پایان نامه ارشد رشته مهندسی برق : مدلسازی توزیع شده سیستم تحریک استاتیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته برق قدرت گرایش تکنولوژی فشار قوی

با عنوان : مدلسازی توزیع شده سیستم تحریک استاتیک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد دامغان

دانشکده فنی و مهندسی، گروه برق و الکترونیک

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد (M.SC ) در رشته برق قدرت

گرایش تکنولوژی فشار قوی

عنوان:

مدلسازی توزیع شده سیستم تحریک استاتیک به منظور

میرا کردن اعوجاجات ولتاژ سیم پیچی تحریک ژنراتور سنکرون

استاد راهنما:

دکتر محمد اسیایی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود
تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)
چکیده:
ژنراتورهای سنکرون ماشینی است که برای تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکیac به کار             می رود. در ژنراتور سنکرون یک ولتاژ dc به رتور داده می شود تا میدان مغناطیسی رتور شکل بگیرد و سپس رتور به حرکت در می آید و در سیم پیچ های استاتور ولتاژ سه فاز القاء می کند .یکی از مهمترین قسمت های سیستم تولید انرژی در نیروگاه ها، سیستم تحریک است. از طرفی روش تغذیه استاتیک این سیستم ها جزو معمولترین روش ها می باشد. یک سیستم تحریک استاتیک به لحاظ عملکرد شبیه تنظیم کننده اتوماتیک ولتاژ میدان رفتار می کند بطوریکه اگر ولتاژ ژنراتور کاهش داشته باشد جریان میدان را افزایش می دهد و بر عکس اگر ولتاژ ژنراتور افزایش داشته باشد جریان میدان را کاهش می دهد. درواقع سیستم تحریک استاتیک توان میدان اصلی ژنراتور تأمین می کند در حالیکه تنظیم کننده ولتاژ، توان میدان تحریک کننده را برآورده می سازد. در این پایان نامه اثر شفت در فرکانس های بالا رابصورت RL موازی و یاطاقان ها رابه صورت یک اثر خازنی Cb و اثر پوستی سیم پیچ ها را بایک مدل RL سری برای یک ژنراتور۲۰۰ مگاولت امپریANSALDO نوع ۱۰۵۴در نظر خواهیم گرفت و حتی می توانیم برای افزایش دقت، مدل یکسوساز تریستوری را نیز در نظر بگیریم.
واژه های کلیدی: ژنراتور سنکرون– سیستم های تحریک و انواع آن- مبدل باک -شش پالسه تریستوری-ولتاژ شفت وجریان بیرینگ
 1-1- مقدمه:
همانطور که می دانیم ژنراتور یکی از اجزای اصلی موجود در هر نیروگاهی است و از آنجا که سیستم تحریک مهم ترین جزء هر ژنراتور را شامل می شود لذا سیستم تحریک نقش بسیار مهمی، در تولید برق دارد.
یکی از کاربردهای مهم سیستم تحریک، این است که می تواند ژنراتور را طوری هدایت کند که ژنراتور در ناحیه امن (محدوده پایداری) باقی بماند.
لذا با توجه به اهمیت و جایگاه بسیار مهم سیستم تحریک در نیروگاهها، طبیعی است که حساسیت روی سیستم تحریک بالا می رود و اگر مشکلی در سیستم تحریک ایجاد شود، این مشکل به طور مستقیم روی ژنراتور اثر می گذارد. به عنوان مثال در صورت عملکرد نا مناسب محدود کننده زیر تحریک و یا فوق تحریک ژنراتور آسیب می ببیند و در صورت ایجاد مشکل در ژنراتور ناپایداری در شبکه نیز به وجود خواهد آمد. جالب است که تمام نوساناتی که در شبکه ایجاد می شود از لحاظ ولتاژی و تا حدی از لحاظ فرکانسی، سیستم تحریک تا حدودی می تواند به آنها پاسخ دهد. تمام این موارد نشان دهنده اهمیت سیستم تحریک می باشد و همین اهمیت هم باعث می شود که وقتی ما می خواهیم سیستم تحریکی را عیب یابی کنیم باید اولاً تمام این اهمیت ها را در نظر بگیریم ثانیاً رفع عیب را در زمان کوتاهی انجام دهیم چرا که اگر عیب در مدت زمان کوتاه برطرف نشود به معنای آن است که در تولید برق توسط نیروگاه وقفه ایجاد شده است و این وقفه در تولید برای نیروگاه ضرر اقتصادی را به همراه دارد لذا لازم است که شناخت کافی نسبت به اجزای سیستم تحریک داشته باشیم . درسیستم تحریک استاتیک۳ مؤلفه اصلی وجود دارند: قسمت کنترل، پل یکسوساز و ترانسفورماتور قدرت که در ترکیب باهم میدان ژنراتور را برای دستیابی به ولتاژ خروجی مناسب، کنترل می کنند. مدلسازی این سیستم می تواند بسیاری از تحلیل ها و آنالیزها را در این سیستم راحت تر کند. روش های مدلسازی ریاضی به سه دسته تحلیلی، آزمایشی و ترکیبی تقسیم می شوند. در مدلسازی تحلیلی، معمولاً سیستم اصلی مورد مطالعه به مجموعه ای از سیستمهای فرعی تقسیم می شود. سپس مدل کلی با ترکیب این مدلهای فرعی بدست می آید. برای بدست آوردن رابطه ورودی و خروجی هر قسمت، از قوانین فیزیکی حاکم بر اجزای سیستم استفاده می شود. در مدلسازی آزمایشی با انجام آزمایش بر روی سیستم واقعی و ضبط ورودیها و خروجی ها در حین آزمایش و پردازش سیگنالهای ضبط شده، مدل سیستم بدست می آید. در مدل سازی ترکیبی ساختار مدل به روش تحلیلی و پارامترهای آن به روش آزمایشی محاسبه می گردند .در مدلسازی تحلیلی سیستم تحریک، برای هر یک از اجزای این سیستم، مدل ریاضی منطبق بر ساختار آن در نظر گرفته می شود. بر اساس مقادیر عناصر و نیز اندازه گیری های انجام شده پارامترهای مدل هر یک از اجزا بدست می آید. در این پایان نامه می خواهیم مدلسازی سیستم تحریک ژنراتور سنکرون را با استفاده مدل همه قسمت های سیستم و به صورت توزیع شده بدست آوریم. در واقع برای آنالیز دقیق و صحیح سیستم تحریک باید یک مدل کامل و با در نظر گرفتن جزییات از جمله اثر پوستی در نظر گرفت
 1-2- بیان مسئله:
وظیفه اصلی سیستم تحریک تأمین جریان تحریک ماشین سنکرون است بعلاوه با کنترل ولتاژ تحریک وظیفه کنترل و حفاظت یک سیستم قدرت را بر عهده دارد. ]۱[
برای تحریک ماشین های سنکرون روش های مختلفی وجود دارد ، این روش ها با پیشرفت تکنولوژی و گذشت زمان یکی پس از دیگری ابداع شده و برخی از این روش ها دارای معایبی بوده که باعث شده است به فکر تغییر سیستم و اصلاح وارتقاء آن ها بیفتیم. ]۲[
سیستم تحریک با تغییر جریان dc سیم پیچ تحریک واقع بر روی رتور نیروی محرکه تولید شده ژنراتور را کنترل می کند وبا تغییر نیروی محرکه ژنراتور نه تنها ولتاژ خروجی تنظیم می شود بلکه ضریب قدرت و دامنه جریان نیز کنترل می شود.
مهمترین اجرا سیستم تحریک]۳[ ]۴[:
۱- تحریک کننده: تامین توان جریان مستقیم مورد نیاز سیم پیچ تحریک (بخش توان سیستم تحریک)
۲- تنظیم کننده: سیگنالهای کنترل ورودی را به سطح و شکلی که برای کنترل تحریک کننده مناسب است تقویت و پردازش می کند. این بلوک شامل تنظیم کننده ها و نیز توابع پایدارساز سیستم تحریک می باشد.
۳- مبدل ولتاژ پایانه و جبرانگر بار:
۴- پایدارساز سیستم قدرت:
۵- مدارهای محدودکننده و حفاظتی: شامل مجموعه وسیعی از توابع کنترلی و حفاظتی برای اطمینان از اینکه از حدود توانایی های تحریک کننده و و ژنراتور تجاوز نشود.
با توجه به عدم دسترسی به اطلاعات و مدارک کامل و گاهی مغایرت مدارک با واقعیت و نیز تغییر مشخصه مدارات الکترونیکی، الکتریکی و مکانیکی واحدهای تولید انرژی با گذشت زمان و تنظیم کنترل کننده ها بر اساس مقادیر زمان نصب واحد، تعیین پارامترهای مدل دینامیکی سیستمهای قدرت ضروری است. ]۵ [این الزام با گسترش شبکه و معرفی سیستمهای تحریک سریع بویژه پایدارکننده های سیستم قدرت و لزوم تنظیم آنها که فقط با شبیه سازی های مطمئن مقدور است، اهمیت خود را بیشتر نشان می دهد. ]۶[
۱-۳- جنبۀ نوآوری و جدید بودن تحقیق:
تاکنون در تحقیقات انجام شده بر روی مدلسازی سیستم تحریک،به مدل توزیع شده تمام قسمت ها به طور یکجا و با در نظر گرفته شدن اثر توجه ویژه ای نشده است. از طرفی در این پایان نامه با در نظر گرفتن اثر پوستی یک مدل کلی و توزیع شده برای سیستم تحریک به دست خواهیم آوردن و همچنین در صورت امکان مدل یکسوساز تریستوری را هم در مدل کلی در نظر خواهیم گرفت. همچنین با بهره گرفتن از SIMULINK/MATLAB کارآمد بودن این سیستم را نشان خواهیم داد.
۱-۴- فرضیه ها:
مطالعات نشان می دهد مدلسازی دقیق و جامع سیستم تحریک می تواند آنالیز و تحلیل سیستم کلی یک ژنراتور سنکرون جهت تولید برق را راحت تر کند. می توان با در نظر گرفتن اثر پوستی و اثر یاتاقان ها و حتی مدل کلی یکسوساز تریستوری این مدل را به مدل واقعی نزدیک تر کرد و در جهت میرا کردن نوسانات سیم پیچ تحریک برای طراحی کنترل کننده از آن استفاده نمود. فرآیندهای تحلیلی با بهره گرفتن از این مدل بهبود بهره برداری اقتصادی و تامین دائمی برق مورد نیاز را به همراه خواهد داشت.
– با بهره گرفتن از نرم افزار قدرتمند SIMULINK/MATLAB کار شبیه سازی کل صورت می گیرد.
۲-۱- اهداف تحقیق (شامل اهداف علمی، کاربردی وروش های خاص انجام تحقیق):
۲-۱-۱- اهداف علمی تحقیق:
بدست آوردن مدل توزیع شده سیستم تحریک ژنراتور سنکرون با در نظر گرفتن اثر پوستی و استفاده از این مدل برای میرا کردن نوسانات ولتاژ سیم پیچ تحریک.
استفاده از SIMULINK/MATLAB برای شبیه سازی سیستم مورد نظر می باشد.
۲-۱-۲ اهداف کاربردی تحقیق:
برای تامین تغذیه دایمی سیستم تحریک ژنراتور سنکرون برق مورد نیاز از خروجی ژنراتور مورد استفاده قرار می­گیرد. استفاده از مدل کلی و توزیع شده سیستم تحریک می تواند بسیاری از تحلیل ها و آنالیزها را ساده تر کند. کاهش تلفات کمتر، هزینه سرمایه گذاری کمتر و نیاز به دایمی بودن سیستم برق تولیدی در ژنراتور سنکرون و سایر مزایای دیگر اجرای چنین پایان نامه ای را در جهت مناسب ترین الگوی طراحی و مدلسازی تغذیه سیستم تحریک لازم می­شمارد.
کشور عزیزمان ایران به واسطه وسعت جغرافیایی دارای مراکز تولید برق متعددی می باشد که درصد بالایی ازاین مراکز همگی با بهره گرفتن از ژنراتورهای سنکرون برق مورد نیاز کشور را تولید می کنند. از طرف تامین برق سیستم تحریک این ژنراتورها نیازمند یک طراحی جامع و کاملی است که در تمام شرایط بتواند برق مورد نیاز این سیستم را و تنظیم ولتاژ مناسب تهیه کند. در این راستا باید مطالعات جامعی برای طراحی تغذیه این سیستم ها صورت پذیرد. بدست آوردن مدل کلی این سیستم می تواند دید جامعی به مهندسین جهت طراحی بهتر سیستم تولید برق بدهد.
این پایان نامه مورد استفاده بخش تولید انرژی برق و مولدهای الکتریکی می تواند قرار گیرد.
۲-۲- نوع روش کار:

  •  سایت ما حاوی حجم عظیمی از پایان نامه های مقطع ارشد می باشد برای جستجو در بقیه پایان نامه ها می توانید کلمه کلیدی مورد نظر خود را در سایت جستجو نمایید:

     
    Widget not in any sidebars
       

روش کار بدین صورت می باشد:
۱- جمع آوری منابع و مقالات مرتبط با موضوع
۲- هدف مدلسازی توزیع شده برای سیستم تحریک استاتیک است. این مدل باید دقت کافی داشته باشد به طوری که بتوان به وسیله آن اعوجاجات ولتاژ سیم پیچ ژنراتور سنکرون را میرا کرد .
۳- تهیه SIMULINK سیستم طراحی شده در محیط MATLAB برای شبیه سازی کلی سیستم.
۲-۳-پرسش اصلی تحقیق(مسأله تحقیق):
– آیا استفاده از مدل توزیع شده سیستم تحریک در بهبود طراحی کلی سیستم جهت میرا کردن نوسانات، کاربردی است.
– آیا مدل توزیع شده کلی می تواند رفتار سیستم را به درستی شبیه سازی کند؟
به دنبال مدلسازی توزیع شده برای سیستم تحریک استاتیک می باشیم به طوری که از این مدل برای میرا کردن اعوجاجات ولتاژ سیم پیچ ژنراتور سنکرون استفاده کنیم. با توجه به اینکه دراین حالت از یک منبع تولید ولتاژ سه فاز مستقل استفاده شده است باید این طراحی به بهترین نحوه انجام گیرد که در برابر اغتشاشات از این نوع بسیار مقاوم باشد.طراحی بدست آمده در SIMULIK/MATLAB اجرا می­شود و در حالاتهای مختلف مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
اهمیت مدلسازی سیستم تحریک ناشی از تأثیر آن بر پایداری گذرا و دینامیکی شبکه است.]۷[ ]۸[ قابلیت سیستم تحریک در تامین جریان میدان ژنراتور نقش عمده ای در پایداری گذرای شبکه به هنگام یک اغتشاش بزرگ مثل اتصال کوتاه دارد. همچنین فیدبک تنظیم ولتاژ که از طریق سیستم تحریک بسته می شود، رفتار شبکه برای اغتشاش کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد بنابراین سیستم تحریک یک عنصر کلیدی در مطالعات دینامیکی است.
روش های مدلسازی ریاضی به سه دسته تحلیلی، آزمایشی و ترکیبی تقسیم می شوند. در مدلسازی تحلیلی، معمولاً سیستم اصلی مورد مطالعه به مجموعه ای از سیستمهای فرعی تقسیم می شود. سپس مدل کلی با ترکیب این مدلهای فرعی بدست می آید. برای بدست آوردن رابطه ورودی و خروجی هر قسمت، از قوانین فیزیکی حاکم بر اجزای سیستم استفاده می شود. در مدلسازی آزمایشی با انجام آزمایش بر روی سیستم واقعی و ضبط ورودیها و خروجی ها در حین آزمایش و پردازش سیگنالهای ضبط شده، مدل سیستم بدست می آید. در مدل سازی ترکیبی ساختار مدل به روش تحلیلی و پارامترهای آن به روش آزمایشی محاسبه می گردند. ]۹[
در مرجع]۱۰[ و ]۱۱[ مدل کلی سیستم تحریک را بدست آورده است ولی اثر پوستی در آنها لحاظ نشده است. در مرجع ]۱۲[ یک مدل کلی برای سیستم تحریک در نظر گرفته شده است ولی علاوه بر اثر پوستی، مدل یکسوساز را نیز در نظر گرفته نشده است.
در این پایان نامه می خواهیم یک مدل دقیقی از سیستم تحریک داشته باشم که علاوه بر اثر پوستی، مدل یکسوساز تریستوری را نیز در آن لحاظ کنیم به طوری که رفتار واقعی سیستم را به خوبی شبیه سازی کند. در ادامه از این مدل برای میرا کردن نوسانات سیستم با طراحی درست کنترل کننده ها و خود سیستم، استفاده می کنیم.
تعداد صفحه :۱۱۶
قیمت : ۱۴۷۰۰ تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :       (فقط پیامک)       serderehi@gmail.com