بازی با کودکان؛ ۲۰ بازی سرگرم کننده که والدین می تونن در خونه بکنن 

0 Comments

 

در روزهای بارانی که کودکان تون نمی تونن واسه بازی از خونه بیرون برن و حسابی کلافه شدن، چه ایده ای واسه سرگرم کردن اونا به ذهن تون می رسه؟ بازی با موبایل و تبلت؟ بازیای کامپیوتری؟ البته شاید شمام درباره فواید بازیای کامپیوتری و موبایل واسه مغز چیزایی شنیده باشین، ولی ما در این مقاله به ۲۰ بازی اشاره می کنیم که علاوه بر ایجاد فضایی خوشحال واسه بچه ها، موجب افزایش جنب و جوش اونا هم می شن؛ بازیایی بی نیاز به تلویزیون، موبایل و کامپیوتر. همراه ما باشین، می خواهیم چند ایده ی جذاب واسه بازی با کودکان رو در اختیارتون بذاریم.

 

۱. بازیایی با مداد و کاغذ

فهرستی از بازیایی که می تونین روی کاغذ انجام بدین تهیه کنین تا در روزهای بارانی و زمانی که حوصله ی بچه ها سررفته به کمک تون بیاد، مثل نقطه بازی، اسم-فامیل و خیلی از بازیای دیگر که همه ما در زمان کودکی و مدرسه بازی کردیم و خاطراتی شیرینی از اون به یاد داریم.

۲. ساختمان سازی

واسه ساختن یک ساختمان فانتزی نیاز به وسیله یا وسایل خاص و گرون ندارین. می تونین با چوب بستنی یا کارتای بازی ساختمانای فانتزی، برج یا قلعه بسازید. می تونین مسابقه ی ساخت بلندترین ساختمان یا قلعه رو برگزار کنین و لحظات خوشحال و هیجان انگیزی واسه خودتون و بچه ها رقم بزنین.

۳. شعبده بازی

می تونین بی استفاده از قفل و زنجیر و تنها با چند لیوان یا بطری آب و با کمک چند ترفند شعبده بازی بچه ها رو خیلی آسون سرگرم کنین. چند لیوان وردارین و زیر یکی از اونا سکه بذارین. بعد از بچه ها بخواهید حدس بزنن سکه زیر کدوم لیوانه. اگه کمی زرنگ باشین می تونین لیوانا رو نزدیک لبه میز بذارین و خیلی آروم سکه رو پایین بندازین. به چشمان هیجان زده بچه ها نگاه کنین و تعجب و تعجب اونا رو از غیب شدن سکه ببینین و لذت ببرین.

۴. کارت بازی

کارت بازی واسه بچه های نوجوون خیلی مناسبه و خوب می تونه یک رقابت ذهنی لذت بخش برایشون باشه و ساعتا اونا رو سرگرم کنه. یک جعبه کارت وردارین و با اون بازیای خلاقانه بسازید.

۵. معما و پازل

معماهای خلاقانه، شناختی و سرگرمیای حل مسئله، روشی مناسب واسه لذت بردن از وقته. می تونین از مغازه چند بازی مناسب سن بچه ها بخرین یا خودتون معما و پازل بسازید. از بچه ها بخواهید تصویری روی کاغذ یا تخته بکشند. بعد با استفاده از یک مداد طرح کلی از پازل بکشین. بعد با قیچی بخشایی از طرح رو جدا کنین و از بچه ها بخواهید با کنار هم گذاشتن تکه کاغذهای قیچی شده دوباره اون طرح رو بسازند.

۶. مجسمه بازی

چندتا از آهنگای موردعلاقه ی بچتون رو انتخاب و با صدای بلند اجرا کنین، از اونا بخواهید برقصند ولی به محض توقف آهنگ در هر موقعیت و حالتی که هستن ثابت و بی حرکت بمونن، حتی اگه یک لنگه پا هستن، باید در همون وضعیت بی حرکت بمونن. واسه اینکه هیجان بازی رو بالاتر ببرین می تونین از بچه ها بخواهید اداهای خاصی دربیاورند و بعد در همون حالتا ثابت بمونن. به برنده ی بازی یک مدال بدین. می تونین با روبان مدالایی درست کنین و به لباس یا سر برنده بازی بزنین.

۷. بازیای خانوادگی

می تونین با کمی جستجو یا خلاقیت چند بازی محلی پیدا کنین و در جمع خانوادگی از اونا استفاده کنین. بازیایی مثل هپ ، دوز، گُل یا پوچ، بشین پاشو، بیست سؤالی، پانتومیم، …

۸. داستان طنز بسازید

این یک بازی ایده آل واسه گروه های بزرگه. بچه ها رو به دو گروه تقسیم کنین. به هر گروه یک پاکت پر از اجسام سفت مثل قاشق، اسباب بازی، جوراب، توپ یا روبان بدین. بعد به هر گروه ۱۵ دقیقه فرصت بدین تا ایده و داستان طنز خود رو بسازه. این بازی بیشتر از اینکه بین دو گروه رقابت بسازه، بازی ای خیلی جالب و سرگرم کنندهه. می تونین از بچه ها بخواهید که در صورت تمایل به داستانای طنز دوستان خود رأی بدن.

۹. لی لی در فضای بسته

این بازی دوست داشتنی رو می تونین داخل خونه هم انجام بدین. می تونین جدول بازی لی لی رو روی هر سطحی بکشین. با استفاده از نوار یا چسب ۹ خونه ی مربعی شکل روی زمین بسازین (تعداد خونها به خودتون بستگی داره و می تونین اونا رو بیشتر یا حتی کمتر بکنین). خونه های یک تا سه در یک خط قرار دارن و دو خونه ی ۴ و ۵ درست کنار هم و بالای سه خونه ی قبلی قرار می گیرن. خونه ۶ بالای اونا و دو خونه ی ۷ و ۸ هم کنار هم و بالای خونه ی ۶. آخرین خونه هم به شکل نیم دایره ای در بالای همه قرار میگیره.

حالا یک سنگ، سکه یا هر چیز مثل دیگر رو وردارین. اولین بازیکن باید سنگ یا سکه ی نشونه رو طوری داخل خونه ی شماره ۱ بندازه که به خطای اون خونه نخورد. اگه موفق شد یک نظارت رو بالا میگیره و با لی لی داخل خونها می پرد. باید هر دو نظارت رو داخل خونهایی بزاره که در کنار همدیگه قرارگرفته ان و در بقیه خونها لی لی برود، اما نباید داخل خونه ای که نشونه رو داخل اون انداخته شه. بازیکن می تونه قبل از برگشت، در خونه ی آخر که به شکل نیم دایرهه کمی استراحت کنه.

در راه برگشت بازیکن باید نشونه رو از خونه ی شماره ۱ برداره (در این راه بازیکن باید مواظب باشه زمین نخورد و نظارت روی خطا نرود). اگه موفق شد این بار نشونه رو داخل خونه ی شماره ۲ میندازه. اگه نشونه داخل خونه ی شماره ۲ نیفتاد یا نظارت با خطا خورد نوبت به بازیکن بعدی می رسه. بازیکنا باید اون قدر به این بازی ادامه دن تا به خونه ی آخر برسن. برنده ی بازی اولین کسیه که موفق می شه به خونه ی شماره ۹ برسه.

۱۰. بازی تعادل

همونجوریکه میدونید بچه ها خیلی دوست دارن درحالی که سعی می کنن تعادل شون رو حفظ کنن روی یک خط راست راه برن. بین بازی می تونین موسیقی هم پخش کنین و از بچه ها بخواهید هنگام راه رفتن روی خط راست مشخص شده تعادل خود رو حفظ کنن، حتی اگه می خواید هیجان بازی بیشتر شه می تونین از اونا بخواهید به شکل لی لی این کار رو بکنن یا راه تعیین شده رو برعکس و عقب عقب برن.

۱۱. قایم موشک

میشه لیستی از بازیای مناسب داخل خونه تهیه کرد و قایم موشک رو از یاد برد؟ در مدل سنتی این بازی یک نفر چشم می ذاره و بلندبلند شروع به شمردن می کنه تا بقیه افراد قایم شن. به محض پایان یافتن شمارش، فرد، گشتن به دنبال دیگر بازیکنا رو شروع می کنه. آخرین فردی که پیدا می شه باید در دور بعدی بازی چشم بزاره. بزرگترها می تونن این بازی رو در فضایی تاریک بکنن تا هم هیجان بازی بیشتر شه هم فضای شادتری واسه همه ایجاد شه. البته از ایمن بودن فضا مطمئن شید. حتی می تونین به کسی که چشم می ذاره اجازه بدین از یک چراغ قوه استفاده کنه تا در تاریکی بهتر بتونه در فضای خونه حرکت کنه.

۱۲. در جستجوی گنج

بچه ها عاشق پیداکردن اشیا گمشده هستن، به ویژه وقتی پای یک جایزه هم درمیان باشه. اول نکات بازی رو روی تکه کاغذی یادداشت کنین. خلاقیت داشته باشین. اولین نشونه رو جایی بذارین که پیدا کردنش آسون باشه، مثلا در ظرف غذای بچه . بعد بقیه نشونها رو در جاهای دیگر خونه مخفی کنین و راهی رو واسه رسیدن به آخرین وسیله مخفی ترسیم کنین. به جای جایزه می تونین چند سکه در دور خونه مخفی کنین. با این کار هم بچه ها سرگرم می شن هم اگه برنده شن می تونن سکها رو در قلک شون بندازن.

۱۳. بولینگ داخل سالن

می تونین واسه این بازی از بطریای آب استفاده کنین. شش بطری آب رو در انتهای اتاق پذیرایی یا نشیمن بذارین. با استفاده از یک نوار پارچه ای یا چسب، خط شروع بازی رو مشخص کنین. توپی متوسط که مناسب فضای داخل خونه باشه، وردارین. می تونین امتیاز هر فرد رو یادداشت کنین تا در آخر برنده ی بازی مشخص شه. واسه سخت تر کردن شرایط بازی می تونین به جای استفاده از بطری خالی از بطریای پر استفاده کنین.

