منبع مقاله درمورد استان مازندران

تاریخچه ی کشتی مازندران

تردیدی وجود ندارد که مازندران٬ مادر کشتی ایران و ایران زادگاه کشتی جهان است و این حقیقت نه تنها در پیشینه ی تاریخی و گواهی آماری قابل دریافت است بلکه در جریان مطالعات جاری کشتی جهان و ایران نیز جلوه نمایی میکند.فلذا نمی‌توان کشتی مازندران را معمولی تلقی کرد و سهمیه ی کشوری و جهانی و المپیکی آن را در حداقل‌ها جستجو نمود و یا به باور عمومی مشتاقان کشتی در این استان بی توجه بود.
حبیبی ها٬ موحدها٬ روحی ها٬ خدرها٬ سید رسول ها٬ نجفی ها ٬محمدیان ها٬ ترکان‌ها٬ دباغی ها٬ سیم خواه ها٬ شکری پورها در گذشته و در معاصر حاجی زاده ها٬ طیبی ها٬ بذری ها٬ نورزادها ٬محمدی ها٬ رنگرزها٬ یزدانی ها و بسیاری دیگر که امکان ذکر سیاهه ی بلند آنها نیست تابلوی افتخار کشتی جهان محسوب می شوند که همگی فرزندان این استان قهرمان پرورند و بسیار حیف است که این نوار قهرمان پروری قطع یا کند گردد.
در رابطه با کشتی مازندران می توان با جرات گفت ورزش اول استان است و هیچ استانی در این عرصه قادر به نزدیک شدن به رکوردهای مازندران هم نخواهد گردید.در این مرحله رویکرد همه جانبه و پرجاذبه به سمت کشتی محلی لوچو که در اصل مادر کشتی آزاد و فرنگی است.

کشتی لوچو
کشتی لوچو٬ نوعی کشتی محلی در روستاها و شهرهای مازندران بوده در این کشتی اجرای تمامی فنون آزاد و فرنگی مرسوم بوده و در هنگام مراسم ها و جشن های عروسی در یک میدان اصلی خارج از شهر یا روستا محلی جهت برگزاری کشتی وجود داشت کشتی لوچو بر روی زمین برگزار می شده که نیازمند نیروی فوق العاده و روحیه ای بالا بود و دو کشتی گیر فقط با یک شلوار کوتاه به پا و بدون هیچ لباس دیگری با یکدیگر کشتی می گرفتند و تماشاچیان در اطراف آنها به تشویق می پرداختند. قوانین در کشتی لوچو چنین بود که کشتی‌گیرها آنقدر کشتی می گرفتند تا یکی از آنها توسط دیگری به زمین خورده و کشتی‌گیر برنده شود. به همین دلیل نیازمند قدرت بدنی٬ آمادگی و چابکی بسیار بالایی برای کشتی گیر بوده است. بعد از مشخص شدن برنده نوبت به جایزه می رسید وجایزه ی فرد برنده نیز معمولا” گاو یا گوسفند و یا وجه نقدی بود که به یک میله در کنار میدان بسته می شد و به برنده اهداء می‌گردید.
کشتی لوچو در تمامی شهرها و روستاهای مازندران برگزار می شده و مسابقات بین تیم های شهرستانی نیز بوده است ولی متاسفانه امروزه اکثرا” دیگر سراغ این کشتی نمی روند و توجه بسیار کمی به این ورزش مادر می شود که شدیدا” نیاز به احیاء دارد بطوریکه بسیاری از قهرمانان همچون عبدالله موحد٬ اویس ملاح و امامعلی حبیبی لوچوکار بودند.

مازندران قطب ممتاز و شاخص کشتی ایران که کشتی از ورزش های ملی و محلی این استان است بر این اساس قهرمانان نامداری چون عبدالله موحد با شش مدال طلا (جهانی و المپیک)-امامعلی حبیبی با چهار مدال طلا(جهانی و المپیک)-عسگری محمدیان با دو مدال نقره المپیک و جهان و آقایان مجید ترکان عباس حاج کناری مهدی حاجی زاده رمضان خدر مجید سیم خواه حسن رنگرز با مدال های طلای جهانی کسب افتخار نموده اند. البته لازم به ذکر است که در چند دوره از مسابقات جهانی در اوایل انقلاب در ایران از حضور تیم ایران ممانعت به عمل آمد.
هم اکنون در استان مازندران حدود پنج هزار کشتی گیر بصورت ساماندهی ورزش کشتی را آموزش می بینند.
پانزده مربی بین المللی در استان فعالیت می کنند که در رقابت تیم ملی نیزانجام وظیفه می نمایند .چهل و پنج مربی فدراسیون کشتی و صد وپنجاه سالن تمرین کشتی در مازندران وجود دارد.و ده داور بین المللی کار ساماندهی کشتی مازندران را دارا می باشند .هم اکنون مازندران چهار ملی پوش دارد به نام های تقی داداشی٬ مراد محمدی٬ رضا یزدانی و اصغر بذری .
هم چنین این استان در رده های نوجوانان و جوانان در مسابقات جهانی و آسیایی و بین المللی نفرات شاخصی دارد.
شهرهای ساری ٬جویبار٬ بابل٬ قائم شهر٬ امل٬ نور٬ تنکابن٬ فریدونکنار٬ بهشهر و گلوگاه از قطب های کشتی مازندران هستند.

شهر ساری به عنوان مرکز استان٬ با حدود ۲۸ کیلومتر مربع و جمعیتی بیش از ٢٠٠٫٠٠٠ نفر با مردمان خونگرم هم اکنون با ٨٠٠ کشتی گیر و ١٢ سالن دارای قهرمانانی چون مجید ترکان٬ عسگری محمدیان٬ مراد محمدی٬ تقی داداشی ٬عباس دباغی و… یکی از قطب های کشتی ایران است. در حال حاضر در ساری ٣ داور بین المللی ۵ مربی رسمی فدراسیون و چهره های نامدار مشغول فعالیتند. از معروف ترین باشگاه ها باشگاه جهان پهلوان سید رسول حسینی ( الگوی ادب و اخلاق ) است و به عنوان کشتی گیر عبدالحمید باقری اولین ساروی بود که قهرمان کشتی پهلوانی ایران شد.
همه ی تشکیلات کشتی مازندران زیر نظر مجمع هیات کشتی استان و هیات کشتی نیز زیر نظر هیات کشتی فدراسیون فعالیت می کنند.
انتخاب حوزه ی سایت
به دلیل غنی بودن ذات کشتی و عجین بودن آن با فرهنگ ما٬ جای جای سرزمین پهناور٬ قابلیت انتخاب سایت را داراست اما به دلیل اینکه مازندران قطب ورزش کشتی در کشور است و از این حیث دارای قهرمانان ارزندهای بوده و هست و چنانچه نوار این قهرمانی ها پاره شودموقعیت فعلی کشتی ما در خطر می افتد و به منظور ایجاد انگیزه ی زیاد در جوانان و نوجوانان و ارتقاء سطح ورزش بستر را جهت انتخاب فراهم می سازد .
مازندران پیشینه ی تاریخی عظیم و سرشار از تربیت بدنی است و از طرفی با این همه تمکن در قالب ورزش کشتی٬ از امکانات بحق خود در زمینه ی این و
رزش محروم گشته و آنطور که بایسته و شایسته ی آن است به این ساختار بها داده نمی شود. و طرح خانه ی کشتی در این استان با مساعدت های کارگشا به طور قطع میتواند دوران طلایی و شکوفایی ورزش کشتی را درافق های دور برای مردم با فرهنگ این خطه ی سر سبز و جامعه ی ورزش ایران به ارمغان بیاورد.
اقلیم شناسی مازندران
استان مازندران در شمال ایران واقع شده و با وسعتی حدود٢٣٨٣١ کیلومترمربع نزدیک به۴⁄١درصد از مساحت کل کشور را شامل می‌گردد. به دلیل واقع شدن این استان در بین استان‌های شمال غربی و شمال شرقی و مرکزی نقش ارتباطی مهمی را بر عهده دارد.
ناهمواری های مازندران به سه بخش تقسیم میشود :
١. ناحیه کوهستانی ٢. ناحیه کوهپایه ای ٣. ناحیه جلگه ای
استان مازندران از شمال به دریای خزرواز جنوب به رشته کوه البرزمحدود میشود و عواملی چون ارتفاع و جهت رشته کوه البرز، همسایگی با بزرگترین دریاچه ی جهان و تاثیر پذیری آن از بادهای مرطوب غربی و سرد شمالی در تنوع آب و هوایی نقش چشم گیری دارند.همین گوناگونی آب وهوا سبب تفاوت درمناظر طبیعی و محصولات کشاورزی و شکل خانه ها و آداب و سنن مردم این استان شده است.

انواع آب وهوای مازندران
١.آب وهوای معتدل و مرطوب خزری:
جلگه های غربی و مرکزی استان که تا کوهپایه های شمالی البرزمحدود میشود آب وهوای معتدل خزری دارند .در این ناحیه به دلیل نزدیکی به دریا، دیوارکوهستانی البرزوکمی فاصله بین کوه و دریا دمای ملایم و رطوبت زیادی دارد.
٢.آب و هوای معتدل کوهستانی:
با افزایش تدریجی ارتفاع از اراضی جلگه ای به سوی دامنه های شمالی ارتفاعات البرزو دوری از دریای خزر،تغییرات خاصی در آب وهوا به وجود می آید.به طوری که در نوار ارتفاعی تقریبا ١۵٠٠تا٣٠٠٠ متر از غرب تا شرق شرایط آب و هوای معتدل کوهستانی دارد که در زمستانهای سرد و طولانی و تابستانهای معتدل و کوتاه دارد .قسمتی از ریزش جوی در این نواحی به صورت برف میباشد.
٣.آب و هوای سرد کوهستانی:
درقلل کوهستانهای مرتفع دامنه شمالی البرز در نوار ارتفاعی بالای ٣٠٠٠ متری دمای هوا به شدت پایین می آید و یخبندانهای طولانی ایجاد میکند.غالب ریزش جوی به صورت برف است.

سابقه تاریخی سکونت در استان مازندران
در بررسی به عمل آمده از غار کمربند و هوتودر بهشهر مشخص میشود که شرایط زندگی انسانهای دوره پارینه سنگی میانه و جدید در این استان نظیر دیگر مناطق فلات ایران بوده است .در این دوره ها انسانهای اولیه در کوهپایه هاو دامنه های شمالی البرز وهر جا که آب وهوا مساعدتربوده به شکارو گردآوری خوراک می پرداختند و برای داشتن امنیت و آرامش بیشتردرغارها به سر می بردند.وجود آثار دوره نوسنگی در شرق مازندران از تحولات زندگی مردم در این استان حکایت دارد،مردم این سرزمین که همانند بعضی از مردم ساکن فلات ایران توانسته بودند چهار پایان را رام و اهلی کنند به تدریج به سوی دره ها و جلگه ها و خاک های آبرفتی حاصل خیز کشیده شدند وبا آغاز کشاورزی در زندگی خود تحولی ایجاد کردند. دام ها در تابستان درمراتع دامنه های شمالی البرز و در زمستانها در مراتع جنگلی و بین جنگلی (پرتاس)چرا میکنند .مراتع سرسبز و عالی ارتفاعات البرز که شباهت زیادی به چمنزارهای آلپی اروپا دارند ،ییلاق ایلات و عشایر شهرهای استانهای هم جوار مازندران چون سمنان ،شاهرود ،دامغان ،گرمسار ،لواسانت ، ورامین و…..هستند.

زندگی مردم مازندران
امروزه مردم مازندران به دو شیوه زندگی میکنند:زندگی روستایی وزندگی شهری
زندگی روستایی: به دلیل وجود آب فراوان وخاک حاصلخیزبخش قابل توجهی از مردم استان ساکن روستاها هستند و از طریق کشاورزی امرار معاش میکنند.
خانه های روستایی به صورت خانه باغ هستند .مرزهای یک روستا با روستای مجاور به سختی قابل تشخیص است و نوع مصالح ساختمان که برای ساختن خانه ها بکار می رود به محیط جغرافیایی وتوانایی اقتصادی روستاییان بستگی دارد.مصالح بکار رفته در خانه های روستایی جنگلی چوب است.
منبع اصلی در آمدروستاییان زراعت است علاوه بر آن،باغداری،پرورش طیور،صید ماهی،بافت قالی ، قالیچه ،گلیم ٬ جاجیم٬ نمد ٬چادرشب ظروف سفالی و وسایل چوبی از جمله فعالیتهای متداول در اغلب روستاهای مازندران است.
زندگی شهری:
در پیدایش شهرهای مازندران گذشته از پیشینه ی تاریخی عوامل دیگری مانند موقعیت بندر گاهی و صیادی ٬جاذبه های گردشگری و اهمیت ارتباطی و صنعتی نقش داشته اند. از جمله شهر باستانی آمل که بر اساس یافته های جدید باستان شناسی قدمت آن به پیش از اسلام نسبت داده میشود. در بین دیگر شهرهای مازندران٬ ساری وبهشهر نیز سابقه ی تاریخی طولانی دارند. استان مازندران دارای ١۵ شهرستان ٬٣۶ مرکز شهری٬ ٣٩ بخش و ١٠۴ دهستان است و مرکز این استان ساری است.
مخاطرات طبیعی
درطول تاریخ همواره مخاطراتی چون سیل زلزله٬آتشفشان ولغزش زمین (رانش زمین)زندگی انسانهارا تهدید کرده است.افزایش روز افزون جمعیت شهرها و روستاها و محدودیت اراضی مناسب برای مکان یابی از یکسو و انتخاب نا مناسب محل ساخت و‌ساز از سوی دیگر در بروز افزایش صدمات این گونه مخاطرات طبیعی بی تاثیر نبوده است.
سیل:
رودها آب مورد نیاز ساکنان منطقه را در زمینهای کشاورزی٬ صنعت و استفاده شخصی تامین می
کند.اما گاهی به هنگام بارندگی های شدید٬سیلابی شده واز بستر خارج میشوند به همین جهت٬سبب بروز خساراتی مانندتخریب مناطق مسکونی ٬از بین رفتن زمین های کشاورزی وباغهاو شکستن پل ها میشوند.
از حوادث سیل ٬حادثه سیل نکا در مرداد ماه سال ١٣٧٨ و حوادث متعددسیل گلستان میتوان نام برد.
زلزله‌‌‌‌‌:
آمار زلزله های ثبت شده استان طی سالهای ١٣١١ تا ١٣۶٧ شمسی نشان میدهد که در طول این ۵۶ سال٬ ٣۴درصداز زمین لرزه های مازندران شدتی بیش از ۵ درجه در مقیاس ریشتر داشته‌اند. رعایت اصول معماری و فاصله گیری از خط گسل هنگام احداث بنااز جمله اقدامات حفاظتی در برابر زلزله است.

سقوط بهمن:
استان مازندران از طرف جنوب با رشته کوه البرز ارتباط دارد. جاده کوهستانی که این استان را به نواحی مرکزی ایران متصل میکند بیشتر در معرض سقوط بهمن قرار میگیرند ٬مانندجاده های هراز و فیروزکوه و چالوس .
تعداد جمعیت:
براساس سر شماری عمومی سال ٧۵ استان مازندران ٢٫۶٠٢٫٠٠٨ نفر جمعیت دارد. حدود ۴۵