۵ نکته کلیدی که برای خرید مبل باید بدانید

۵ نکته کلیدی که برای خرید مبل باید بدانید

-تغییر رنگ مبل: هنگام خرید مبل بسیاری از فروشندگان با ارائه‌ کالیته‌ی رنگ و برای جلب نظر شما، می‌گویند مبل را با هر رنگی که شما بخواهید می‌سازند. به خاطر داشته باشید که یک رنگ یا یک پارچه تا زمانی که روی یک مبل ننشیند، تناسب، زیبایی یا زشتی آن مشخص نخواهد شد. لذا تغییر رنگ یک مبل متناسب با رنگ دلخواه شما، با پذیرش ریسک بالایی همراه است. توصیه می‌شود هنگام خرید مبل همان رنگی که در فروشگاه دیده و پسندیده‌اید را انتخاب کنید.

۸ نفره‌ها محبوب‌تر هستند مبل‌ها در اندازه‌های متفاوتی تولید می‌شوند اما مبل‌های ۸ نفره فروش بیشتری نسبت به مبل‌های بزرگ‌تر دارند زیرا آن‌ ها با استاندارد هر اتاقی هماهنگ هستند و به‌راحتی می‌توان مدل‌های زیبایی با آن‌ ها در اتاق چید. ولی به هرحال اندازه‌های مبل بستگی به فضای اتاقی دارد که قرار است مبل در آن قرار بگیرد. کمترین قیمت یک دست مبل مناسب ساخته شده طبق اصول و با مواد مناسب، یک‌‌میلیون و ۵۰۰ هزارتومان است. شاید در کل بتوان گفت که حدود قیمت یک دست مبل استاندارد ۸‌نفره، حدود ۲میلیون و ۵۰۰هزارتومان است اما باتوجه به جنس، اندازه، مرغوب بودن و از همه مهم‌تر، نام برند آن‌ ها بالا و پایین می‌شود.

تمام پارچه بخریم یا چوب و پارچه؟ اگر در خانه شما، فرزند کوچک، سالمند یا فردی که مبتلا به آسم و آلرژی است زندگی می‌کند، بهتر است مبلمانی بخرید که کمترین میزان پارچه در تهیه آن به کار رفته باشد. گرد و غبار و آلودگی‌های غیرقابل‌ تمیزکردن که روی پارچه‌ها می‌نشینند، می‌توانند زمینه تنگی‌نفس یا حساسیت‌های تنفسی را در این گروه از افراد بیشتر کنند. مبل‌هایی که حجم بیشتری از آنها را چوب تشکیل داده‌ باشد، سریع‌تر و ساده‌تر تمیز می‌شوند و گردوغبار کمتری هم در آنها نفوذ می‌کند.

خرید مبلمان، یکی از سخت‌ترین و در عین حال مهم‌ترین بخش‌های دکوراسیون خانه محسوب می‌شود. هرچه به روزهای پایانی سال و آغاز سال جدید نزدیک می‌شویم، تلاطم مردم برای تغییر دکوراسیون و خرید مبلمان جدید هم افزایش می‌یابد. اما چگونه در این بازار مکاره و متنوع، خرید درستی داشته باشیم تا دچار خسارت و ضرر و زیان نشویم؟

مبلمان موردی هم به اسباب و اثاثیه ای اطلاق می‌شود که فاقد قسمت بالشتک دار هستند، مانند: میز، ویترین،کابینت و قفسه. هر یک از این دو نوع مبلمان می‌توانند از اجناس مختلفی ساخته شوند که عموماً انواع چوبی و غیر چوبی آن در بازار‌های ایران موجود می‌باشند. عمده محصولات مبله از چوب سخت (چوب جنگلی) یا چوب نرم ساخته می‌شوند.

مبل ال چیست؟ همانطور که از اسمش مشخص می شوند مبل ال یک مبل است به شکل L! این حرف از حروف لاتین، در واقع دو خطی است مه به هم عمود شده اند. پس مبل ال هم از دو جایگاه نشیمن تشکیل شده اند که در نقطه اتصال بر هم عمود هستند. تفاوتی که این مبل با دیگر مبل ها دارد موارد متعددی را شامل می شود. یکی اینکه دو ضلع مختلف مبل ال را نباید از هم جدا کنید چون چیزی که باقی می ماند دیگر مبل ال نیست! این نوع مبلمان در فضاهای کوچک کاربرد بیشتری داشته و فضای کمتری را اشغال می کنند. زمانی که قصد خرید مبل ال را دارید، آنچه در فضای داخلی خانه شما اهمیت پیدا می کند، این است که فضای مورد نیاز برای قرار دادن این مبل را داشته باشید. منظور ما ابعاد فضا نیست، بلکه دقیقا اضلاع و گوشه های خانه تان اهمیت دارند.

قسمت‌های مختلف مبل باید نرمی استانداردی داشته باشند به گونه‌ای که نه آنچنان سفت باشند که باعث برهم زدن آرامش شوند و نه آنچنان نرم که قسمت‌های چوبی مبل لمس شوند.

در خرید یک مبلمان اندازه و هم‌تراز بودن پایه‌های مبل هم باید موردتوجه قرار گیرد. مبل‌های فرفوژه پایه‌های بسیار سستی دارند ولی مبل‌های راحتی و تشکی پایه‌های محکم و استانداردی دارند. اندازه‌های پایه‌ها باید نسبت به اندازه مبل قطور باشند تا وزن استفاده‌کننده را تحمل کنند. یک نکته بسیار مهم، این است که باید جای قرار‌گرفتن مبل درخانه قبل از خرید اندازه‌گیری شده و مشخص شود.

در طراحی و خرید مبلمان اصول ارگونومی زیر را مد نظر بگیرید : پشتی در رعایت اصول ارگونومی ، به منظور فراهم کردن یک موقعیت مناسب برای نشستن باید در قسمت عضلات پشت و گردن حداقل فشار را نسبت به کفه صندلی داشته باشیم که تقریبا با زاویه ۵ درجه قدرت جابجایی نسبت به وزن فرد را داشته باشد و در نتیجه با تکیه بر پشتی احساس راحتی کامل به فرد دست دهد، زاویه کفه صندلی با پشتی تقریبا باید ۱۰۵ درجه باشد ( ۱۰۰-۱۱۰ درجه ) و ارتفاع آن برای نوع متوسط حدود ۶۴.۵ سانتیمتر باشد، پشتی باید در ناحیه کمر دارای بر جستگی به سمت جلو باشد که به تدریج به طرف بالا از برجستگی آن کاسته شده و هم تراز سطح پشتی شود. کفی با توجه به اصول ارگونومی ،کفی باید به گونه ای باشد که: ۱) در مدت طولانی راحت باشد ۲) از نظر روانی رضایت بخش باشد ۳) برای انجام وظیفه یا فعالیتی که باید صورت پذیرد، حالت مناسبی داشته باشد ۴) سطح کفی، کم و بیش صاف باشد و بهتر است لبه جلویی آن گرد و مدور باشد ۵) لایه پوشاننده سطح آن باید سفت و محکم باشد (در اثر نشستن یک فرد چاق نباید از ۲.۵ سانتیمتر تغییر وضعیتش تجاوز کند) ۶) لایه پوشاننده در برابر هوا نفوذ ناپذیر باشد. ۷) طول و عرض آن در حدود ۵۵ در ۴۳.۵ سانتیمتر بوده و در اغلب موارد زاویه سطح آن باید دارای شیب ۵ تا ۱۰ درجه باشد. ارتفاع صندلی اصول ارگونومی می گوید که بهترین وضعیت ارتفاع کفه صندلی جهت نشستن افرادی که دارای رشد کامل هستند حدود ۴۳ سانتیمتر است البته بهتر است صندلی قابل تنظیم در ارتفاع باشد تا به راحتی بتوان ارتفاع مورد نظر برای افراد را به دست آورد. تکیه گاه ساعد تکیه گاه ساعد حمایت خوبی برای بدن ایجاد کرده و به نشست و بر خاست شخص کمک می کند و طول آن نباید بیش از ۳۵ سانتیمتر جلوی پشتی صندلی ادامه داشته باشد وباید ارتفاع آن بین ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر باشد، همچنین عرض آن باید در حدود ۱۰ سانتیمتر بین تکیه گاه ساعد و پشتی وجود داشته باشد. صندلی مناسب باید حتی المقدور دارای تکیه گاه سر و گردن قابل تنظیم، پشتی قابل نوسان چرخدار، پنج پایه و قفل دار باشد ولی برای نشستن معمولی و بدون فعالیت خاص مثل سالن های انتظار این وضعیت ها ضروری نیستند. با توجه به موارد ذکر شده هنگام طراحی و تولید مبلمان همچنین هنگام خرید میتوانید بهترین بهره و آسایش را هم‌زمان با رعایت اصول سلامت کسب کنید

اگر به دنبال خرید مبل  جذاب و زیبا هستید، بهتر است روش‌های سنتی را فراموش کرده و همگام با تکنولوژی قدم بردارید. وب سایت مبل آرا جدیدترین و به روز ترین وسایل چوبی را که شامل مبلمان راحتی، میز ناهارخوری و…می‌باشد ارائه کرده است تادر یک نگاه و با صرف چند دقیقه زمان بتوانید مبلی را انتخاب کنید که از هر نظر باسلیقه، بودجه و نوع دکوراسیون منزلتان هماهنگ است.

Share