پایان نامه رشته زبان و ادبیات فارسی:بررسی اخلاق در مثنوی و نهج‌البلاغه

پایان نامه رشته زبان و ادبیات فارسی:بررسی اخلاق در مثنوی و نهج‌البلاغه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌بودن در مثنوی و نهج‌البلاغه

تکه ای از متن پایان نامه :

در مقابل شاید کسانی هستند که مایلند ارتباط این دو را بکلی نفی کنند، و بگویند که دانش و هوشیاری در افراد آلوده، سبب می گردد که جنایات را هوشیارانه تر انجام دهند، و طبق مثل معروف: «دزدانی که با چراغ می آیند، کالاهای گزیده تر می برند! »

اما انصاف این می باشد که ارتباط علم و اخلاق را نه می توان بکلی انکار نمود و نه می توان بطور کامل، اخلاق را معلول علم دانست.

شاهد این سخن تجارب زنده­ای می باشد که از جامعه کسب کرده­ایم؛ افراد آلوده­ای بودند که وقتی آنها را به حسن و قبح اعمالشان آگاه کرده­ایم، و به نتایج سوء اعمال و افعال بد آشنا شده ­اند، دست از کار خود برداشته، و گرایش به خوبی­ها پیدا کرده اند، حتی در خودمان نیز این تجربه را داشته­ایم.

در مقابل افرادی را می­شناسیم که آگاهی کافی به نیک و بد اعمال و نتایج و آثار آن دارند اما همچنان به بدی ادامه می دهند، و اخلاق سوء بر وجود آنها حاکم می باشد.

آیات ما را از روی ظلم و سرکشی انکار کردند در حالی که در دل به آن یقین داشتند. » (سوره نمل، آیه ۱۴) و درمورد گروهی از اهل کتاب می فرماید: « وَ یَقُولُونَ عَلَى اللَّهِ الْکَذِبَ وَ هُمْ یَعْلَمُونَ؛ آنها بر خدا دروغ می بندند در حالی که می دانند. » (سوره آل عمران، آیه ۷۵). شبیه همین معنی در چند آیه بعد از آن نیز آمده می باشد (سوره آل عمران، آیه ۷۸).

علم و آگاهی در این آیه ممکن می باشد اشاره به آگاهی بر موضوع دروغ باشد، اما باز هم شاهد مدعای ما می باشد، زیرا که حکم عقل و شرع درمورد دروغ و زشتی آن، چیزی نیست که بر کسی مکتوم باشد.

تجربیات روزمره نیز این واقعیت را نشان می دهد که آگاهی بر زیانهای اخلاق رذیله در بسیاری از موارد می تواند باز دارنده باشد، و در عین حال موارد زیادی هم دیده می گردد که افراد آگاه، دست به اعمال سوء زده، و اخلاق رذیله را برای خود ترجیح می دهند. و به این ترتیب، مکتب واسطه در اینجا با واقعیتها منطبق تر می باشد.

مطالعه تطبیقی اخلاق از منظر نسبی یا مطلق‌ بودن در مثنوی و نهج‌ البلاغه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

Share