پایانامه با عنوان : بررسی تاثیر هشت هفته فعالیت هوازی شدید بر تغییرات واسپین و کمرین پلاسمایی در موش¬های ماده نژاد اسپراگوداولی

0 Comments

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تاثیر هشت هفته فعالیت هوازی شدید بر تغییرات واسپین و کمرین پلاسمایی در موش¬های ماده نژاد اسپراگوداولی

تکه ای از متن پایان نامه :

-2- مفاهیم بنیادی پژوهش

 

2-2-1- بافت چربی

بافت چربی، نوع تخصص یافته­ای از بافت همبند می باشد که عمدتاً از سلول­های چربی یا ادیپوسیت­ها تشکیل شده می باشد. این سلول­ها به صورت مجزا یا در گروه­های کوچک درون بافت همبند سست یا نامنظم و غالباً به صورت گروه­های مجتمع بزرگ پیدا نمود می­شوند و در آنجا جزء اصلی بافت چربی را تشکیل می‌دهند (جان کورا، 2010). بافت چربی، یک تأثیر مهم و پویا در تنظیم کل متابولیسم بدن دارد و دارای نقشی حیاتی برای هموستاز گلوکز و انرژی می باشد (روسن و اسپیگلمان، 2006). بیماری­های مختلف، ارتباط نزدیکی با افزایش توده بافت چربی دارند که از این جمله می­توان به دیابت نوع 2، آترواسکلروز (تصلب شرایئن)، فشار خون، آرتروز و سرطان­های خاص اشاره نمود (گرینبرک و اُبین، 2006).

 

2-2-2- بافت چربی سفید

سلول­های بافت چربی سفید که جهت ذخیره سازی دراز مدت انرژی تخصص یافته­اند، وقتی جداسازی می­شوند کروی­اند، اما در بافت چربی که این سلول­ها به طور فشرده چیده شده­اند، چند وجهی­اند. هر سلول، بسیار بزرگ (با قطر 50 تا 150 میکرومتر) و حاوی یک قطره عظیم چربی می باشد که 85% درصد وزن سلول را تشکیل می­دهد. آدیپوسیت­های سفید، تک حجره­ای[1] نامیده می­شوند، زیرا تری­گلیسریدها در یک منطقه واحد ذخیره می­شوند. از آنجا که چربی توسط الکل و گزیکول (که در روش­های بافت شناسی معمول به کار می­روند) از سلول­ها جدا می­گردد، یک آدیپوست تک حجره­ای در آمادش­های میکروسکوپی استاندارد به صورت حلقه ظریفی از سیتوپلاسم در اطراف واکویل خالی (که حاصل حل شدن قطره چربی می باشد) به نظر می­آید؛ این سلول گاه، سلول حلقه انگشتری[2] نامیده می­گردد.

[1]. unilocular

[2]. signet ring cell

 مطالعه تاثیر هشت هفته فعالیت هوازی شدید بر تغییرات واسپین و کمرین پلاسمایی در موش¬های ماده نژاد اسپراگوداولی

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه ارشد : مطالعه تاثیر هشت هفته فعالیت هوازی شدید بر تغییرات واسپین و کمرین پلاسمایی