بایدها و نباید هایی درباره درمان سرماخوردگی 

بایدها و نباید هایی درباره درمان سرماخوردگی 

 

واسه درمان سرماخوردگی چیکار کنیم؟

اگه سرما خورده اید، شاید توقع دارین که یکی دو هفته ای مریض باشین. این به اون معنی نیس که حتما باید احساس بدحالی و درموندگی کنین! در کنار استراحت کافی، درمانای خونگی زیر ممکنه کمک کنه تا حال تون بهتر شه:

مایعات کافی بخورین

آب، آب میوه، سوپای رقیق و ترکیب شربت آب لیموی گرم و عسل می تونه به رفع گرفتگی و پیش گیری از کم شدن آب بدن کمک کنه. از نوشیدن الکل، قهوه و نوشابهای کافئین دار دوری کنین، چون کمبود آب بدن رو زیاد می کنن.

استراحت کنین

موقع سرماخوردگی بدن تون نیاز به درمان داره، پس به اندازه کافی استراحت کنین.

گلودرد تون رو آرامش بدین

آب نمک غرغره کردن می تونه موقتا به آرامش گلودرد و خارش گلو کمک کنه. واسه این کار یک چهارم تا نصف قاشق چای خوری نمک رو در ۲۲۵ میلی لیتر (برابر یک لیوان) آب گرم حل کنین. کودکان زیر ۶ سال شاید نمی تونن غرغره کنن.

می تونین تکهای یخ، اسپری گلودرد، قرصا یا آب نباتای مخصوص گلودرد رو هم امتحان کنین. به کودکان زیر ۳ یا ۴ سال آب نبات یا قرص گلودرد ندین، چون احتمال خفگی در اونا هست.

با گرفتگی بینی جنگ کنین

قطرها و اسپریای آب نمک واسه شست وشوی بینی (که بی نسخه موجود هستن)، گرفتگی رو از بین می برن. در مورد نوزادان و شیرخواران، کارشناسان پیشنهاد می کنن که چند قطره ی شست وشوی بینی، داخل یکی از سوراخای بینی بریزین و بعد اونو با سرنگ پلاستیکی به آرامی خالی کنین. واسه این کار، سرنگ رو فشار بدین، نوک سرنگ رو به آرامی و به اندازه ۶ تا ۱۲ میلی متر درون سوراخ بینی کودک بذارین و سرنگ رو به آهستگی خالی کنین. اسپریای آب نمک شست وشوی بینی رو، میشه در مورد کودکان بزرگ تر استفاده کرد.

درد رو کم کنین

در مورد کودکان زیر ۶ ماه، فقط قرص استامینوفن به اونا بدین. واسه کودکان بزرگ تر از ۶ ماه، می تونین از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنین. درباره مقدار مناسب دارو نسبت به سن و وزن کودک تون با دکتر مشورت کنین. بزرگ سالان می تونن استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپیرین مصرف کنن. هنگام دادن آسپیرین به کودکان یا نوجوانان مراقب باشین. گرچه مصرف آسپیرین در کودکان بالای ۳ سال تأیید شده، اما کودکان و نوجوانانی که در دوره نقاهت آبله مرغان یا علائمی مثل آنفولانزا هستن، هیچوقت نباید آسپیرین مصرف کنن. به دلیل اینکه آسپیرین با «سندروم رِی» که وضعیت نادر اما خیلی خطرناکی در مورد اینجور افرادیه، در ارتباطه.

مایعات گرم بخورین

یکی از درمانای خونگی سرماخوردگی که در خیلی از فرهنگا متداوله، مصرف مایعات گرم مثل سوپ جوجه، چای یا آب سیب گرمه که می تونه آرامش دهنده باشه و با افزایش جریان مخاطی، گرفتگی بینی رو برطرف کنه.

رطوبت هوا رو زیاد کنین

یک دستگاه بخور سرد یا مرطوب کننده، رطوبت هوای خونه تون رو افزایش می ده و می تونه به رفع گرفتگی کمک کنه. آب دستگاه رو هر روز عوض کرده و مخزن اونو طبق دستورالعمل سازنده تمیز کنین. از بخار استفاده نکنین چون اثر اون هنوز اثبات نشده و ممکنه باعث آتیش سوزی هم شه.

داروهای سرماخورگی و درمان سرفه رو با احتیاط و با دستور دکتر استفاده کنین

واسه بزرگ سالان و کودکان بالای ۵ سال، «ضداحتقانا»، «آنتی هیستامینا» و مُسکنا ممکنه به بهتر شدن بعضی علائم کمک کنن. با این حال، این داروها از سرماخوردگی پیش گیری نکرده و دوره درمان اونو کاهش نمی دن و اکثرا هم مشکلات جانبی دارن.

کارشناسان در این مورد اتفاق نظر دارن که این داروها رو نباید واسه کودکان کم سن وسال تجویز کرد. مصرف بیشتر از اندازه و نادرست این داروها هم ممکنه آسیبایی جدی در پِی داشته باشه.

داروهای سرماخوردگی و سرفه رو تنها به میزان پیشنهاد شده استفاده کنین. بعضی از این داروهای سرماخوردگی خود شامل چندین ماده تشکیل دهنده مثل یک ضد گرفتگی و یک مُسکن می شن. پس حتما برچسب روی داروهای سرماخوردگی رو بخونین تا اطمینان یابید که داروی اضافی مصرف نمی کنین.

چه چیزایی مؤثر نیستن؟

فهرست درمانای غیرمؤثر خیلی طولانیه. بعضی از موارد عادی در زیر اومده:

آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیکا به باکتریا حمله ور می شن اما در برابر ویروس سرماخوردگی هیچ کمکی نمی کنن. از دکتر تون نخواهید که واسه سرماخوردگی تون آنتی بیوتیک تجویز کنه. هم اینجور از آنتی بیوتیکایی که در خونه دارین هم استفاده نکنین. علاوه بر اینکه حال تون بهتر نخواهد شد، مصرف نادرست آنتی بیوتیکا باعث بروز مشکلات جدی مثل به وجود اومدن باکتریای مقاوم به آنتی بیوتیک در بدن می شه.

داروهای سرماخوردگی و سرفه بی نسخه در مورد کودکان کم سن

داروهای سرماخوردگی و سرفه بی نسخه، ممکنه باعث بروز مشکلات جانبی جدی و حتی خطرناک در کودکان شه. سازمان غذا و دارو در مورد استفاده این داروها در کودکان زیر ۶ سال اخطار می ده.

روی

معروفیت ضدسرفه بودن روی با فراز و نشیبایی همراه بوده. به خاطر این که خیلی از تحقیقای دور و روی دارای مشکل هستن.

هنوز اثبات نشده اما مروری بر ۱۸ تحقیق که به طور تصادفی و کنترل شده انتخاب شدن، نشون داده که شربتا و قرصای روی، طول متوسط سرماخوردگی رو در افراد سالم هنگامی که در ۲۴ ساعت آسون بروز علائم مصرف شده، کم کردن.

این بررسی روی رو در مورد افرادی با مریضیای طولانی، مثل آسم پیشنهاد نمی کنه. چون اونا در این مطالعه شرکت داده نشده بودن. مشکلات جانبی مصرف روی، شامل طعم بد دهن و تهوع می شه.

مصرف روی از راه بینی ممکنه باعث آسیب دائمی به حس بویایی شه. سازمان غذا و دارو در برابر استفاده از سه نوع داروی سرماخوردگی از راه بینی که شامل روی هستن، اخطار داده، چون باعث آسیب بلندمدت و دائمی به حس بویایی (نابویایی) می شن.

امتحان کردن چه چیزایی ضرر نداره؟

ویتامین C

مثل اینکه که در بیشتر موارد مصرف ویتامین C جلو گیری از سرماخوردگی در افراد معمولی کمکی نخواهد کرد. با این حال، ممکنه مصرف ویتامین C پیش از شروع علائم سرماخوردگی دوره اونو کوتاه کنه و واسه درمان سرماخوردگی مفید باشه. ویتامین C در مورد افرادی که در خطر سرماخوردگی هستن، مثل کودکانی که در زمستون به مهد کودک می رن، مفید واقع می شه.

سرخارگل

نتایج مطالعاتی که دور و بر اثر سرخارگل روی پیش گیری از سرماخوردگی یا کوتاه شدن دوره اون، انجام شدن، خیلی به هم ریخته. بعضی از تحقیقات هیچ تأثیری رو گزارش نکرده ان و بعضی دیگر کاهش کمی در شدت و طول دوره درمان سرماخوردگی رو، در صورت مصرف این گیاه در مراحل آسون سرماخوردگی نشون دادن. شکلای مختلف مختلف سرخارگل که در تحقیقای مختلف به کار رفته، ممکنه دلیل نتایج متفاوت به دست اومده باشه.

در صورت مصرف در اول مشاهده ی علائم سرماخوردگی و ادامه اون به مدت ۷ تا ۱۰ روز، سرخارگل بیشترین اثر رو داره. مثل اینکه در مورد افراد بزرگ سال و سالم، مصرف اون با داروهای دیگر تداخل نداشته باشه. پیش از مصرف سرخارگل و بقیه مکملا اول با دکتر تون مشورت کنین.

مراقب خودتون باشین

گرچه سرماخوردگی معمولا بی اهمیته، اما ممکنه حسابی حال تون رو بد کنه. امتحان کردن آخرین درمانا ممکنه وسوسه برانگیز باشه، اما بهترین کاری که می تونین واسه درمان سرماخوردگی انجام بدین مراقبت از خودتونه. استراحت کنین، مایعات زیاد بخورین و هوای دور تون رو مرطوب نگه دارین. به یاد داشته باشین که دستای تون رو به طور منظم بشویید.

برگرفته از: mayoclinic.org


Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *