بایدها و نبایدهای رفتار با فرد معتاد که قبل از هر گونه اقدامی باید بخونین 

 

این فقط خودِ فرد معتاد نیس که از نتیجه های ویرانگر مصرف مواد مخدر آسیب می بینه، بلکه زندگی خونواده و دور و بریا افراد معتاد هم از صدمات این مشکل در امان نخواهد بود. طبق آخرین آمار، حدود ۲ میلیون و ۸۰۸ هزار نفر در ایران به مصرف دائمی مواد مخدر اعتیاد دارن، اما پر روشنه که شمار واقعی معتادان کشور به بیشتر از این رقم می رسه. این مشکل به اندازه ای دروغ که مطمئنا عده ی زیادی از مردم کمه کم یک نفر رو در خونواده، فامیل یا دوستان و آشنایان شون که به دام اعتیاد گرفتار شده باشه، سراغ دارن. به خاطر این، به خونوادهایی که از نزدیک با بحران اعتیاد دست وپنجه نرم می کنن، پیشنهاد می شه که طرز رفتار با فرد معتاد رو یاد بگیرن تا آسون تر بتونن عزیران شون رو از این بلای دامن گیر آزادی ببخشند.

۱. فرد معتاد رو در مصرف مواد مخدر همراهی نکنین

بر نفس خود تسلط داشته باشین و هیچوقت به پیشنهاد مصرف دورهمی مواد مخدر «بله» نگید. یعنی در هر شرایطی در پرهیز از اعتیاد کوشا باشین و تسلیم هیچ وسوسه ای نشید. نباید به طرف مقابل اجازه بدین به شما بقبولاند که این رفتارش برخلاف چیزی که باور دارین، غلط و مشکل دار نیس.

۲. فقط نگید ترک کن، بلکه راه حل داشته باشین

اینکه به طرف مقابل بگید: «اگه دوستم داری، ترک کن.»، در بیشتر مواقع راه به جایی نمی برد. درواقع، فقط اینکه از طرف مقابل بخواهید اعتیادش رو ترک کنه و هیچ راه حل خاصی در پیش نگیرید، نتیجه مثبتی دربر نخواهد داشت. فرد معتاد به اندازه ای خود رو ناگزیر به مصرف مواد مخدر احساس می کنه که معمولا این تمایل بیشتر از اندازه یا میل لازم به ادامه مصرف رو از عشقش به خونواده پرقدرت تر می بینه. هروقت این واقعیت رو قبول کردین، اون وقته که باید دست به یک راه حل عملی بزنین.

۳. درمورد برنامه های ترک اعتیاد تحقیق کنین

درمورد مراکز ترک اعتیاد و روشای بازپروری تحقیق کنین. هر برنامه ای رو که واسه ترک اعتیاد عزیزتون در نظر می گیرین، حتما پرس وجو کنین که ببینین دقیقا به چه شکلی باید پیش برده شه یا واقعا چقدر کارایی داره. می تونین با کسائی که قبلا برنامه انتخابی تون رو امتحان کردن، مشورت کنین. خلاصه اینکه در راهی قدم بذارین که واسه تون قابل درک و روشن باشه.

۴. از برنامه های خیلی فشرده دوری کنین

تا حد امکان روی برنامه های بازپروریِ ۳۰روزه دست نگذارید. مؤسسه ی ملی سوء ِمصرف مواد مخدر (NIDA) برنامه های سه ماه یا طولانی تر رو در بهبود معتادان مؤثرتر می دونه. اعتیاد یک شبه اتفاق نمی افته و فرد رو به مرور در خیلی از مهارتای زندگی ضعیف می سازه. پس عجیب نیس که بازسازی این ویرانی زمان بر باشه.

۵. از فرد معتاد حمایت کنین

اگه از نگاه انسانی واسه تون مقدوره، فرد معتاد رو تنها نگذارید. درسته که بعضی وقتا، به ویژه زمانی که پای بچه درمیانه، شاید مصلحت حکم کنه که خودتون و فرزندان تون رو از مهلکه دور نگه دارین. اما بازم اگه شرایط آماده بود و امکانش رو داشتین، بذارین فرد معتاد بدونه که از خودش و روند بهبودش حمایت می کنین. فرد معتاد تحت اثر مواد مخدر احساس می کنه که آدم بی ارزشیه، ولی اگه مورد حمایت واقع شه، شانس بیشتری واسه بهبود در دوره درمان و بازپروری داره.

۶. خودتون رو از آسیب و سوءِاستفاده برهانید

نباید خودتون رو در موقعیتی قرار بدین که از دید جسمی یا روانی مورد سوءِاستفاده و در خطر آسیب قرار بگیرین. اگه به هر دلیلی احساس آسیب پذیری می کنین، بسته به شرایط باید از خونواده یا مشاور کمک بگیرین یا حتی اگه لازم شد، از راه مراجع قانونی اقدام کنین. شاید از اینکه در اینجور موقعیتی گیر بیفتید، احساس خجالت یا خجالت می کنین، اما این احساس طبیعیه. باید واسه محافظت از خودتون قاطعانه بایستید. اگه خودتون در شرایط نابه سامانی قرار داشته باشین که سلامت جسمی و روانی تون رو تهدید کنه، هیچ کمکی از دست تون ساخته نخواهد بود.

۷. روی خواسته تون واسه ترک اصرار کنین

از اینکه ترک اعتیاد و بازپروری تنها راه حل ممکنه، اصلا کوتاه نیایید. خونوادهایی که یکی از عزیزان شون معتاده، همیشه از این می ترسن که روزی خبر برسه که عزیزشون فوت کره یا دستگیر شده. پس حتما موضوع ترک اعتیاد و شروع برنامه بازپروری رو جدی بگیرین. باید طرف مقابل رو متوجه سازید که این اقدام تنها راه حلیه که قبول می کنین و با هیچ قول و قسم پوچی مثل این که «دیگه قول می دم کمتر بکشم.» یا «بخدا این بار که بکشم دفعه ی آخره.» نپخته نشید.

۸. فرد معتاد رو قانع کنین که چاره ای جز ترک نداره

افراد معتاد معمولا سریع و خیلی آسون زیر بار ترک نمی رن. پس شاید لازم باشه که در این قضیه دخالت کنین. مثلا می تونین از مشاوران کاربلدی که تونسته ان معتادان زیادی رو با موفقیت به راه بیارن، کمک بگیرین. یا مثلا با همه اعضای خونواده و دوستان نزدیک فرد معتاد جمع شید و قانعش کنین که چاره ی دیگری جز ترک نداره و هیچ راه گریزی نیس. کسائی که پول و سرپناه فرد معتاد رو تأمین می کنن هم نباید از این حرف خود که درمان تنها انتخاب پیش روست، کوتاه بیان. یعنی فرد معتاد باید درنهایت قبول کنه که هیچ امکان دیگری جز مراجعه به کلینیک یا کمپ ترک اعتیاد وجود نداره.

۹. از روی محبت و خیرخواهی کمک کنین، نه با سرزنش و تحقیر

اگه قصد دخالت دارین، یادتون نرود هر اقدامی که انجام میدید یا هر حرفی که میزنین، باید از روی عشق و خیرخواهی باشه. عیب جویی و سرزنش فقط باعث می شه که فرد معتاد بیشتر به طرف مصرف کشیده شه، چون که درحال حاضر مواد مخدر رو تنها وسیله آزادی از احساس گناه می بینه.

۱۰. فرد معتاد رو تا درمان کامل تنها نگذارید

وقتی فرد معتاد در مرکز ترک اعتیاد و بازپروری بستری شد، به این معنی نیس که همه مشکلات حل شده. فرد معتاد بازم به محبت ، راهنمایی و حمایت تون درطول و پس از دوره درمان نیاز داره تا بتونه زندگی جدید و سالمی رو واسه خود بنا کنه. پس به حمایت هاتون ادامه بدین و سعی کنین که به عزیزتون قدم به قدم تا بازگشت به زندگی طبیعی کمک برسونین.

برگرفته از: narconon.org

 


۱۰۰۰۰تومن


۵۰۰۰تومن