشارها:
استان مازندران به دلیل وجود بارش فراوان و رشته کوه البرز سرچشمه ی رودهای فراوانی است.در این رشته کوه به سبب شیب تندی که دارد آبشارهای کوچک و بزرگی بوجود آمده است .
مهم ترین آبشارها:آبشارهای دریوک٬ شاهان دشت٬ پردمه در آمل و هریچان در هزار چم جاده ی چالوس-تهران.
۵.پارک های جنگلی و طبیعی:
برخی از جنگل های استان دارای امکانات رفاهی برای گردشگران هستند ازجمله آب لوله کشی و برق ٬ اجاق صحرایی ٬اتاقک ٬ پناهگاه ٬ سرویس بهداشتی و رستوران که گردشگران می‌توانند روزهای تعطیل را در آنجا بگذرانند و از زیبایی های آن بهره ببرند از جمله آنها پارک جنگلی سی سنگان ٬ پارک جنگلی شهید زارع و دشت ناز در ساری.

آنالیز سایت:
سایت انتخاب شده برای مجموعه خانه کشتی در حاشیه بلوار

مطالعات تطبیقی:
به دلایلی چند که در بخش های پیشین ذکر شد نمونه های مشابه با آنچه این رساله و پایان نامه تلاش در جمع آوری و تدوین دارد و با این امکانات که جوابگوی نیاز ورزش کشتی در کشور عزیزمان باشدپیدا نشد ولیکن نمونه هایی را از هر بخش که در نوع خود کامل و کافی به نظر میرسند آورده ایم.
خانه کشتی تهران:
مساحت این سالن ۴۵۰۰ متر مربع و ابعاد آن ۴۴×۷۲ متر است و ظرفیت آن ۳۵۰۰ نفر می باشد . این سالن در قسمت غربی مجتمع پنج سالن واقع است. این سالن قبلا بعنوان سالن تنیس روی میز مورد استفاده قرار می گرفت . دارای جایگاه ویژه مقامات ، مدعوین ، خبرنگاران ، اطاقهای داوران ، کلاسهای آموزشی در چها رگوشه سالن ، رختکن ورزشکاران و واحدهای صوت ، برق و اسکوربرد می باشد .

سالن کشتی المپیک پکن
موقعیت : قسمت شرقی – CAU
کل مجموعه مساحتی حدود ۲۴۰۰۰ متر مربع را دارا می باشد و ۸۵۰۰ نفر را پذیرا می‌شود. این مجموعه همچنین برای مسابقاتوالیبال پارا المپیک نیز طراحی شده است .
دارای ۶۰۰۰ صندلی ثابت و ۲۵۰۰ صندلی متحرک می باشد .
شروع ساخت : سپتامبر ۲۰۰۵ – تاریخ اتمام : آگوست ۲۰۰۷
البته این مجموعه در آینده وظایف دیگری نیز برعهده خواهد داشت از جمله مسابقات بدمینتون – تنیس روی میز – ژیمناستیک والیبال – بسکتبال – و مسابقات فوتبال داخل سالن

اولین خانه کشتی در آمریکا
دارای ۱۵۰۰۰ مترمربع زیر بنا – دارای اتاق وزن – قسمت اموزشی – قسمت کامپیوتر باقابلیت اتصال به اینترنت یک سال با ۱۱۰۰ صندلی شرکت طراحی Cannon این طرح را برعهده داشت معمار این شرکت koll می گوید : « من یک تصویر واضح از چیزی که می خواستیم و اینکه چگونه من می خواستم به حد آن برسم داشته ام ؛ من می خواستم تا شفاف ، سبک و نورانی باشد .
اتاق کاهش وزن این مجموعه. در کنار قسمت های تمرینی وجود دارد . دارای ماشینهای کاهش وزن و یک قسمت وزن کشی .

تاثیر سایت بر فرم
بررسی هایی که در بخش اقلیم شناسی مازندران و همچنین مطالعات مبحث آنالیز سایت انجام گرفت . عدم استفاده از یک توده متمرکز را نتیجه داد . لذا قسمت های مختلف در سایت پراکنده شدن جهت شکل دادن به این توده های پراکنده ارتبط دهی بین این مجموعه ها راه‌کارهای گوناگونی وجود دارد از جمله : چیدمانهای ، شطرنجی ، شعاعی ، خطی و ….. ازبین انواع این راهکارها چیدمان شعاعی انتخاب شد .
چیدمان شعاعی
به چیدمانی که به صورت شعاع های انشعابی از مرکزیتی معلوم شکل می گیرد گفته می‌شود . از ویژگی های این چیدمان حرکت توده هابه سمت مرکز که شاخص شدن و تأکید بر مراکز را سبب می شود است .
تأثیر موضوع مجموعه بر چیدمان شعاعی
با توجه به مطالعات پیشین کشتی ، نوعی عبادت است جهت رسیدن به کمال . این حرکت به سوی کمال مرکز با پیشرفت در تمامی زمینه ها حاصل می شود . که با انسجامی خاص به سوی هدفی واحد حرکت می کنند . چیدمان شعاعی می تواند نشانی از این ساختار باشد .

چگونگی رسیدن به برنامه قیزیکی
مسابقات معماری :
همه ساله مسابقات مختلفی در عرصه کشتی در سراسر دنیا برگزار می شود که از لخاظ تعداد شرکت کنندگان و زما
ن برگزاری مسابقات میزان توجه و اهمیت با هم متفاوت هستند . برای بیشتر این بخش ما این مسابقات را در ۳ بخش داخلی خارجی و جهانی تقسیم کرده ایم .
۱٫ بخش خارجی این بخش شامل مسابقات مهمی است که در کشورهای مختلف برگزار می شود . این مسابقات به نام کشتی گیران معروف همان کشور هستند و محل برگزاری آنها نیز در کشورهای مورد نظر می باشد ، لذا تأثیری در طراحی مجموعه ما ندارد .از نمونه های این مسابقات . جام یارگین – جام یا شاردوغو و جامدانی کلف است از نمونه ایرانی آن جام تختی را می توان مثال زد .
مسابقات داخلی
در کشور ما نیز مسابقات مختلفی در طول سال برگزار می شود که از آن جمله جام جهان پهلوان تختی – لیکگ کشتی مسابقات دانشجویان و مسابقات انتخابی تیم ملی است – یکی از لزوم وجود مجموعه خانه کشتی رفع نیازهای برگزاری این مسابقات است لذا به بررسی جزئیات این مسابقات می پردازیم .

۱٫ جام تختی :
جام تختی یک جام معتبر بین المللی همچون جام دان کلف یا غیره است که به نام جهان پهلوان تختی پهلوان ارزنده کشورمان می باشد زمان برگزاری مسابقه بهمن ماه است که به مدت ۳ روز برگزار می شود تعداد تیم های شرکت کننده دراین تورنومنت به میزان توجه و نیاز به آمادگی تیم هابستگی دارد . زیرا این گونه جام ها میدان مناسبی جهت محک زن کشتی گیران می باشد .
نیازها :
جهت برگزاری مسابقه به یک سالن که پذیرای تعداد کثیری از تماشاگران است نیازمندیم. مدت حضور تماشاگران به ۸ ساعت در روز می رسد لذا به یک مجموعه رفاهی تفریحی که جوابگوی نیاز افراد باشد در سایت احتیاج داریم .
یک بخش اداری جهت هماهنگی و ثبت نام از تیم ها
از آنجا که همه ساله تعداد زیادی از تیم های کشتی از کشورهای دیگر در این جا شرکت می کنند . وظیقه جامعه کشتی ایران پذیرش و پذیرایی از این مهمانان می‌باشد . وجود یک بخش اقامتی در مجموعه می تواند تا حدود زیادی این مشکل را جوابگو باشد .
لیگ کشتی
برای حفظ ورزش کشتی و آماده ماندن کشتی گیران داخلی و در اوج بودن قهرمانان کشتی ، لیگ کشتی با شرکت تیم های کشتی به طور منظم در طول سال برگزار می شود تیم ها در هر وزن اعضای خود را معرفی می کنند و طبق قوانین خاص ۲ تیم با هم به رقابت می پردازند . تیم‌ها در ۲ گروه به رقابت می پردازند و ازهر گروه ۲ تیم برتر به چهار تیم راه پیدا می کنند و در نهایت با رقابت چهار تیم قهرمان لیگ مشخص می شود . این مسابقات در رده جوانان ، بزرگسالان ، در حال حاضر برگزار می شود .
مسابقات جهانی :
این مسابقات مربوط به کشوری خاص نمی باشد و جنبه بین المللی آن قوی‌تر است .از لحاظ اعتبار نیز معتبرترین مسابقات می باشند از جمله :
۱٫ جام جهانی کشتی
۲٫ مسابقات کشتی المپیک و مسابقات قاره ای مانند : جام آسیایی کشتی
بخش خدماتی :
در راستای برآوردن و حمایت از بخش های پیشین به یک قسمت خدماتی در مجموعه نیاز داریم .
جام جهانی :
مسابقات جهانی کشتی هرسال یکبار برگزار می شود مکان برگزاری این مسابقات با توجه به درخواست کشورهای مختلف و بررسی این درخواست ازطریق فیلا (Filla ) انتخاب می‌شود .
لذا این امکان این توجه را به ما می دهد که بتوانیم زمینه برگزاری این مسابقات را در کشور برقرار فلذا باید به نیازها و خواسته ها پاسخ مناسب داده باشیم .
نیازها :
نیازها در مورد مسابقات جهانی توجه بیشتری نسبت به مسابقات داخلی می طلبد .
۱- بخش اصلی ( سالن اصلی ) : مطابق مسابقات جام تختی به یک سالن اصلی جهت برگزاری مسابقات کشتی نیاز داریم این سالن وظایف گوناگونی همانند وزن کشی ، رفع نیازهای صدا و انجام مراسم افتتاحیه و اختتامیه را برعهده دارد .
۲- بخش اداری که هماهنگی های بین المللی و کنترل و مدیریت مجموعه را عهده دار می باشد .
۳- رفاهی و تفریحی : مطابق جام ها و مسابقات دیگر به یک بخش رفاهی نیاز داریم .
۴- بخش اقامتی : جهت اسکان و پذیرایی از تیم های شرکت کننده در مسابقات به بخش اقامتی نیازمندیم که این بخش نسبت به جام تختی توجه بیشتری می طلبد .
۵- بخش خدماتی : در راستای برآوردن و حمایت از بخش های فوق به یک قسمت خدماتی ر مجموعه نیاز داریم .
المپیک :
المپیک یک مبارزه در عرصه جهانی می‌باشد و بزرگترین همایش ورزشی که به طور همزمان در تمامی رشته ها هر چهار سال یکبار برگزار می شود . مکان برگزاری این مسابقات نیز با توجه به درخواست کشورهای گوناگون و بررسی این درخواست ها توسط کمیته بین المللی المپیک انتخاب می‌شود ، شرایط کنونی کشورمان به نحوی است که امکان برگزاری این مسابقات از طرف کشور ما وجود ندارد . از طرف دیگر استانداردهای این مسابقات به نحوی است که امکان اجرای آن به صورت خاص در یک مجموعه وجود ندارد . لذا ما از مطالعات اضافه در این مورد صرفنظر می کنیم لیکن به این معنا نیست که استانداردهای سالن اصلی مسابقات نادیده گرفته شود .
نتیجه گیری :
با توجه به مطالعات پیشین در قسمت مسابقات کشتی به ۴ بخش اصلی نیازمندیم که جزئیات فضایی هر کدام را به اختصار شرح می‌دهیم .
۱- سالن اصلی : جایگاه تماشاچیان – جایگاه گزارشگری – سرویس تماشاچیان – کمک‌های اولیه و درمان – اتاق کنترل -فضای پارکینگ –اتاق فروش بلیت – اتاق تجهیزات و نظافت – اتاق خدمات اضطراری – ااق داوران – فضای انبار میز و صندلی – اتاق های اداری –
۲- بخش اقامتی : سوئیت ها – پذیرش و تلفن خانه – سلف سرویس – آشپزخانه و انبار – رختشویخانه
– تأسیسات پارکینگ – خدمات –لابی – سرویس عمومی .
۳- بخش اداری : فضای انتظار – مدیریت مالی – مسئول هماهنگی ها – دبیرخانه – اتاق کنفرانس – مدیریت بخش اقامتی – آبدارخانه – سویس بهداشتی – بخش روابط بین‌الملل
۴- بخش رفاهی : کافی‌شاپ – نمازخانه – رستوران- سالن بیلیارد – ورزش های جنبی
اردوهای آماده سازی تیم ملی :

جهت آماده‌ سازی نفرات تیم ملی کشور ما قبل از اعزام به مسابقات اردوهایی برای تیم در نظر گرفته می شود . مکان این اردوها از طرف فدراسیون کشتی انتخاب می شود که بسته برمکان مسابقات و اقلیم آنها متفاوت می باشد . لیکن اکثریت این اردوها در خانه کشتی تهران برگزار می شود که فاقد امکانات لازم برای ورزشکاران می باشد .
نیازها :
بخش آموزشی – امروزه ورزش را یک علم می شناسند که ازتمامی جهات توسط دانشمندان بررسی می شود به طبع آن – آموزش ورزش آموزش آکادمیک می شود و نیاز به امکانات آکادمیک دارد . در کشور ما هنوز به ورزش کشتی به دید درست پرداخته