گوگل Fuchsia جایگزین اندروید می شود

Leadership concept with blue paper ship leading among white

همه میدونیم که گوگل واسه دست کم دو سال گذشته در حال کار روی سیستم عامل دیگری به نام Fuchsiaه. البته، با در نظر گرفتن اتفاقاتی که طی این مدت افتاده تصور اکثریت کارشناسان بر اون بوده که با یه پروژه مفهومی سروکار داریم.

اما، با منتشر کردن اسناد و مدارک جدید بیشتر به این مسئله اطلاع کامل پیدا می کنیم که پیشرفت این پلتفرم جدید واسه انجام یه مأموریت خطیره: جایگزینی کامل اندروید و در نتیجه خلاصی گوگل از لینوکس و جاوا.

اولین اطلاعات درباره سیستم عامل Fuchsia در سال ۲۰۱۶ منتشر شد یعنی همون وقتی که گوگل شروع به ارسال کدهای این پروژه به گیت هاب کرد.

اما، اولین تصاویر این پروژه در سال ۲۰۱۷ منتشر شدن و رابط قبلی این سیستم به نام آرمادیلو رو نشون دونه. با دیدن این تصاویر یکی از مهم ترین ویژگیای Fuchsia رو شد: سازگاری کامل با اندازه های جور واجور نمایشگرها.

حالا مشخص شده که هدف گوگل داشتن سیستم عاملیه که نه فقط قابل اجرا روی اسمارت فونا و تبلتا باشه، بلکه بتونه روی لپ تاپا (یعنی جانشین کروم OS شه)، اسپیکرهای هوشمند و بقیه دستگاه های خونگی هم اجرا شه.

از لحاظ تئوری، اگه فقط یه سیستم عامل وجود داشته باشه امکان کنترل و ارتقای اون حتی در دستگاه های به طور کامل متفاوت کار بسیار ساده و آسونیه.

ریشه و بنیان سیستم عامل Fuchsia برخلاف اندروید چیزی به غیر از لینوکسه. ، کرنل این سیستم عامل جدید از اول پیشرفت داده شده و نام Zircon واسه اون انتخاب شده (نام قبلی اون Magenta بود).

این که سیستم عامل کرنل مخصوص خودشو داشته باشه دو مزیت کلی داره: اول این که گوگل از شر مشکلات و اختلافاتی که در مورد به کار گیری جاوا با شرکت اوراکل داره خلاص می شه و از طرف دیگه کنترل دقیق تر و کامل تری روی پلتفرم اون داره.

مشکلات

میشه توقع داشت که سیستم عامل بعدی گوگل خیلی سریع تر بسته های به روزرسانی امنیتی رو دریافت کنه، پشتیبانی دقیق تر و بهتری از شناخت صوت داشته باشه و تواناییا و امکانات پیشرفته رو در فواصل وقتی کمتر دریافت کنه تا بتونه رقابت پایاپای با سیستم عامل iOS داشته باشه.

با این حال، پروژه فعلی گوگل یه طرح بلند مدته. علاوه بر مسائل فنی که در این رابطه هست، گوگل باید بتونه سازندگان و پیشرفت دهندگان رو هم راضی کنه.

می گن که اولین دستگاه مجهز به Fuchsia در سال ۲۰۲۱ معرفی و عرضه می شه و اگه همه چیز طبق برنامه و بدون مشکل پیش بره جانشین کردن اندروید با این سیستم در اسمارت فونا حدود ۵ سال زمان می بره. همین مدت زمان واسه لپ تاپا هم صدق می کنه.

منبع: techviral.net