۱۴. سیب زمینی داغ

۱۵. بازی حافظه یا جمله سازی

خانوم مارشا کولا (Marsha Colla)، مربی پیش دبستانی و مادربزرگ سه نوه، چند بازی خلاقانه ایجاد کرده که هم سرگرم کننده و نشاط آوره هم ذهن بچه ها رو به رقابت می کشه. از بچه ها بخواهید دور هم روی زمین بشینن. اولین بازیکن می گه: واسه پیک خوب در سبد یک … گذاشته ام، بعد چیزی رو می گه که دوست داره. حالا بازیکن بعدی باید جمله نفر اول رو تکرار کنه و بعد چیزی رو بگه که خودش واسه پیک خوب در سبد گذاشته. این بازی همین طور بین همه افراد ادامه پیدا میکنه. بچه ها باید تموم جملات قبلی رو به خاطر بسپارند، بازگو کنن و جمله خودشون رو هم به اون اضافه می کنن.

۱۶. بازی گوش دادن

یکی دیگر از بازیایی که خانوم کولا واسه گروه سنی پیش دبستانی پیشنهاد می کنه، بازی گوش دادنه. چند وسیله انتخاب کنین. به بچه ها اجازه بدین نگاهی به اونا بندازن و بعد اونا رو کنار بذارین. از یکی از بچه ها بخواهید چشم هاش رو ببندد و به صدای ضربه هایی که شما به اشیا انتخاب شده میزنین، خوب گوش بده و بگه که این صدا مربوط به کدوم وسیله. می تونین واسه این کار از یک شونِه، لیوان، سِنج، کاغذ سنباده، گلدان یا قاشق استفاده کنین. خلاق باشین و خوش بگذرونین.

۱۷. حبا ب ساز

واسه لذت بردن از بازی با حباب لازم نیس حتما بیرون از خونه برید. واسه این بازی، شما به یک بشقاب و نی واسه هر نفر، مقداری مایع ظرف شویی و آب نیاز دارین. کمی مایع ظرف شویی وسط هر بشقاب بریزین. کمی آب روی اون ریخته و به آرامی هم بزنین، این کار رو تا کف کردن آب ادامه بدین. از بچه ها بخواهید که نی رو داخل کف گذاشته و به آرامی داخل اون فوت کنن. حالا می تونین حبابای بزرگ درست کنین. واسه ایجاد رقابت بین بچه ها، می تونین به هرکسی که حباب بزرگ تر درست کنه یا حبابش دووم بیشتری داشته باشه، جایزه بدین.

۱۸. بازی سیمون می گه

این یک بازی سنتیه که هیچوقت قدیمی نمی شه. واسه شروع یک بازیکن رو انتخاب کنین (در دور اول بازی پدر و مادر می تونن این نقش رو قبول کنن) تا نقش سیمون رو قبول کنه.

۱۹. بازی با حس لامسه

بیشتر بچه های پیش دبستانی عاشق لمس کردن و بازیای حسی هستن، بخاطر این شکی نیس بچه ها این بازی سرگرم کننده رو دوست دارن. یک جعبه کفش یا هر جعبه ی دیگری که دَر داشته باشه، پیدا کنین. یک طرف اونو سوراخ کنین- بزرگی سوراخ باید به اندازه ای باشه که یک دست خیلی آسون وارد اون شه.

اگه می خواید بازی شکل خلاقانه تری به خود بگیره، جعبه رو با چیزای زرق و برق دار و علامت سؤال تزیین کنین. واسه شروع بازی چیزی درون جعبه بذارین و از بچه ها بخواهید حدس بزنن چه چیزی داخل جعبهه. اونا می تونن در مورد وسیله داخل جعبه سؤال هم بکنن یا شما می تونین اونا رو کمی راهنمایی کنین. واسه اینکه هیجان بازی بیشتر شه می تونین از دانه کدو تنبل تازه، رشته اسپاگتی، میوه، شونِه یا اسباب بازی استفاده کنین. واسه اینکه فضای رقابتی بسازین هر کدوم از بچه ها زودتر متوجه وسیله داخل جعبه شد، به اون یک امتیاز بدین.

۲۰. بسکتبال داخل سالن

این بازی واسه بچه های کوچیک هم مناسبه. وسایل مورد نیاز واسه این کار یک سبد و یک جوراب گوله شده یا توپ کوچکه. هر بازیکن در نوبت خود باید توپ رو داخل سبد بندازه. در هر دور بازی فرد یه قدم عقب تر میره و این کار تا جایی ادامه پیدا می کنه که فرد نتونه توپی داخل سبد بندازه. برنده ی بازی کسیه که از دورترین فاصله موفق به انداختن توپ داخل سبد شه. 


10000تومن


5000تومن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *