هایما M5 در آستانه تولید در ایران خودرو خراسان؛ سدانی سایز متوسط با موتور توربو

Speech bubble

هایما در گروه خودروسازان تقریبا قدیمی چین قرار میگیره و زمان تاسیس اون به سال ۱۹۹۱ باز می گرد. اجناس گروه فاو هایما با نام تجاری هایما عرضه می شن و حالا انگار سومین خودرو از این خونواده با نام هایما M5 یا هایما فامیلی به وسیله ایران خودرو در صف ورود به ایران قرار گرفته. این شرکت از اول با مشارکت مسئولان ایالت هاینان چین و شرکت مزدا ژاپن شروع به کار کرده و نام هایما هم مخفف دو کلمه هاینان و مزداه. در سال ۲۰۰۶ سهام شرکت فاو به وسیله مزدا خریداری شد و حالا فاو که به عنوان همکار هایما بود شریک تجاری مزدا حساب میشه.

براساس اطلاعات رسیده، شرکت ایران خودرو خراسان تولید آزمایشی هایما M5 یا همون هایما فامیلی رو شروع کرده.

انگار در چند روز گذشته اولین اتاق هایما M5 وارد خط تولید ایران خودرو خراسان شده و مراحل رنگ آمیزی اون با موفقیت صورت پذیرفته س. در خبر رسمی سایت ایران خودرو خراسان اومده که:

«هم جهت با ایجاد زیرساختای لازم جهت تولید اجناس شرکت هایما در ایران خودرو خراسان، اولین بدنه خودروی سدان هایما m5 رنگ شد.

به گزارش روابط عمومی ایران خودرو خراسان، مسئول انتقال تکنولوژی رنگ واحد مهندسی و برند ایران خودرو خراسان با اعلام این خبر گفت: پس از تحویل دو بدنه مربوط به خودروی m5 به واحد مهندسی و برند جهت تست درسالنای تولیدی، تیمی تشکیل شده از همکاران واحد مهندسی و برند و واحد رنگ تشکیل و نسبت به ساخت سریع اسکید موقت تاپ کوت واسه بدنهای نامبرده اقدام شد. ابراهیمی کیا اضافه کرد: از دو بدنه نامبرده، یه بدنه به خاطر آماده سازی خط مونتاژ باید رنگ آمیزی شه و بدنه دوم هم به خاطر ساخت اسکید چند کاره تاپ کوت ، عبور از خط رنگ روش ، تغییرات هنگرهای UBS و هم اینکه تنظیمات رباتا در سالن رنگ بافر شه.

ایشون در آخر گفت: دراین جهت بدنه اول بعد از هماهنگیای لازم، جفت و جور رنگ و استخراج پروسهای رنگ روش در سالن رنگ دو شرکت ایران خودرو خراسان با همت همکاران واحد رنگ و تحت نظارت واحد مهندسی و برند، رنگ آمیزی گردید.

اینم بگیم شرکت ایران خودرو خراسان همکاری خود با شرکت هایما رو از سال ۱۳۹۳ با تولید کالاهایی مثل هایما s7 دو لیتری و هایما s7 توربو شارژ و هایما s5 شروع کرده و در نظر داره محصول جدیدی دیگه از این شرکت رو تولید کنه.»

این روزا شرکت هایمای چین، فامیلی یا M5 رو با پیشرانه ۱/۶ لیتری تنفس طبیعی ۱۲۳ اسب بخار و گشتاور ۱۵۱ نیوتن متر تولید می کنه. این پیشرانه می تونه به جعبه دنده ۵ سرعته دستی و یا ۶ سرعته خودکار وصل شه و توان خود رو به چرخای جلو برسونه.

هایما M5 کوچیک ترین عضو خونواده هایما در بازار کشوره که هنوز مشخص نیس به چه قیمت و در چه وقتی به وسیله گروه خودروسازی ایران خودرو به مشتریان عرضه مى شه. این خودرو داراى طول ۴۶۸۹ میلی متر، عرض ۱۸۰۶ میلی متر، ارتفاع ۱۴۷۷ میلی متره و هم اینکه از فاصله ۲۶۸۵ میلی متر واسه نصب محورهای جلو و عقب اون استفاده شده که نسخه خودکار خودرو وزن ۱۳۵۰ کیلوگرمی داشته و در نسخه دستی خودرو تماشاگر وزن خشک ۱۳۲۵ کیلوگرمی هستیم.

درسته که هایما در نمایشگاه خودروی پکن ۲۰۱۸، آمادگی خود رو واسه نصب پیشرانهای جورواجور دیگه با در نظر گرفتن سفارشای جور واجور اعلام کرده بود. به خاطر همین قراره که تا همین چند وقت دیگه که خیلی هم دور نیس هایما فامیلی جدید با پیشرانه ۱/۲ لیتری توربو هم عرضه شه و با گشتاور بیشتر نسبت به نسخه تنفس طبیعی ۱/۶ لیتری، شتاب اولیه بهتری رو در خودرو بسازه. هم اینکه احتمال داده می شه که هایما فامیلی بازار ایران مانند هایما S5، محصولی متفاوت با نسخه های عادی این شرکت چینی باشه. پیشرانه ۱/۵ لیتری توربو ۱۶۱ اسب بخار با گشتاور ۲۲۳ نیوتن متر به همراه جعبه دنده ۶ سرعته خودکار، از مواردیه که شاید ایران خودرو اونو واسه هایما فامیلی بازار ایران سفارش گذاری کنه.

براساس تصاویر، انگار ایران خودرو فعلا برنامه عرضه هایما M5 جدید رو نداره و قراره نمونه قبلی رو به بازار ایران بیاره.

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*