پایان نامه رشته مدیریت :
ارتباط با مشتری

پایان نامه رشته مدیریت : ارتباط با مشتری

کسب وکار می باشد. جهت یابی اطلاعات رابطه بین اطلاعات ذخیره شده ناشی از سالها تعامل با مشتریان در موقعیت های مختلف و نیز دانش مورد نیاز به منظوردستیابی به موفقیت در مفاهیم بازاریابی ارتباطی رابیان می کند.کسب وکارهائی که از اطلاعات مشتری و منابع اطلاعات شخصی به طورموثری استفاده می کنند، درراستای موفقیت خود مزیت رقابتی کسب خواهند کرد.البته بایستی توجه داشت که کسب وکارها ملزم به استفاده مسئولانه از اطلاعات شخصی مشتریان و برقراری تعادل بین حقوق خصوصی مشتریان و منافع اقتصادی خودشان می باشند.
تلفیق CRM و جهت یابی اطلاعات باعث پاسخ گویی موثر به نیاز مشتری ، بهینه نمودن بازدهی سرمایه و بهره وری نیروی انسانی، ارتقاء کیفیت در محصولات ودر نهایت موجب پاسخ گویی سریع به تغییرات محیطی می گردد. از این رو شرکتهایی که به دنبال بقاء در بازار شدیداً رقابتی امروز و نیز کسب مزیت رقابتی و افزایش سهم خود در آن می باشند، نکات زیر را باید مدنظر قرار دهند:
تغییر نگرش از محصول محوری به مشتری محوری
جمع آوری اطلاعات مشتریان و تشکیل بانک اطلاعات مشتریان
آموزش کارکنان در خصوص استفاده از سیستمهای سخت افزاری و نرم افزاری و استفاده بهینه از اطلاعات
فراهم آوردن امکانات فنی مورد نیاز
شناخت نیازهای گروه های مختلف مشتریان و ارتقاء کیفیت محصولات و خدمات مورد نظر آنها
انجام اقدامات پیشگیرانه برای اطمینان بخشیدن به مشتریان در زمینه حفظ حریم خصوصی آنها
مدیریت اطلاعات تابع اولیه‌ی سیستم مدیریت ارتباط با مشتری است که بر اساس جهت یابی اطلاعات می باشد و این مشخصه کلیدی شرکت های موفق در بکارگیری راه حل های crm در بازارهای کسب و کار است. کهلی وجاورسکی (۱۹۹۰) ادعا میکنند که هوش بازار مفهومی گسترده تر از نیازها و ترجیحات مشتریان است و شامل تجزیه و تحلیل عوامل منجر به نیازها و ترجیحات اساسی مشتریان است.
عوامل محیطی شامل فن آوری ، صنعت و اقتصاد کلان نیز باید در ارزیابی استراتژیک شرکت در نظر گرفته شود. علاوه براین یکcrm یکپارچه باید بیشتر از داده های مرتبط با مشتریان خود حفاظت کند.از آنجایی که غالباً مشتری فقط آنچه را که دیده یا بکار برده است را میشناسد، امکانات خارج از چارچوب فکری اش اغلب دشوار میباشد بنابراین crm یکپارچه باید الگوهای استفاده از محصول، خدمت یا پشتیبانی را انتخاب کند که مشتری امکان برقراری ارتباط موثر با آن را ندارد که این امر مستلزم یادگیری سازمانی است که توسط اسلیتر و نارور به عنوان “توسعه دانش جدید یا بینش شناخت تاثیر رفتار مشتری” نامیده می شوند.
یکی از اساسی ترین شکل های یادگیری سازمان با یک سری از محدودیت های رسمی وغیر رسمی ، یادگیری تطبیقی است که انعکاسی از مفروضات سازمانی درباره محیط خود است.
از سوی دیگر، یادگیری زمانی اتفاق می افتد که سازمان مایل است به سوال در مورد مفروضات ماموریت شرکت، مشتریان، توانایی ها یا استراتژی خود پاسخ دهد. این امر مستلزم ایجاد یک راه جدید بر اساس درک سیستم ها و روابطی است که مسائل کلیدی و وقایع مهم را پیوند میدهند که مستمر بر فرایند یادگیری است و بوسیله مدیریت دانش حمایت میشود.(شو، مایکر، ۲۰۰۱، p178)
Crm از فرایندهای فعالی مانند آموزش به سازمان های فروشنده، مدیریت، مشتریان، نمایندگان و تامین کنندگان برای بهتر فهمیدن تاثیر اجرای جدید بکاربردن الگوهای محصولات و خدمات عرضه شده توسط شرکت حمایت می کند.
یک crm موثر باید به توسعه جهت گیری اطلاعات برای تمامی ذینفعان شرکت بپردازد. جهت یابی اطلاعات سازمانی به معنی (۱) کپی برداری بهترین شیوه موجود کسب و کار (۲) انجام کارها با توجه به بهترین الگوی عمل(۳) انجام بهترین شیوه در اسرع وقت (۴) اتخاذ شیوه های تست شده و اقتباس از آنها پس از بدست آمدن نتایج خوب به دست آمده و (۵) حفظ بهترین الگوی کار بعد از تصویب آن در سازمان.(سولانسکی و وینتر، ۲۰۰۰)
آزمون نهایی crm یکپارچه با هر هزینه وسرمایه ای یا عامل هزینه ای، سهم اساسی در رشد وبه روز ماندن سازمان ایفا می کند. اگراول اشاره دارد که: “ابعاد کلیدی crm که تا حد زیادی در گذشته نادیده گرفته شده است، وفاداری مشتری و سودآوری مشتری است” (اگراول، ۲۰۰۳، ۱۵۳p).
تحقیقات نشان می دهد که افزایش ۵٪ درصدی وفاداری مشتری می تواند سودآوری شرکت را تا ۵۰٪ افزایش دهد. همچنین مطالعات انجام گرفته در شرکت مخابرات بریتانیا نشان می دهد که ۱۰٪ از مشتریان سودآور می توانند بیشتر از ۲۵٪ سود شرکت را کاهش دهند. گوپتا و اهمن (۲۰۰۴) مشاهده کردند که حفظ مشتری یکی از بحرانی ترین متغیرهاست که بر چرخه عمر سودآوری مشتری موثر است.
نعمتی، بوکا و موسی(۲۰۰۳) از این دیدگاه که “crm یک فرایند کلیدی در تقویت وفاداری مشتری است”حمایت می کنند و این چنین بیان می کنند که مشتریان هیچ وقت وفاداری بلند مدت خود را به شرکت تضمین نمی کنند و این امر باعث این می شود که تلاش های سازمان برای درک بهتر آنها، پیش بینی نیازهای آینده آنها و برای کاهش زمان پاسخ گویی به تقاضاهای مشتریان باشد.
در طی سالهای اخیر، دی ( ۲۰۰۰ ) این را مطرح کرده که استراتژی موفق ارتباط با مشتریان به سه مشخصه سازمانی مربوط است: ۱- سازماندهی روابط مشتریان ۲- به کارگیری و توسعه اطلاعات مشتری و ۳- جریان های موثر ادغام شده داخلی و خارجی سازمان .
هریک از این ساختارهای پیشنهادی، اجزای نسبتاً رشد یافته ای از یک تابع می باشند: جهت یابی ارتباط با مشتری؛ جهت یابی اطلاعات مشتری؛ و
تنظیم داخلی و خارجی سازمانی.
تمرکز تحقیق کنونی ، آزمون و عملی کردن ساختارهای فرضیه دی در ارتباط با جهت یابی اطلاعات مشتری در فضای کسب و کار و در ارتباط با اجرای CRM و عملکرد شرکت می باشد.
با توجه به هدف مورد مطالعه ، جهت یابی اطلاعات مشتری به صورت مجموعه ای از توابع جمع آوری داده ها ، مدیریت داده ها و انتشار داده ها با بهره گرفتن از راه حل های CRM تجزیه و تحلیل می گردد.
ضرورت و اهمیت انجام تحقیق
بعد از جنگ جهانی دوم با افزایش تولیدات مورد نیاز مصرف‌کنندگان، بتدریج در بین مصرف‌کنندگان این دید بوجود آمد که از حق انتخاب خود استفاده کنند. در نتیجه آنها به سمت استفاده از محصولات با کیفیت‌ترگرایش پیدا کردند که نیاز آنها را بهتر برطرف می‌کرد. در این زمان شرکت‌ها به منظور حفظ و افزایش قدرت سودآوری و بعلاوه افزایش توان رقابتی خود در برابر سایر رقبا توجه به مطالعات بازار و شناسایی روندها و تغییرات آن و بررسی رفتار و نیاز مصرف‌کنندها را مورد توجه قرار دادند. شرکت‌ها با بهره گرفتن از این اطلاعات تصمیمات لازم و به موقع را در جهت حفظ موقعیت خود در بازار اتخاذ می‌کردند. (عباسی،۱۹، ۱۳۸۹)
امروزه برای رشد و بقا در عرصه رقابت اقتصادی، شرکت ها و سازمان ها باید به مشتری مداری اهمیت ویژه ای داده و ارتباط خود را با خریداران کالا بیش از پیش افزایش دهند. در روندهای کسب و کاری جدید، به دست آوردن رضایت مشتریان جایگاهی مهم و حیاتی در اهداف شرکت ها به خود اختصاص داده است و مدیران ارشد به خوبی می دانند موفقیت آن ها در راه رسیدن به اهداف کلان بنگاه، در گرو جلب رضایت مشتریان است. از سوی دیگر نمی توان گفت همه مشتریان به یک اندازه در موفقیت شرکت نقش دارند. بنابراین جلب رضایت مشتریان کلیدی، حساسیت بیشتری خواهد داشت. (عباسی،۱۳۸۹،۲۳)
به این ترتیب لازم است در سازمان، سیستمی برای جذب و حفظ مشتریان طراحی و پیاده سازی شود، سیستمی که بتواند روابط سازمان و مشتریان را به خوبی مدیریت کند. امروزه این سیستم ها به سیستم های مدیریت ارتباط با مشتریان مشهور شده اند و نرم افزارهایی نیز با نام CRM به بازار آمده است که می توانند سازمان را در راه جلب رضایت مشتریان تواناتر سازند که هدف آن ها توانمند سازی سازمان برای ارائه خدمات بهتر به مشتریان از طریق ایجاد فرایندهای خودکار و یکپارچه برای جمع آوری و پردازش اطلاعات شخصی مشتریان است. هدف از ایجاد استراتژی های کسب و کار در سازمان ها و شرکت های بازرگانی، برنامه ریزی برای تعیین استراتژی ها و فرصت هایی است که شرایط برنده – برنده را در فضای رقابتی ایجاد کند که مستلزم ایجاد تغییرات در نحوه انجام تعاملات و ساختار تجاری شرکت است. در این راه باید نقش بخش ها و واحدهایی که با مشتری تعامل دارند به درستی مشخص شود که کدام واحد می تواند ارزش افزوده بیشتری را برای مشتری ایجاد کند. (ترکمنی،۱۳۸۹،۲۳)
از جمله مزایای جهت یابی اطلاعات مشتری :
یکپارچه سازی عملیات خدمت رسانی به مشتری در کلیه سطوح سازمان
گرد آوری و ایجاد یک بانک اطلاعاتی مناسب از اطلاعات مشتری
سهولت دست یابی به اطلاعات مشتری در عملیات خدمت رسانی توسط بخش های سازمان
به اشتراک گذاری اطلاعات مشتری در بخش های مختلف سازمان
کاهش هزینه های خدمت رسانی
افزایش دقت و کیفیت خدمات ارائه شده به مشتری
کاهش زمان خدمت رسانی به مشتری
اطلاع از وضعیت سفارش ها و درخواست های در دست بررسی

شکل ۱-۲ : ساختار اطلاعاتی CRM
اهداف تحقیق
۱-۴-۱ هدف اصلی
تعیین ارتباط بین جهت یابی اطلاعات مشتری و کارایی مدیریت ارتباط با مشتری در بازار کسب و کار
۱-۴-۲ اهداف فرعی
تعیین رابطه بین جهت یابی ‏اطلاعات مشتری و اجرای ‏CRM‏ در بازار کسب و کار
تعیین رابطه بین اجرای ‏CRM‏ و عملکرد شرکت در بازار کسب و کار
سوالات تحقیق

پایان نامه
برای دانلود متن کامل پایان نامه ، مقاله ، تحقیق ، پروژه ، پروپوزال ،سمینار مقطع کارشناسی ، ارشد و دکتری در موضوعات مختلف با فرمت ورد می توانید به سایت  ۷۷u.ir  مراجعه نمایید
رشته مدیریت همه موضوعات و گرایش ها : صنعتی ، دولتی ، MBA ، مالی ، بازاریابی (تبلیغات – برند – مصرف کننده -مشتری ،نظام کیفیت فراگیر ، بازرگانی بین الملل ، صادرات و واردات ، اجرایی ، کارآفرینی ، بیمه ، تحول ، فناوری اطلاعات ، مدیریت دانش ،استراتژیک ، سیستم های اطلاعاتی ، مدیریت منابع انسانی و افزایش بهره وری کارکنان سازمان

در این سایت مجموعه بسیار بزرگی از مقالات و پایان نامه ها با منابع و ماخذ کامل درج شده که قسمتی از آنها به صورت رایگان و بقیه برای فروش و دانلود درج شده اند

۱-۵-۱ سوال اصلی
آیا ارتباط بین جهت یابی اطلاعات مشتری و کارایی مدیریت ارتباط با مشتری در بازار مورد پذیرش است؟
۱-۵-۲ سوالات فرعی
آیا نقش جهت یابی ‏اطلاعات مشتری بر اجرای ‏CRM‏ در بازار کسب و کار مورد پذیرش است؟
آیا نقش اجرای ‏CRM بر عملکرد شرکت در بازار کسب و کار مورد پذیرش است؟
نتایج مورد انتظار پس از انجام این تحقیق
مدیریت ارتباط با مشتری اهداف زیادی را دنبال می‌کند ولی می‌توان آنها را در ۲ هدف عمده خلاصه کرد که عبارتند از :
بالا بردن کارایی و اثر بخشی
بهبود عملکرد
۱-۶-۱ کاربرد نتایج تحقیق
استفاده‌ کنندگان از نتیجه تحقیق، بنگاه ها و سازمان‌های اجرایی ، تولیدی ، خدماتی و نهادهای دولتی خواهند بود.
۱-۶-۲ در صورت کاربردی بودن طرح، چه سازمان‌هایی می‌توانند از نتایج بدست آمده استفاده کنند؟
جواب این سوال در جدول زیر آورده شده، نام سازمان‌ها و نوع استفاده آنها از نتایج این پژوهش نیز به طور خلاصه ذکر شده است.
جدول ۱-۱: نام سازمان‌ها و نوع استفاده آنها از نتایج این پژوهش
ردیف نام سازمان نوع استفاده
۱ شرکتهای مورد مصاحبه و بنگاه ها وموسسات نمونه جهت بهبود مدیریت ارتباط با مشتری
۲ کلیه دانشجویان و پژوهشگران منبع در تحقیقات مشابه

۱-۷ تعریف مفهومی و عملیاتی متغیرها
تعریف مفهومی متغیرها
اجرای مدیریت ارتباط با مشتری: مدیریت ارتباط با مشتری یکی از استراتژیهای تجاری است و در راستای انتخاب و مدیریت هر چه بهتر ارتباط با مشتری استقرار می‌یابد که به یافتن مشتریان جدید و راضی نگه داشتن آنها که منجر به ایجاد سود برای شرکت می‌شود، می پردازد.
جهت یابی اطلاعات مشتری: منظور از جهت یابی اطلاعات مشتری، جمع آوری و به کارگیری تمامی داده های پیش از خرید، هنگام خرید و رفتار های پس از خرید مشتریان جهت ارتقای واحد های مختلف شرکت از جمله بازاریابی و فروش می باشد.
عملکرد شرکت: عملکرد، نتیجه یک عمل است، ویا انجام دادن چیزی است با یک قصد و نیت خاص (مثلاً ایجاد ارزش).
بنابراین می‌توان گفت که عملکرد هم به عمل، هم به نتیجه عمل اشاره دارد. به عبارت دیگر، عملکرد به عنوان عمل امروز که مقدمه تولید مقدار مشخصی از ارزش خروجی شرکت است، تعریف می‌شود.
تعریف عملیاتی متغیرها
اجرای مدیریت ارتباط با مشتری: رویکردی است چند جانبه، جامع و گسترده برای ایجاد هماهنگی بین میزان فروش، خدمات مشتریان، بازاریابی، پشتیبانی و دیگر فعالیت‌های مربوط به مشتری .
جهت یابی اطلاعات مشتری: اندازه‌گیری این متغیر از طریق سازه‌های زیر بر مبنای مجموعه‌ای از پاسخ‌ها به آن بخش از پرسش‌نامه که مربوط به آن می‌باشد، انجام می‌گیرد:
۱- پایگاه داده های بازاریابی ۲- میزان استفاده مدیران از این داده ها ۳- سیستم های تشویق فروشندگان
عملکرد شرکت: اغلب عملکرد با کارایی (Efficiency) و اثربخشی (Effectiveness) تعریف شده است. مثلاً .Neely et al در سال ۱۹۹۵ بیان می‌کنند که چون اثربخشی بیانگر میزان دستیابی به اهداف بوده و کارایی به این موضوع اشاره دارد که منابع از نظر اقتصادی، چگونه برای کسب هدف بکار رفته‌اند، می‌توان آنها را دو بعد مهم عملکرد دانست. یعنی هم علل داخلی (کارایی) و هم دلایل خارجی (اثربخشی) برای بخشهای خاص عملکرد، می‌توانند وجود داشته باشند. از اینرو عملکرد تابعی از کارایی و اثربخشی فعالیتهای صورت گرفته است.
۱-۸ محدودیت‌های تحقیق
محدودیت‌هایی که در این پژوهش، نگارنده با آن‌ ها مواجه است، عبارتند از:
۱) همکاری ضعیف افراد جامعه آماری در پرکردن اطلاعات مربوط به پرسش‌نامه، که با پیگیری مصرانه و مکرر و همچنین برقراری ارتباطات رسمی و نیز غیررسمی محقق با مدیران، مرتفع گردید.
۲) بدبینی و بی‌تفاوتی مدیران نسبت به امر تحقیق و در نتیجه اکراه در همکاری صمیمانه.
۳) محدودیت‌های مالی و زمانی، جهت دسترسی به تعداد بیشتری از دست‌اندرکاران و همچنین بررسی گستره وسیع‌تری از شرکت ها.

١-۹ ساختار پژوهش
این پژوهش در پنج فصل ارائه شده است. فصل اول، به کلیات پژوهش اختصاص داده شده است. در فصل دوم، ضمن مرور مبانی نظری پژوهش، چارچوب لازم جهت حمایت از فرضیه های تحقیق ارائه می‌شود. فصل سوم، به روششناسی پژوهش میپردازد. در فصل چهارم، داده های جمعآوری شده از مطالعه اسناد و مدارک و پرسش‌نامه، مورد تجزیه و تحلیل قرار میگیرند و در نهایت در فصل پنجم، نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل داده ها بیان میشود و پیشنهاداتی در زمینه موضوع مورد پژوهش ارائه میگردد. شکل۱-۲ ساختار پژوهش را نشان میدهد.

شکل ۱-۳: ساختار پژوهش

فصل دوم
ادبیات موضوع

۲-۱- مقدمه
” هنر بازاریاب امروز ، فروش یخچال به اسکیمو نیست ؛ بلکه اسکیمو را به عنوان یک مشتری خشنود ، همواره در کنار داشتن است . (Kattler, 2000,1) ” امروزه بسیاری از مفاهیم ، تئوری ها و بطورکل ادبیات مدیریت بر محور مشتری بازنگری و بازنویسی شده اند.” مشتری تاج سر ماست ” دیگر یک شعار نیست بلکه مشتری ، محور فعالیت سازمانها قرار گرفته است ، بطوری که بیانیه ماموریت سازمان های مدرن بر محور مشتری تعریف می شوند .

 
 
کیفیت که یک مفهوم و دغدغه دیر پای مدیریت است نیز امروزه در رابطه با رضایت مشتری تعریف شده و گفته می شود: کیفیت یعنی جواب گویی به نیاز های مشتری. لذا سازمانی با کیفیت است که با نیاز های مشتریان خو

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *