باهوش ترین مردم دنیا رو بشناسید 

باهوش ترین مردم دنیا رو بشناسید 

 

 

۱۷. پُل آلن (Paul Allen) با آی کیوی ۱۶۰

ادعا می شه که پل آلن در آزمون اس اِی تیِ (SAT) پیش از ۱۹۹۵، نمره ۱۶۰۰ کامل رو کسب کرده. یعنی ۱۰ امتیاز بالاتر از بیل گیتس (Bill Gates) که شریک اون در مایکروسافته.

طبق آمار، اون آی کیوی ۱۶۰ داره. شک نداشته باشین آلن که تونسته در سال ۱۹۸۰ روی شرکت آی بی ام اثر داشته باشه، یکی از باهوش ترین مردم دنیاست. اون اونا رو قانع کرد که شرکتِ پنج ساله ی مایکروسافت، سیستم دلیلی داس داره که روی تراشهای اینتل خوب جواب می ده. این کار حرکتی اساسی بود که باعث عقد قرارداد با آی بی ام شد و کامپیوترهای شخصی رو روونه بازار کرد.

سن: ۶۴

ملی بودن: آمریکایی

شغل: رئیس شرکت ولکان (Vulcan Inc)

۱۶. استیون هاوکینگ (Stephen W. Hawking) با آی کیوی ۱۶۰

هاوکینگ در مصاحبه ی خود با یکی از شبکه های خبری آمریکایی گفت: «کسی که به آی کیوی خود افتخار کنه یک بازندهه.» با این حال اون یکی از باهوش ترین مردم دنیا حساب می شه و آی کیوی ۱۶۰ داره. به نقل از خود اون، تا هشت سالگی قادر به خوندن نبود و سه مرتبه در آزمونای شفاهی پایانی دانشگاه آکسفورد رد شده.

اون پس از تشخیص مریضی خود، از امتحان دکتری بی خیال شد، چراکه فکر نمی کرد اون قدر زنده بمونه که ارزشش رو داشته باشه. گرچه که امید اون به زندگی بالاتر از انتظاراتش بود، اما نگرانی از اینکه شاید مریضی نبوغش رو نابود کنه، باعث شد تا تست مِنسا (Mensa Test) رو که مربوط به انجمن بین المللی تیزهوشانه بده تا اونا تأیید کنن که هوشش آسیب ای ندیدهه.

سن: ۷۵

ملی بودن: انگلیسی

شغل: فیزیکدان تئوری و کیهان شناس

۱۵. رابرت بِرن (Robert Byrne) با آی کیوی ۱۷۰

بِرن واسه اولین بار نبوغ خود رو در مسابقات شطرنج نیویورک نشون داد. اون و بابی فیشرِ (Bobby Fisher) معروف، از شاگردان شطرنج باز قهار، جون کالینز (John W. Collins) بودن. آی کیوی بِرن، طبق پیشه و نتایج تست هاش، ۱۷۰ه. اون از سال ۱۹۷۲ تا زمان بازنشستگی خود در سال ۲۰۰۶، نویسنده ی ستون شطرنج در نیویورک تایمز بود.

سن: ۸۴ (وفات در سال ۲۰۱۳)

ملی بودن: آمریکایی

شغل: پروفسور، استادبزرگ شطرنج و نویسنده ی مقالات شطرنج

۱۴. جودیت پولگار (Judit Polgar) با آی کیوی ۱۷۰

پولگار، قدرتمندترین بانوی شطرنج باز تاریخ بشریته که تونست بابی فیشر رو شکست بده و در سن ۱۵ سالگی به جوون ترین استادبزرگ شطرنج تبدیل شه. سایت chess.com، آی کیوی اونو ۱۷۰ تعیین کرده. جالبه بدونین، اون و دو خواهرش در خونه و تحت آموزش پدرشون شطرنج رو یاد گرفتن. اون حالا به وسیله سازمان جهانی شطرنج، مقام استاد بین المللی و دو خواهرش مقام استادبزرگ رو دارن. این تجربه، این باور قدیمی رو که زنان به طور طبیعی بازیکنان ضعیف تری هستن، رد کرد و مهر تأییدی زد بر اینکه نحوه ی تربیت و شرایط محیطی تأثیرشان از ژن و جنسیت بیشتره.

