پایان نامه درباره بیماران دیابتی/مداخلات روانی اجتماعی

پایان نامه درباره بیماران دیابتی/مداخلات روانی اجتماعی

اثربخشی مداخلات روانی اجتماعی

مطالعه ای توسط معزی و همکاران(۱۳۸۶)، به­منظورارزیابی تأثیر حمایت­های روانی در بهبود عواقب­روانی ناشی از حادثه، بر روی ۴۱ نفر از کودکان و نوجوانان ۱۵-۵ ساله روستای سفیلان که در حادثه­ی آتش­سوزی مدرسه حضور داشتند انجام­شد.  شرکت­کنندگان بلافاصله پس از واقعه، پرسشنامه­ی PTSD یول را تکمیل و سپس در چهار­جلسه مداخلات روانی شرکت­کردند. ۵ماه پس از مداخلات، دوباره پرسشنامه­ی مذکور را تکمیل نمودند. نتایج این پژوهش کاهش معنادار میزانPTSDرا از۱۴/۶۱ قبل از مداخله به ۱۹/۴۸ بعد از مداخله نشان داده­است(اصلی­نژاد و همکاران،۱۳۸۹).

۲-۱-۴-۳-مداخلات روانی اجتماعی گروهی در بیماران دیابتی

بیماران دیابتی با چهار­نوع مساله­ی روانی اجتماعی مواجه می­شوند؛ اولین مساله پیامدهای روان شناختی نشانه­ها و بحران دیابت است که بخشی از این مساله مربوط به شروع دیابت و بخشی دیگر مربوط به شکایات جسمی حاصل از دیابت است.نیاز به مداخلات روانی اجتماعی گروهی در افراد دیابتی در مطالعات مختلف بارها ذکر شده است(اسنک و اسکینر،۲۰۰۲؛ روبین و پیروت[۱]،۱۹۹۲،۲۰۰۱؛ دلاماتر[۲] وهمکاران،۲۰۰۱). هدف اصلی بکار­بردن مداخلات روانی اجتماعی هم کنترل قند­خون و هم افزایش کیفیت­زندگی این بیماران است(لورنز[۳] همکاران،۱۹۹۶). از آنجا که فشار­روانی حاصل­از این بیماری که متوجه بیماران است زیاد است بکار­بردن مداخلات روانی اجتماعی ضروری است و به­کار­بردن این مداخله به شکل گروهی بهتر و مقرون به­صرفه­تر است(اسکیلر و اودو[۴]،۲۰۰۲).

در بیماران مزمن نسبت به بیمارانی که مشکلات حاد جسمی دارند کاربرد مداخلات روانی اجتماعی معمول تر و دارای پیشینه­ی بیشتری است. این نوع مداخلات گروهی به چهار دسته تقسیم می­شوند: دسته­ی اول گروه­هایی است که با علائم روان­شناختی حاصل از دیابت به­ویژه اضطراب و افسردگی در این بیماران سرو کار دارند(اسپیرا[۵]،۱۹۹۷). نتیجه­ی تحقیقات نشان می­دهد که وقتی این بیماران با تشخیص دیابت مواجه می شوند شرکت در گروه­های مداخله­ی روانی اجتماعی در کاهش این علائم موثر است(لریگ، سبل، ریتر، لورنت وهوبز[۶]۲۰۰۱؛ شفرد [۷]وهمکاران،۱۹۹۹؛ گالاتزر، امیر، گیل، کرپ و لارن[۸]،۱۹۸۲). اسپیس، ساچس، پیچمن وپراگر[۹] (۱۹۹۵) با بکار­بردن روش مداخله­ی گروهی روانی اجتماعی در بیماران دیابتی نوع ۱کاهش میزانHbA1cرا در این بیماران گزارش داد . همچنین الووی، توث ومک کراگر[۱۰](۲۰۰۱) با بکار­بردن یک مداخله­ی روانی اجتماعی شش جلسه­ای در بیماران دیابتی که دچار اختلال خوردن نیز بودند به­این نتیجه رسید که میزانHbA1cبه میزان۴۳%کاهش یافته بود، همچنین پی­گیری شش ماهه­ی این مداخله نشان­داد که رفتار غذا خوردن این بیماران به میزان زیادی اصلاح شده بود. کندری، منش، بوون،گرین و لوی[۱۱](۲۰۰۲). دومین گروه­ها،گروه­هایی هستند که با شکایت­های جسمی حاصل از دیابت مانند مشکلات بینایی در این بیماران سرو­کار دارند. هدف این گروه­ها فراهم آوردن شرایطی است که اطلاعاتی درباره­ی دیابت و مشکلات حاصل از آن به بیماران داده شود . به­علاوه در این گروه­ها بیماران را در جهت افزایش استقلال و عزت­نفس ، کنترل قند­خون و چگونگی استفاده از حداقل بینایی که دارند، مورد حمایت هیجانی قرار می­دهند(کادیتز[۱۲]،۱۹۹۲). زیتلر، دوران، وادت، هرشباچ و استرین[۱۳](۱۹۹۵) در یک مطالعه­ی کنترل شده در بیماران دیابتی نوع۱ که در آن بیماران در شش جلسه­ی یک و نیم ساعته که هفته­ای یک­بار تشکیل می­شد به­این نتیجه رسید که پس از سه­ماه اجرای مداخله میزان ترس بیماران از نشانه­های آسیب چشمی شان کم شده و راحت­تر بیماری را می­پذیرفتند.گروه سوم کمپ­های دیابتی است، در این کمپ­ها که بیشتر نوجوانان و کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱نگهداری می­شوند آموزش­هایی جهت کنترل بهتر بیماری به بیماران داده می­شود. در یک مطالعه­ی کنترل شده که در آن۲۵۶کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع۱نگهداری می­شدند برنامه ها متشکل بود از سه ساعت آموزش تئوری و عملی خودمدیریتی دیابت به علاوه شش ساعت ورزش، درکنار این­ها نیز در کمپ یک روان­شناس حضور داشت که با کمک روان­شناس و با پیشنهاد خود اعضای گروه هر روز درباره­ی یک موضوعی بحث می­کردند(میسوراکا، گنارو، لیونیلو، دوال و الوی[۱۴]،۱۹۹۶). و آخرین گروه گروه­هایی است که با نیاز­های روزانه­ی دیابتی ها سرو­کار دارد. هدف این گروه­ها آموزش راهبرد­های مقابله­ای از طریق آموزش حل­مساله و آموزش مهارت­های اجتماعی است.

 

۱.Rubin&Peyrot

۲٫Delamater

۳.Lorenz

۴.Skyler&Oddo

۵٫Spira

۶.Lorig,Sobel,Ritter,Laurent&Hobbs

۷.Shepherd

۸.Galatzer,Amir,Gil,Krap&Laron

۹.Spiess,Sachs,Pietschmann&Prager

 

۱.Alloway,Toth&McCargar

۲.Kenardy,Mensch,Bowen,Green&Walton

۳.Caditz

۴.Zettler,Duran,Waadt,Herschbach&Strian

۵.Misuraca,Gennaro,Lionello,Duval&Aloi

لینک جزییات بیشتر و دانلود این پایان نامه:

اثربخشی مداخلات روانشناختی بر شاخصهای سلامت جسمی و روانی بیماران دیابتی نوع۲

Share