اپل پس از باخت به FBI چگونه خواهد بود؟ کافیست به مایکروسافت امروزی بنگرید

در ۲۲ مارس – ۳ فروردین، جلسه دوم دادگاه میان FBI و اپل برگزار می شه. شاید اپل و کاربران برنده این پرونده شن، شاید هم FBI به خواسته هاش برسه. اما اگه FBI برنده بازی شد و اپل مجبور به ایجاد رخنه امنیتی در iOS گشت، واقعا چه اتفاقی میفته؟ لازم نیس جای دوری روید؛ واسه جواب به این سوال، کافیه نیم نگاهی به مایکروسافتِ امروز داشته باشین.

اینک مشکل اصلی FBI با اپل بر سر یه توانایی بسیار کوچیک اما مهم در iOSه که به این سازمان دولتی اجازه رمزگشایی از آیفون رو نمی ده و پس از ده تلاش ناموفق و ورود رمز اشتباه، تموم محتویات دستگاه رو پاک می کنه. FBI فقط می خواد اپل نسخه ای از iOS رو در اختیارش بذاره که این ویژگی از اون حذف گشته باشه.

اما چه می شد اگه همه چیز کمی به طرف آسون تر شدن پیش می رفت؟ فرض کنین اپل کلید دیجیتالی هر کدوم از آیفونایی که می فروشه رو پیش خود نگه می داشت تا در زمان ضرورت، می تونست با مقامای دولتی همکاریای مبذول رو به عمل آورد. اگه اینجور می شد، FBI به سراغ دادگاه می رفت و واسه هر پرونده، یه حکم جستجو می گرفت و اونو در برابر اپل می گذاشت. اپل هم در درجه اول کمی ابرو کج می کرد، اما در آخر مجبور به همکاری می شد.

به هر حال، قانون «All Writs Act» آمریکا شرکتا رو موظف می کنه تا جای ممکن و تا نقطه ای که مسئولیت اضافه ای روی دوش اونا نیستش، با دولت همکاری کنن.

تقلای اپل در برابر کنگره آمریکا هم فقط به همین طناب باریک بنده: «مسئولیت اضافه!». اپل اقرار داره که عجز اون واسه رمزگشایی از آیفون در پلتفرم امروزی اش یه امر بدیهیست و ساختن نسخه ای خاص واسه دولت، در نقش همون مسئولیت اضافه قرار میگیره و قانون All Writs Act رو نقض می کنه. به خاطر همین، اپل نباید تحت فشار واسه ایجاد پلتفرمی خاص واسه اف بی آی قرار گیرد.

از اون طرف ماجرا، FBI بر سر خود می کوبد که اینجور مسئولیتی وجود خارجی نداره.

حال تصور کنین که به جای یه تلفن هوشمند، همه این جار و جنجالا بر سر یه لپ تاپ بود. سازنده پلتفرم نرم افزاری اون لپ تاپ هم شرکتی نبود جر مایکروسافت. در این صورت، اصلا اینجور بحثی به میان نمی اومد.

جالبه بدونین که هم در ویندوز و هم در OS X، این توانایی به عنوان یه کاربر در اختیار شما قرار داره تا بتونین داریو حافظه خود یا بخشی از فایلای تون رو رمزگذاری کنن؛ فرق کلی اما در چگونگی رمزگذاری در هر دو سیستم عامله.

تصور کنین که شما کاربر ویندوز هستین و عزمتونو جزم کردین حافظه کامپیوتر خود رو رمزگذاری کنین. اگه اینجور اقدامی انجام بدین، مایکروسافت به صورت خودکار یه کلید دیجیتالی واسه رمزگذاری دستگاه شما پیش خود نگه می داره؛ این کاریست که شرکت ساکن ردموند از سال ۲۰۱۳ تا کنون انجام میده.

در نقطه مقابل، اپل اینجور کاری انجام نمی ده و کلید دیجیتالی رمزگذاری دستگاه شما رو به iCloud آپلود نمی کنه تا هرگونه احتمال جهت ایجاد یه درب پشتی از بین ورداشته شه.

مایکروسافت قبل از این بارها به دلیل همین راه و روش، در برابر انتقاد محققان امنیتی قرار گرفته، اما انگار این مسائل براش اهمیتی نداره. «متیو گرین» (Matthew Green)، پرفسور رمزنگاری در دانشگاه «Johns Hopkins»، در مصاحبه ای در همین خصوص به Intercept گفته بود: «کامپیوتر شما حالا به اندازه سرورهای مایکروسافت که کلیدهای دیجیتالی رو نگه داری می کنه ایمنه. شاید همین سرور ضعیف و قابل هک شدن باشه، شاید دولت خیلی راحت به اون دسترسی پیدا کنه، شاید شخصی بتونه از کارمندان مایکروسافت اخاذی کنه.»

مشکل دربای پشتی همینه: نمی تونین مطمئن شین که فقط واسه همون سازمانی که طراحی شون کردین، کار کنن. اصلا بعید نیس که در آینده، مشکل مشابه با چیزی که اپل حالا درگیرشه، واسه مایکروسافت پیش بیاد. در اون زمان FBI با یه حکم به سراغ ردموندیا میره و اونا موظف به فرمانبرداری هستن و به همین صورت، یه سازمان دولتی می تونه به همه اطلاعات هر کدوم از کاربران ویندوز که بخواد، دسترسی پیدا کنه؛ خرج این کار در بدترین حالت، دریافت حکم بازرسی از یه دادگاهه.

این وسط البته سخنگوی مایکروسافت اعلام می کنه که تا کنون پیش نیامده این شرکت کلیدهای دیجیتالی که نگه داری می کنه رو به مقامای دولتی یا سازمانای اطلاعاتی تحویل دهد.

اپل کلید دیجیتالی واسه رمزگشایی از اجناس رمزگذاری شده رو کلا نگه نمی داره و در زمان پیش اومدن اینجور پرونده هایی، به خاطر حفظ امنیت میلیونا کاربر دیگه، میگه که دستانم خالیست. مایکروسافت ولی چند سالیست که هدفی برعکس در پیش گرفته و باری سنگین روی دوش خود قرار داده؛ باری که در صورت پیش اومدن یه اتفاق بد، بیشتر از اندازه واسه این شرکت هزینه برمیگرده.