سن: ۴۱

ملی بودن: مجارستانی

شغل: مادر، استادبزرگ شطرنج

۱۳. اندرو وایلز (Andrew Wiles) با آی کیوی ۱۷۰

اندرو وایلز یکی از باهوش ترین مردم دنیاست. این ریاضیدان در سال ۱۹۹۵، موفق شد تا تئوری ۳۸۵ ساله ی ریاضی با نام «قضیه ی آخر فِرما (Fermat’s Last Theorem)» رو به اثبات برسونه که تا اون زمان به عنوان سخت ترین مسئله ریاضی در کتاب گینس ثبت شده بود. گفته می شه که آی کیوی وایلز ۱۷۰ه.

حل قضیه ی آخر فرما تا حدی باعث معروفیت اونم شد. از اون در یکی از قسمتای سریال پرطرفدار star trek و در سه گانه معروف اِستیگ لارسن (Stieg Larsson) هم یاد شده.

سن : ۶۴

ملی بودن: انگلیسی

شغل: پروفسور ریاضیات در دانشگاه پرینستون

۱۲. جیکوب بارنت (Jacob Barnett) با آی کیوی تأییدشده ی ۱۷۰

جیکوب تا سه سالگی قادر به حرف زدن نبود، اما پس از اون تونست حروف الفبا رو به ترتیب و برعکس از بر کنه. آی کیوی ۱۷۰ اون به تا ٔیید رسیده. در سه سالگی والدین جیکوب اونو به افلاک نمایی بردن. اون در اونجا موفق شد تا به سؤالی درباره کشش گرانشی مریخ بر قمرهای خود به درستی جواب بده که باعث حیرت مخاطبان شد. ویدئوی یوتیوب اون درباره تئوری نسبیت انیشتین خیلی دیدنیه. تماشای ویدئوهای اون به شما کمک می کنه تا باور کنین که پسری در این سن هم می تونه یکی از باهوش ترین مردم دنیا باشه.

سن: ۱۹

ملی بودن: آمریکایی

شغل: محصل

۱۱. بابی فیشر (Bobby Fischer) با آی کیوی ۱۸۰

فیشر به خاطر حافظه ی خیلی قدرتمندش معروفه. اون در دبیرستان تست آی کیو داد و طبق گزارش سایت شطرنج، آی کیوی اون ۱۸۰ه. فیشر خیلی باهوش ی مشکل داری بود که به داشتن مشکلات روانی معروف بود. شاید اون خیلی باهوش ترین قانون شکن دنیا باشه. فیشر در سال ۱۹۹۲ برخلاف دستور وزارت امور خارجه ی آمریکا ی آمریکا، در بازی برگشت درمقابل حریف یوگسلاو خود بوریس اسپاسکی (Boris Spassky) قرار گرفت و پس از اون تحریم اقتصادی شد و باقی عمر خود رو به عنوان فردی تحت تعقیب گذراند.

سن: ۶۴ (وفات در سال ۲۰۰۸)

ملی بودن: آمریکایی

شغل: استاد بزرگ شطرنج، نویسنده

۱۰. جون سونونو (John Sununu) با آی کیوی ۱۸۰

سونونو عضو انجمن مگاست. این انجمن مخصوص افرادی با آی کیوی خیلی بالاست و تنها باهوش ترین مردم دنیا عضو اون هستن. طوری که از هر یک میلیون نفر، تنها یک نفر از دید سطح هوشی قادر به وارد شدن به این انجمنه. گفته می شه که آی کیوی اون ۱۸۰ه. اون که از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ رئیس کارکنان کاخ سفید در زمان جورج بوش بود، به استفاده ی سوء از سفرهای دولتی معروفیت پیدا.

سن: ۷۸

ملی بودن: کوبایی

شغل: مهندسی مکانیک، سیاستمدار

۹. جیمز وودز (James Woods) با آی کیوی ۱۸۰

وودز دانشجوی باهوشی بود که در آزمون شفاهی اس اِی تیِ پیش از ۱۹۹۵ نمره ۸۰۰ کامل و در آزمون ریاضی نمره ۷۷۹ رو دریافت کرد. اون با بورس تحصیلی وارد ام آی تی شد و به گفته سایت IMDb آی کیوی ۱۸۰ داره. اون زمانی که هنوز یک دانش آموز دبیرستانی بود، یک دوره زور خطی رو در دانشگاه یوسی ا ِل اِی گذراند. این نشون می ده که لازم نیس باهوش ترین مردم دنیا حتما ریاضیدان، فیزیکدان یا شطرنج باز باشن، بلکه ممکنه علاقه خود رو در رشته های دیگری مثل بازیگری دنبال کنن.

سن: ۷۰

ملی بودن: آمریکایی

شغل: بازیگر

۸. مرلین وس سونت (Merilyn vos Savant) با آی کیوی تأییدشده ی ۱۸۶

در سال ۱۹۸۵، کتاب گینس نام مرلین رو با آی کیو ۱۹۰ به عنوان باهوش ترین فرد دنیا ثبت کرد. طبق سایت شخصی مرلین، اون واسه پنج سال پشت سر هم عنوان باهوش ترین زن دنیا رو در اختیار داشته. عدد آی کیوی اون در تستای متفاوت تا ۲۲۸ هم بالا رفته. مرلین منتقد سفت و سخت همکار خود اندرو وایلز در مورد ی قضیه ی آخر فِرما بود. اون در سال ۱۹۹۳ کتابی نوشت و متدولوژی خود رو در اثبات نقض روش وایلز توضیح داد. در سال ۱۹۹۵ به دنبال این اتهام که اون تئوریای مختلف ریاضی رو درک نمی کنه، ادعایش رو پس گرفت و روش وایلز رو تایید کرد.

سن: ۷۱

ملی بودن: آمریکایی

شغل: نویسنده

۷. گری کاسپارف (Garry Kasparov) با آی کیوی ۱۹۰

در سال ۲۰۰۳ کاسپارف با کامپیوتری مسابقه ی شطرنج داد که در هر ثانیه می تونست سه میلیون حالت مختلف رو محاسبه کنه. طبق گزارشات یکی از سایتای معتبر شطرنج، یک تیم پژوهشی آلمانی آی کیوی اونو ۱۳۰ و بقیه منابع اون را۱۹۰ میدونن. کاسپارف ادعا کرده بود که آی بی ام طی بازی کامپیوتری سال ۱۹۹۸ (که اون درمقابل حریف کامپیوتری خود به نام «آبی پررنگ» شکست خورد) تقلب کرده. اون گفت که خلاقیت و هوشی در حرکات کامپیوتری مشاهده کرده که تنها از آدم بر میاد.

آی بی ام این اتهام رو رد کرد و از ارسال فایلای ورودی بازی واسه اون سر باز زد و در آخر ماشین نامبرده رو از دور خارج کرد. این واکنش از طرف کاسپارف به عنوان دستکاری دلایل در نظر گرفته شد.

سن: ۵۴

ملی بودن: آذربایجانی

شغل: استاد بزرگ شطرنج، نویسنده، فعال سیاسی

۶. فیلیپ ایمگوالی (Philip Emeagwali) با آی کیوی ۱۹۰

یکی از باهوش ترین مردم دنیا در قاره ی آفریقا به دنیا اومده. فیلیپ در سن ۱۳ سالگی مدرسه رو آزاد کرد تا در جنگ نیجریه خدمت کنه. اون دوره دبیرستانش رو در منزل گذراند، لیسانس ریاضی خود رو در ایالت اورِگان خواند و در سه رشته ریاضی، مهندسی محیط زیست و مهندسی دریایی از دانشگاهای مختلف فوق لیسانس گرفت.

یک سایت خبری آی کیوی اونو ۱۹۰ اعلام کرده. اون طی سالای ۱۹۹۱-۱۹۸۷ در مقطع دکتری در دانشگاه میشیگان تحصیل کرد. اما هنگامی که نمره قبولی رو واسه کسب مدرک نیاورد، دانشگاه رو به بی عدالتی نژادی متهم کرد. موضوع به دادگاه میشیگان کشیده شد و در آخر اتهام اون رد شد.

سن: ۶۳

ملی بودن: نیجریه ای

شغل: نویسنده، سخنران

۵. کریستوفر مایکل لانگن (Christopher Michael Langan) با آی کیوی تأییدشده ی ۱۹۵

لانگن امتیاز بالایی در آزمون اس اِی تی دریافت کرد. اما با این ادعا که استادان دانشگاه چیزی واسه آموزش به اون ندارن، دانشگاهش رو آزاد کرد. طبق گفته ها، آی کیوی اون چیزی بین ۱۹۵ تا ۲۱۰ه. اون در شش ماهگی شروع به صحبت کرد و در سه سالگی خوندن رو یاد گرفت! اون می گه: «سال هاست که دو زندگی متفاوت رو تجربه می کنه، روزها کارگر یدیه و در شبا حل کننده ی معادلات پیچیده». بعضی وقتا باهوش ترین مردم دنیا رفتار عجیب و غریبی دارن، این طور نیس؟!

سن: ۵۶

ملی بودن: آمریکایی

شغل: کارگر ساختمان، گاوچران، آتیش نشون جنگل، مزرعه دار، نوازنده، نویسنده

۴. کیم اونگ یونگ (Kim Ung-Yong) با آی کیوی تأییدشده ی ۲۱۰

یونگ در شش ماهگی روان صحبت می کرد و در سن ۳ سالگی دانشجوی مهمون درس فیزیک در دانشگاه هانگ-یانگ شد! اون در زمان خود رکورد هوش کتاب گینس رو با عدد ۲۱۰ شکست. بعد از ترک ناسا در ۱۶ سالگی، از طرف معتبرترین دانشگاهای کره دعوت نامه دریافت کرد. اما درعوض یک دانشگاه ایالتی معمولی رو واسه گرفتن مدرک دکتری در رشته مهندسی عمران انتخاب کرد. اون از سال ۲۰۰۷ در دانشگاه ملی چانگ-باک در کره مشغول به خدمته.

سن: ۵۵

ملی بودن: کره ای

شغل: مهندس عمران

۳. کریستوفر هیراتا (Christopher Hirata) با آی کیوی تأییدشده ی ۲۲۵

هیراتا دوره متوسطه رو جهشی خواند و در سن ۱۶ سالگی با ناسا واسه ایجاد امکان مهاجرت به سیاره ی مریخ همکاری کرد! اون دکترای فیزیک نجومی خود رو در سن ۱۸ سالگی از دانشگاه پرینستون دریافت کرد. روزنامه همین دانشگاه آی کیوی کریستوفر رو ۲۲۵ محاسبه کرده.

سن: ۳۵

ملی بودن: آمریکایی

شغل: استادیار، فیزیکدان نجومی

۲. ترنس تائو (Terrence Tao) با آی کیوی تأییدشده ی ۲۳۰

تائو در سن ۸ سالگی موفق به کسب نمره ۷۶۰ در اس اِی تی پیش از ۱۹۹۵ شد. در ۲۰ سالگی از دانشگاه پرینستون دکتری گرفت و در ۲۴ سالگی تبدیل به جوون ترین استاد تموم وقت دانشگاه یوسی اِل اِی شد! آی کیوی اون چیزی بین ۲۲۰ و ۲۳۰ه.

سن: ۴۲

ملی بودن: استرالیایی

شغل: ریاضیدان

۱. ویلیام جیمز سیدیس (William James Sidis) با آی کیوی تأییدشده ی ۲۷۵

حالا نوبت به باهوش ترین فرد دنیا می رسه. سیدیس با آی کیویی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰، بالاترین میزان هوش ثبت شده رو به خود اختصاص داده. اون در ۱۱ سالگی وارد هاروارد شد. اون درهنگام فارغ التحصیلی به بیشتر از ۴۰ زبون مسلط بود و مثل فردی بالغ رفتار می کرد. اون در سال ۱۹۱۸ به جرم ایجاد شلوغی دستگیر شد و از سال ۱۹۲۱ تا پایان عمرش (۴۶ سالگی) در حال کار با ماشین حساب مکانیکی و انجام کارهای بی ارزش بود، افسوس!

ملی بودن: اکراینی-آمریکایی

شغل: روان دکتر

جالبه بدونین:

شارون استون (Sharon Stone) آی کیوی ۱۵۴ داره

استون به خاطر آی کیوی بالایش معروفیت خیلی داره. اون حتی ادعا می کنه که عضو مِنسا بوده و در سال ۲۰۰۲ عضویتش رو باطل کرده. اون در ۱۵ سالگی بورسیه ی دانشگاه ادینبورو در پنسیلوانیا رو قبول می کنه و رشته های نویسندگی و هنرهای قشنگ رو می خونه. شارون در بیوگرافی آنلاینش، خود رو «جوجه اردک بیریخت و باهوش» توضیح می کنه.

سن: ۵۹

ملی بودن: آمریکایی

شغل: بازیگری، مدل

شاید با خوندن این مقاله، فکر می کنین خیلی باهوش نیستین، اما نشونه هایی وجود دارن که به شما میگن هوش تون بالاتر از متوسط جامعه س!
Share

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *